IAG Karlılık Açıkladı

0
155

IAG Karlılık Açıkladı

 

British Airways’in sahibi olduğu İnternational Airlines Group (IAG), 2014 yılında 601 milyon pound vergi geliri artışıyla, diğer yıllara oranla kar düzeyinde bir artışa işaret ediyor.

IAG bu büyük karı,2014 yılı sonundan itibaren küresel olarak gerçekleşen yakıt maliyetlerindeki azalmaya  bağlıyor.Giderlerdeki azalma gelirdeki artışı getirmektedir, havayolunun yeni uçak alımlarıyla yükselttiği hizmet sunumu da aynı zamanda kar seviyelerini hızla arttırmıştır.

IAG Grubun sahibi olduğu British Airways, İspanyol havayolları İberia ve Vueling’in yanı sıra,devir alınması düşünülen İrlanda’lı havayolu Air Lingus ile de görüşmeler devam etmekte.

IAG Air Lingus’u devralmak için 1.36 milyar € ödemeye hazır, fakat bu o kadar kolay olacak gibi görünmüyor, Lingus’un partnerleri bu anlaşmaya karşı çıkıyor.Yüzde 25 pay ile İrlanda hükümeti de bu işe karşı çıkıyor, ancak International Airlines Group (IAG) devralma planını uygulamakta kararlı

Willie Walsh, Uluslararası Havayolları Grubu İcra Kurulu Başkanı “Biz İrlanda hükümeti ile zamanı gelince konuyu tartışacağız”dedi.

IAG’ye ait İspanyol havayollarından biri olan İberia,ayakta kalmaya çalıştığı beş yıldan sonra,50 miyon € kar açıkladı.2013 ve 2014 yılları arasında İberia için çok büyük bir fark var. 2013 yılında  yaklaşık 166 milyon € zarar bildirdi ve daha sonra 2014 yılında 50 milyon € kar yaptı.İberia için zorluklar aşılmış görünüyor.

Willie Walsh IAG İcra Kurulu başkanı şöyle dedi:”Bugün ilan etmiş olduğumuz müthiş sonuçlarla,IAG yi mevcut havayolları ile geliştirirken,diğer havayollarıyla geliştirme fırsatlarına odaklanıyoruz.”

British Airways 2013’te 762 milyon  € olan karını 2014’te 1.2 milyar  € ‘ya yükseltti.Vueling de 2014 ‘te karını 141 milyon  € ‘ya yükseltti.Tüm IAG taşıyıcılarının, 2014 yılı performansı, olağanüstüydü.