Japon Devi Ortaklık Arıyor

0
198

Türkiye’nin jeopolitik önemi lojistik sektörüne yatırım olarak yansıyor. Yabancı şirketler, Türkiye’de peş peşe merkez kurarken, birçoğu da şirket avına çıktı….

 

 Türkiye’nin jeopolitik önemi lojistik sektörüne yatırım olarak yansıyor. Yabancı şirketler, Türkiye’de peş peşe merkez kurarken, birçoğu da şirket avına çıktı. Dünyanın en büyük lojistik şirketlerinden Japon Yusen, Türkiye’deki varlığını artırma kararı aldı. 2012′de Yusen Logistics Türkiye adlı bir şirket kuran Japon dev, İnci Holding ile masaya oturdu. Tokyo merkezli Yusen, İnci Lojistik’ten hisse almak istiyor. Görüşmelere başlayan Yusen, 1997′den bu yana faaliyet gösteren İnci Lojistik Dağıtım Depolama Gemicilik şirketinin yüzde 32′lik hissesini satın almaya karar verdi. Japon NYK Group’un iştiraki olan Yusen Logistics’in dünya genelinde 38 ülkede ofisi bulunuyor. Yusen’in 20 binden fazla çalışanı var.


HITA CHI, MARS’I ALDI 
Türk jojistik sektörüne ilgi duyan tek şirket Yusen değil. Japonya’nın en büyük gruplarından 103 yıllık sanayi devi Hitachi de fırsat kollayanlardan. Japon şirket geçen yıl Türkiye’nin en büyük lojistik firmalarından Mars Lojistik’in yüzde 51′ini satın almıştı. 2011′de Türkiye’de ofis açıp, şirket alacağını duyuran Ortadoğu’nun en geniş filosuna sahip Aramex ve Avustralyalı Toll Global de 2012′de Türkiye’ye gelmişti.

https://www.lojistiknews.com/2014/06/21/yusen-logistics-inci-lojistike-ortak-oluyor/