GÜNCEL SON HABERLER

İBB, 397 havaalanı taksisinin çalışma iznini askıya aldı

İBB, 397 havaalanı taksisinin çalışma iznini askıya aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) vatandaşlardan gelen şikayet sonrası yaptığı inceleme ve uyarılarılara rağmen gerekli taksimetre değişikliğini yapmayan 397 ticari taksinin izin belgelerini askıya aldı.

Yapılan açıklamada İBB’ye bağlı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü (TUHİM), söz konusu taksilerin daha önce belirlenen Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) şartlarını yerine getirmediğini ve eski eski taksimetre sistemini kullanmaya devam ettiğini duyurdu.

İBB vatandaşlardan gelen birçok şikayet üzerine, fahiş fiyat, güzergahı uzatarak dolandırma, yolcudan daha fazla ücret alma gibi kronikleşmiş birçok sorunun önüne geçmek için bu uygulamaya gidildiğini kaydetti.

Uygulamayla ilgili olarak yapılan denetlemelerde, İstanbul’da faaliyet gösteren 4 taksimetre firmasından tüm taksilerin yaklaşık yüzde 96’sına denk gelmekte olan 3’ü bu entegrasyonu yapma konusunda İBB ile işbirliği içerisinde oldu.

‘Taksimetre cihazları sökülmüş’

Açıklamaya göre İstanbul Havalimanında yer almakta olan araçlarda taksimetrelerde gereken entegrasyon gerçekleştirilmedi. Bunun yanı sıra, İBB tarafından tamamen ücretsiz verilen cihazların söküldüğü de tespit edildi.

UKOME’nin ticari taksiler için belirlediği yeni şartlar arasında aracın rengi, boyutları (segmenti), ücret tarifesi ve taksi yönetim merkezi cihazı ile entegrasyonunu içeriyor.

Haziran ayında taksicilere yönelik İBB’ye yapılan şikayetler arttı

İBB’ye özellikle geçtiğimiz haziran ayında, havaalanındaki taksicilerin taksimetrelerinin normalden çok daha fazla ücret yazdığı konusunda sayısız şikayet geldiği belirtiliyor.

İBB yetkilileri, hem İstanbul Taksiciler Esnaf Odası hem de İstanbul Havaalanı Taksiciler Kooperatifi ile Kurban Bayramı sonrası pazartesi günü sorunun çözümü için bir görüşme yapacak.

Kaynak:euronews.com

taksi

Zeynep Kali
İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER