IATA Kargo istatistiktikleri

6
170

iata logoUluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Eylül ayında talebin bir ivme gösteren küresel hava taşımacılığı pazarlar için verilerini yayınladı.

Navlun ton kilometre (FTKs) ile ölçülen, ortalama büyüme Eylül geçen yıl ile karşılaştırıldığında yüzde 5,2 oranında arttı, geçen yılın ilk dokuz ayı ile karşılaştırıldığında büyüme yüzde 4,4.  Kapasite ise yüzde 3,8 oranında büyüdü.

Genel büyüme oranının son aylarda olumlu trendi devam etmekle birlikte, bölgesel farklılıklar gösterdi. Asya-Pasifik, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Afrika Havayolları  (yüzde 5 ve önceki yılın seviyelerinin üzerinde yüzde 17 arasında) güçlü büyüme rakamları yayınlanmıştır. Avrupa havayolları geçen yılla karşılaştırıldığında yüzde 1,6 bir düşüş , Latin Amerika havayolları ise sadece yüzde 0,3 büyüme göstermiştir.

Bölgesel bakış:

  • Asya-Pasifik taşıyıcıları bölge ilk çeyrekteki  yavaşlamanın ardından Eylül 2013 ile karşılaştırıldığında yüzde 5,7 oranında büyüme kaydetti. IPhone 6 sürümü de Çin’den yük taşımaları artmıştır. Kapasite yüzde 5.6 arttı.
  • Avrupa havayolları hava kargo hacmi yüzde 1.6 düştüğünü görüldü.  Euro Bölgesi ekonomilerindeki yavaşlama ve Rusya’ya yaptırım etkisi devam ediyor. Air France grevi de düşüşü etkiledi. Kapasite yüzde 1,2 oranında büyüdü.
  • Kuzey Amerika taşıyıcılar yüzde 5,4 bir artış bildirildi.bölgesel ticaret büyüme işareti olumlu yansıdı. Kapasite  yüzde 0.2 düştü.
  • Orta Doğu taşıyıcılar  geçen yıla göre yüzde 17 , ilk dokuz aya göre yüzde 10.1 lik güçlü bir büyüme yakalandı. Kapasite 14.5 oranında büyümüştür.
  • Latin Amerika havayolları sadece yüzde 0,3 oranında büyüme kaydetti. Ancak, ticareti ve ihracatı için verilerin pozitif olması, yani hacimleri önümüzdeki aylarda pick up kargo taşımaçılığı iyi bir şans var. Kapasite yüzde 1.7 tırmandı.
  • Afrika havayolları hava kargo yüzde 11,5 oranında artış görüldü.. Bölgesel ticaret hacimleri hâlâ değişken, ancak Güney Afrika gibi önemli ekonomiler, bu yılın başına kıyasla daha iyi bir performans gösterdiler. Kapasite yüzde 1.3 düştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here