THY İndirimli Bilet Kampanyası Uygulamasında Bilmeniz Gerekenler

0
141

uçuş hatları thyTHY (Türk Hava Yolları) İndirimli Bilet Kampanyası Uygulamasında Bilmeniz Gerekenler

Türk Hava Yolları yıl içerisinde çeşitli dönemlerde çeşitli yaş ve engel gruplarına indirimler uygulamaktadır.

Bu konuda en çok indirim uygulaması engelli, bebek, öğrenci, er ve erbaş indirim grupları bulunmaktadır. Ayrıca Türk Hava Yolları çeşitli zamanlarda indirim kampanyaları düzenlemekte bu kampanyalarda da genel uygulamalar hayata geçirmektedir. Bazı dönemlerde gün ya da haftanın önemine binaen (Örneğin Öğretmenler Günü) bazı dönemlerde de erken bilet alımına göre indirim kampanyaları uygulamaktadır.
Türk Hava Yolları’nın indirim uygulamalarında en çok karşılaşılan sorular ve Türk Hava Yollarının bu sorulara verdiği cevapları sizler için derledik.

İndirimler

1. Uçuşlarda engelliler için herhangi bir indirim var mı?Varsa şartlarını öğrenebilir miyim?

% 40 ve üzeri oranda engelli olan yolcularımıza, promosyon biletler hariç tüm iç biletlerde % 20 indirim ve tüm dış hat biletlerde ( Amerika, Brezilya ve Arjantin biletleri dışında ) % 25 indirim sağlanmaktadır. Yolcularımızın bu indirimden faydalanmaları için % 40 ve üzeri oranda engelli olduğunu gösteren bir belgeyi (T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’ndan alınmış engelli kimlik kartı, sağlık kurulu raporu veya ”Özürlü” ibaresi bulunan nüfus cüzdanı) ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca ‘refakatçi ile seyahat etmelidir’ ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi halinde, engelli yolcu ile aynı seferde seyahat edecek bir refakatçiye de promosyon biletler hariç tüm iç hat biletlerde % 20 indirim sağlanmaktadır. Uçuşun 24 saat öncesinden belirtilmek şartıyla isteyen tüm yolcularımıza ücretsiz olarak tekerlekli sandalye hizmeti sunulmaktadır.  Engelli indirimi, ABD ve UK çıkışlı düzenlenen biletlerde ve Türk Hava Yolları’nın taşıyıcı havayolu olmadığı code-share seferlerde uygulanmamaktadır. Online yapılan satışlarda engelli indirimi uygulanamamaktadır. Detaylı bilgi için lütfen en yakın Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne başvurunuz.

2. THY’nin bebeklere uyguladığı indirim hakkında bilgi alabilir miyim?

Seyahatin başladığı gün itibarıyla 2. yaş gününü kutlamamış olan bebekler tüm iç hat uçuşlarda ekonomi sınıfı direkt seferlerde 34TL, aktarmalı seferlerde 39TL sabit ücret, business sınıfı direkt seferlerde 44TL, aktarmalı seferlerde 49TL sabit ücretle, koltuk verilmeden yolculuk yaparlar. Bu indirimden faydalanabilmek için biletin düzenlendiği anda bebeğin doğum tarihini gösteren resmi bir belgeyi ibraz etmeniz gerekmektedir. Uçuşlarımızda bebek yolcular sadece ebeveynleri veya yetkili kılınan kişiyle birlikte seyahat edebilirler. Sekiz günlükten küçük olan bebekler ebeveynleriyle birlikte olsalar dahi uçuşa kabul edilmezler. Uçuş içi güvenlik kuralları gereği bir yetişkin en fazla bir bebeğe refakat edebilir. Bir yetişkin birden fazla bebek ile seyahat etmek zorundaysa diğer bebek için çocuk bileti almak zorundadır.

3. Gençlik indiriminden nasıl faydalanabilirim?

İç hat uçuşlarımızda gençlik indirimi uygulanmamaktadır. Dış hat uçuşlarımızda ise kimi güzergahlarda gençlik indirimi uygulanan ücretler bulunmaktadır. Ancak yaş limitleri ve ücret seviyeleri ülkelere göre değişiklik gösterebileceği için seyahat planınız kesinleştiğinde en yakın Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne veya yetkili bir seyahat acentesine başvurmanız tavsiye edilmektedir.

4. Biletimi Online satın aldığımda öğrenci indiriminden faydalanabilir miyim?

İç hat uçuşlarımızda 13-24 yaş aralığında yolcularımıza, öğrenci olduklarını belgelendirmek şartıyla, ücret sınıfına bağlı olarak %10 veya %15 oranında öğrenci indirimi yapılmaktadır. Türkiye-Ercan arasında seyahat edecek öğrenciler için ise yaş sınırı 13-28 olarak uygulanmaktadır. Dış hat uçuşlarımızda ise öğrenci indiriminden faydalanmak için yıllık ve devamlı öğretim yapan bir okulda kayıtlı olmanız gerekmektedir. Yaş limitinin üst sınırı ve indirim oranı yolculuk yapılacak ülkelere göre değişiklik gösterebileceği için seyahat planınız kesinleştiğinde en yakın Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne veya yetkili bir seyahat acentesine başvurmanız tavsiye edilmektedir.

5. Çocuğum uçuşlarında indirimli seyahat edebilir mi?

İç hat uçuşlarımızda 2. yaşını kutlamış fakat henüz 12. yaşını kutlamamış olan çocuk yolcularımıza ücret sınıfına bağlı olarak %10 veya %15 oranında çocuk indirimi yapılmaktadır. Bilet düzenlenme esnasında çocuğun yaşını, nüfus cüzdanı veya başka bir resmi belgeyle belgelemeniz gerekmektedir. Dış hat uçuşlarımızda ise ancak uygulanacak ücretin kuralları izin veriliyorsa çocuk indirimi uygulanmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen en yakın Türk Hava Yolları Satış Ofisi’ne veya yetkili bir seyahat acentesine başvurunuz.

6. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmaktayım.THY’nin bizlere uyguladığı herhangi bir indirim var mı?

TSK’da askerlik hizmetini yapmakta olan ER ve ERBAŞ personele İç Hat ekonomi ücretleri üzerinden ücret sınıfına bağlı olarak %10 veya %15 indirim uygulanır. Promosyon ücretlerde uygulanmaz. ANADOLUJET/BORAJET ve CODESHARE uçuşları barındıran aktarmalı seferlerde TSK indirimi uygulanmaz. Sadece direkt TK  ve TK+TK aktarmalı seferlerde indirim uygulanır. TK7000 – 9999 uçuşlarında indirim uygulanmaz. Sadece Kıbrıs’ta görev yapan Türk Barış Kuvvetlerine mensup asker ve bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarına  (2-12 yaş) uygulanır. Promosyon ücretlerde uygulanmaz.

cipözel indirimler
Memurlar Biz ve Kamu Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here