82 / 100

Lufthansa Cargo kağıtsız kargoda çıtayı yükseltti

Lufthansa Cargo, bu yıl 27 Mart’tan itibaren yalnızca ‘uygulanabilir hatlarda’ elektronik hava konşimentosu (eAWB) bulunan gönderileri kabul edecek.

Ek olarak, havayolu, az sayıda kalan kağıt tabanlı AWB üretilen gönderi kabulünde dijitalleştirileceği ve ardından gönderiye bir eAWB olarak eşlik etmesi için eAWB hizmeti sunacak.

kağıtsız kargo
kağıtsız kargo

Hareket, Alman taşıyıcının tamamen kağıtsız gönderilere yönelik büyük adımının bir parçası.

Yeni uygulamaya konulan hizmet, henüz elektronik konşimento kullanmayan tüm forwarding şirketleri için uygulanabilir hatlarda zorunlu. EAWB için uygun olan rotalar, elektronik hava konşimentolarının kullanımı mecburi olan rotalardır.

Kendi altyapıları nedeniyle şu ana kadar eAWB kullanamayan göndericiler de kağıtsız taşımalara geçebilirler.

2020’de IATA, tüm gönderilerin yalnızca eAWB ile taşınacağı anlamına gelen, 2022’nin sonuna kadar %100 eAWB’ye ulaşmak için bir sektör hedefi açıkladı.

1649616219825

Lufthansa Cargo’nun ticari yetkilisi Ashwin Bhat şunları söyledi: “Geçtiğimiz birkaç yılda hava kargo endüstrisinde birçok dijitalleşme girişimine öncülük ettik. Aslında, gelecekte kağıt AWB’leri ortadan kaldırmak en önemli adımlardan biri olabilir.

“Müşterilerimizin çoğu halihazırda yalnızca eAWB kullanıyor. Yeni hizmet ile artık tüm müşterilerimizi dijitalleşme yolculuğumuzda kolaylıkla yanımıza alabilir ve onların da kağıtsız taşımalara adım atmalarını sağlayabiliriz.”

Bir ülkedeki yerel düzenlemeler, kağıt bir AWB’nin sunulmasını gerektiriyorsa, Lufthansa Cargo AWB’yi yeniden üretecek ve uçuşta gönderiye eşlik edecek. Daha verimli taşıma yolları ve daha hızlı bilgi akışlarına ek olarak, taşıma sırasında kağıttan da tasarruf edilir.

1649616240398

Lufthansa Cargo küresel sipariş karşılama yönetimi başkan yardımcısı Dr Jan-Wilhelm Breithaupt şunları söyledi: “Amacımız, dijital hizmetlerimizin yardımıyla müşterilerimizle iletişimi daha kolay, daha hızlı ve daha iyi hale getirmek. eAWB sürecini, 2014 yılından bu yana Lufthansa Cargo’da sürekli olarak ve dünya çapında bir IATA endüstri standardı olarak uyguluyoruz.

“Müşteriler ve Lufthansa Cargo arasındaki veri arayüzünü etkin bir şekilde dağıtan beş yıllık bir veri kalitesi girişimi, diğer şeylerin yanı sıra, sürdürülebilir eAWB penetrasyonu ve küresel sıralamada tutarlı üst sıralar sağlayan önemli bir köşe taşıydı.

“Müşterilerimiz ve ortaklarımızla birlikte kağıtsız gönderileri taşıma ve süreç zincirleri boyunca gereksiz çıktılardan kaçınma hedefimize ulaştığımız için çok memnunuz.”

Lufthansa Cargo geçtiğimiz günlerde Alman hükümetinin hava kargolarını dijitalleştirmeye yönelik yeni bir projesinde yer aldığını duyurdu .

1649616224836 cleanup