HAVALİMANI GÜVENLİĞİNDE TEHLİKE YAKLAŞMADAN TESPİT EDİLMELİ

0
95

HAVALİMANI GÜVENLİĞİNDE

TEHLİKE YAKLAŞMADAN TESPİT EDİLMELİ…

Dünyada 54 ülkede 180 havalimanında güvenlik hizmeti sunan Securitas, havalimanı güvenliğinde önceliğin, tehlikenin yaklaşmadan tespit edilmesi olduğuna dikkat çekiyor. Securitas Türkiye Havacılık Segment Lideri Seçkin Özdemir, “Son yıllarda havalimanlarında da gerçekleşen olaylar eylem hazırlığındaki kişilerin terminal ve yolcuların yoğun olarak bulunduğu yerlere yaklaşmadan tespit edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor” dedi. Özdemir bu konudaki önerilerini şöyle sıraladı:

  • 1.Havalimanına araç girişlerinin olduğu nizamiye sayısının artırılması
  • 2.Suçlu profili çıkartabilecek uzman personel
  • 3.Arama ceplerine beton bariyer

Mümkünse iç ve dış hat, gelen – giden yolcu şeklinde ayrılması, nizamiye sayısının artırılması yığılmayı önleyecek, güvenlik görevlileri üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Acil durumlarda havalimanının tahliyesini ve yardım sağlanmasını kolaylaştıracaktır.

Nizamiyelerde gelen araçların, yolcuların ve beraberindeki eşyalarının risk durumuna göre ya da rastgele tespit usulüne göre aranabilmesi için suçlu profili çıkarabilecek uzman personel ve yeterli arama cepleri oluşturulmalı.

Meydana gelebilecek patlama ya da silahlı çatışmada diğer cepte bekleyen araçların etkilenmemesi için ceplerin arasına sağlam beton bariyer yapılmalı.

4- Şüpheli araçları taramak için X Ray cihazları bulundurulması

5- Nizamiye girişlerine plaka ve yüz tanıma sistemleri yerleştirilmesi

6- Nizamiyede dur ihtarına uymayan ve kaçan araçları güvenli bir mesafede durdurmak için hareketli bariyer sistemi kurulması

7-Otopark alanlarının terminalden uzak bir alana alınması

8- Mümkünse yoğun saatlerde yığılmayı önlemek için terminale giriş ve çıkışı sağlayan kapı sayısının artırılması

9- Olası bir saldırıya anında karşılık verilebilmesi için terminal önünde ve içerisinde yeterli silahlı uzman personel bulundurulması

10- Terminal önü ve park alanlarında bulunan şüpheli paketlere anında müdahale için seyyar sinyal kesici ve portatif X ray cihazı bulundurulması

11- Güvenlik tehditli alanlara geçecek personel sayısı sınırlandırılmalı ayrıca yaka kartları yerine yüz tanıma, avuç içi ya da parmak izi gibi daha güvenli sistemler kullanılması

12- Havalimanının dış çevre emniyeti için ısı ve harekete duyarlı sistemler kurulması

Havacılık Segmentine Özel Çözümlerimiz

Securitas’ın havacılık segmentine sunduğu çözümler arasında akıllı kamera sistemleri, çevre güvenlik sistemleri, Securitas Uzaktan İzleme hizmetleri, Smart M (PDA) cihazı ile denetleme, devriye kontrol, bilgilendirme ve raporlama yapılması ve profil analizi/ takibi sağlanması yer alıyor. Ayrıca “Havalimanı Güvenlik Uygulamaları”nın geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması için tasarlanan kalite programı sayesinde çalışanlarının güvenlik farkındalığını artırıyor.

Telekomünikasyondan finansa, havacılıktan madenciliğe, enerji sektöründen endüstriyel tesislere kadar 21 segmente özel güvenlik çözümleri sunan Securitas Türkiye; 75 ilde, 11 Bölge Müdürlüğü’nde, 70 Şube Müdürlüğü ile, 3400 hizmet noktasında yaklaşık 20 bin çalışanı ile 900’ün üzerinde farklı projede hizmet vermektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here