IATA küresel hava taşımacılığı pazarını değerlendirdi

0
103

iata logoUluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), geçen yılın aynı ayına göre, Ocak 2015’te navlun ton kilometre (FTKs) içinde % 3.2 genişleme gösteren, küresel hava taşımacılığı pazarı için verilerini yayınladı.

Büyüme IATA’ya göre, 2014 için kaydedilen% 4,5 ortalamasından daha düşük.

 

Ocak ayı performansında bölgesel farklılıklar vardı. Asya-Pasifik, Afrika ve Orta Doğu güçlü şekide gelişirken,  Avrupa ve Kuzey ve Latin Amerikadaki havayollarının bildirdiği, talep kasılmaları var. Hava taşımacılığında olumsuz bir eğilimin varlığından emin olmak için çok erken olsa da, hava kargo talebini önümüzdeki aylarda olumsuz etkileyebilecek en az iki gelişmekte olan faktör var:

2014 ortalarında aşağı doğru ivme gösteren ihracat siparişleri yıl sonunda iyice azalmıştır.

Geçen yıl yerli üretimdeki pozitif ticaret kargo hacimlerini artırmıştı, bu kalmadı.

Tony Tyler, IATA’nın Genel Müdürü ve CEO’su şöyle bir açıklama yaptı:

“Ocak,yeni yıla başlamak için, hava kargo adına bir hayal kırıklığı oldu.Yılın geri kalanı hakkında çok iyimser olmak;,Avrupadaki ekonomik dalgalanmalar ve Çin ile ilgili  büyüyen kaygılarla, çok zor.

Avrupa havayolları hacimlerinin, bir yıl öncesine göre% 1.2 düştüğünü gördü. Euro Bölgesi deflasyonist ekonomik dalgalanmalarla karşı karşıya ve Rus ekonomisinin zayıflığı da talebi etkiliyor.

Orta Doğu taşıyıcıları navlunton kilometre( FTKs)yi 9.2% genişletti. Ağ ve kapasite açılımları, uluslararası güzergahlarda talebi karşılamak ve Ortadoğu ekonomilerinin iç ticaret hizmeti yardımcı olduğundan bölgenin önde gelen havayollarının merkezi stratejileri başarılı olmuştur. Kapasite 18.1% arttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here