Hava İş – Türkiye Sivil Havacılık Sendikası 25.Dönem TİS Bilgilendirmesi

0
94

25.Dönem TİS Bilgilendirme

Sendikamız Hava-iş ile Türk Havayolları A.O. arasında 3 aydır yürütülmekte olan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlanmış ve 25.Dönem Toplu İş Sözleşmesi 28.03.2016 tarihinde imzalanmıştır.
Bugün THY A.O. Genel Müdürlük binasında, açık olarak gerçekleşen imza töreninde Sendikamız Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ortak hedefte buluştuklarını belirterek üyelerimize müjde niteliğindeki TİS’e dair bilgileri duyurdu.
Sayın Aycı imza töreninde “Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri anayasal bir hak olarak tarafların haklarını gözetecek şekilde, karşılıklı anlayış içinde geçti. Tabi ki müzakereler sırasında çetin geçen pazarlıklar da yaşadık. Uzlaşmayı temin etmek kolay değildi. Her iki taraf ta çalışanlar ve müessesemiz adına orta yolu bulmaya çalıştı. Bazı maddeler yüzünden tıkandığımız anlar oldu. Bu zamanlarda Hava-İş Genel Başkanımız Ali Kemal Tatlıbal, çetin bir müzakereci olmasına rağmen sağ olsun bizi hep çalışanlar lehine zorladılar. Sonuçta faydalı, çalışanın hakkını hukukunu gözeten bir anlaşma ortaya çıktı” dedi.
Genel Başkanımız Ali Kemal Tatlıbal; “Uzlaşma yolu ile tüm üyelerimizin taleplerini müzakere sürecine dahil ettik. 53 yıllık sendikamız tarihinde imzalanan en iyi sözleşmelerden birine bugün sizlerinde desteği ile imza atmış bulunmaktayız. Çalışanların beklentilerini karşıladığımız, iş barışı ve huzurunu koruduğumuz yeni dönem toplu iş sözleşmesinin tüm üyelerimize hayırlı olmasını dileriz. Elde ettiğimiz bu kazanımlarla yetinmeyeceğiz, şirketleri baltalamadan, havacılık sektöründe emekçiden yana hak arama davamız meşru ve hukuki mücadeleyle, çalışmalarımızla tam hız devam edecektir. Biz bugün emekçinin yanında olduğumuzu kanıtladık, ilerleyen dönemlerde de her daim emekçiden yana olacağız. 25.Dönem TİS ile elde ettiğimiz başarılar sadece bir başlangıçtır” dedi.
Sendika üyesi personele bir defaya mahsus olmak üzere net 5000 TL. ödenecektir.
Zam oranları; %7 + %6 + %4 +%4 + %4 +%4 (enflasyon oranı daha fazla olduğu takdirde aradaki fark da ödenecektir)
Otel nöbetleri 01.06.2016 tarihinden itibaren kaldırılacaktır.
İlk defa engelli personellerle ilgili sözleşmeye madde eklenmiştir.
Doğum yapan uçuş personelinin, süt izni süresince talep ettiği taktirde alternatif çalışma düzeni eklenmiştir.
Tüm sosyal hak ve yardımlarda artışlar olmuştur.
Diğer tüm detayları ve kazanımları aşağıdaki linke tıklayarak imzalamış olduğumuz TİS ve ek protokollerden inceleyebilirsiniz.

Değerli Üyelerimiz;
28.03.2016 Pazartesi günü 25.Dönem Toplu İş Sözleşmesini imzaladığımız müjdesini, sizlerle paylaşıp, yeni dönem Toplu İş Sözleşmemizi ve ek protokolleri web sitemizden sizlere yayımlamıştık. Kazanımlarımız sizlere yayımladığımız Toplu İş Sözleşmesi ile de sınırlı değildir. Çok yakın süreçte karşılıklı mutabakata varılan diğer konular, kurulan komisyonlarda görüşülecektir. Scalalar/tablolar, Şef maaşları, A0 (%55) ve A1 kademeleri, kıdem ve intibaklar komisyonlarda görüşülecek konuların başında gelmektedir. Komisyonlar neticesinde burada elde edilecek kazanımlarla ilgili ek protokoller imzalanacaktır.

Otel nöbetlerinin 01.06.2016 tarihinden itibaren kaldırılacağına ilişin imza attığımızı dün sizlerle paylaşmıştık, uçuş komisyonu da diğer konuları görüşmek amacıyla 15 Nisanda TİS sonrası ilk oturumunu gerçekleştirecektir. Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek komisyon görüşmelerindeki tüm kazanımlarımızı sizlerle ivedilikle paylaşacağız.

THY A.O. ile imzaladığımız, 2016 yılında diğer şirketlerde imzalanan toplu iş sözleşmeleri ile kıyaslandığında, sendika çevrelerince Altın Başarı olarak nitelendirilen bu sözleşme de bizlerden desteğini esirgemeyen delegelerimize, temsilcilerimize, yönetim kurulu üyelerimize ve üyelerimize çok teşekkür ederiz.

Genel Başkanımız Ali Kemal Tatlıbal’ın dün gerçekleşen imza töreninin ardından yaptığı açıklama aşağıda yer almaktadır.

Uzlaşma yolu ile tüm üyelerimizin taleplerini müzakere sürecine dahil ettik. 53 yıllık sendikamız tarihinde imzalanan en iyi sözleşmelerden birine bugün sizlerinde desteği ile imza atmış bulunmaktayız. Çalışanların beklentilerini karşıladığımız, iş barışı ve huzurunu koruduğumuz yeni dönem toplu iş sözleşmesinin tüm üyelerimize hayırlı olmasını dileriz. Elde ettiğimiz bu kazanımlarla yetinmeyeceğiz, şirketleri baltalamadan, havacılık sektöründe emekçiden yana hak arama davamız meşru ve hukuki mücadeleyle, çalışmalarımızla tam hız devam edecektir. Biz bugün emekçinin yanında olduğumuzu kanıtladık, ilerleyen dönemlerde de her daim emekçiden yana olacağız. 25.Dönem TİS ile elde ettiğimiz başarılar sadece bir başlangıçtır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here