Global havayollarının% 85’i yıl sonuna kadar iflas edebilir

0
248

Emirates ve Etihad Havayolları, hava yolculuğu talebinin normal seviyelere dönmesinin 3 yıl alabileceğini düşünüyor.

Güresel havacılık organlarının ve önde gelen havayollarının yetkilileri, havalimanlarında ve havayollarında istihdam edilen 10,5 milyon insan dahil olmak üzere dünya çapında 65,5 milyon işi destekleyen ve dünya ekonomik faaliyetlerine 2,7 trilyon dolar katkıda bulunan havacılık endüstrisinin Covid-19 salgını öncesi görülen operasyonel seviyelere dönmesi üç yıl süreceğini söyledi.

BAE – Emirates ve Etihad Airways’in önde gelen uluslararası taşıyıcılarından ikisi, hava yolculuğu talebinin Covid-19 pandemisi patlak vermeden hemen önceki seviyelere dönmesinin üç yıl alabileceğine inanıyor. Airports Council International (ACI) World ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (Iata), küresel hava taşımacılığı endüstrisinin mevcut durumunun milyonlarca iş kaybını sebep olabileceğini söyledi.

Emirates Havayolu Başkanı Sir Tim Clark ve Etihad Havacılık Grubu’nun grup genel müdürü Tony Douglas, ABD-BAE İş Konseyi tarafından düzenlenen bir video konferansında global havayollarının yüzde 85’inin iflas baskısı altında olduğuna inandıklarını ve devlet desteği olmadan yıl sonundan önce iflas edebileceklerini söyledi.

Konsey üyelerine hitap ederek, ilgili havayollarının BAE’ye ve BAE’den geri dönüş uçuşlarının yanı sıra hayati ithalatı sağlamayı ve pandemikle mücadele için kritik malzemeler sağlamayı amaçlayan kargo operasyonlarını sağlamaya devam ettiklerini belirttiler. ABD-BAE İş Konseyi’ne göre, her iki havayolu şirketinin bu zor dönemde işleri korumak ve personeli tutmak için attığı adımları da gözler önüne serdi.

“Etkili bir aşı yaygınlaşana kadar, yolcuların gelecekte nasıl uçacağı çok değişiklik gösterecek. 14 günlük karantinalar, testler ve sosyal uzaklaşma gibi kalıcı kısıtlamalar talebi ve operasyonları etkileyecek.”

Video görüşmesine, önde gelen Amerikalı ve Emirati turizm, havacılık, savunma ve havacılık, sağlık, lojistik, finans ve teknoloji şirketlerinin yanı sıra BAE ve ABD hükümet yetkilileri tarafından 900’den fazla üst düzey yönetici katıldı. Reuters, Emirates ve Etihad’ın yöneticilerine atfedilen açıklamalar hakkında derhal yorum yapamayacağını söyledi.

En üstteki iki havayolu şefinin uyarısı ACI ve Iata’nın hükümetlere eşi görülmemiş bir kriz sırasında havaalanı operatörlerine ve havayollarına hızla yardım etmesi ve endüstrinin ekonomik iyileşme için sağlayacağı temel bağlantıyı desteklemesi için ortak bir yardım çağrısında bulunmasıyla geldi.

Yaklaşan ürkütücü senaryoyu tahmin eden ACI World ve Iata, bordro vergileri, kurumlar vergileri, imtiyaz ücretleri veya endüstriden diğer hükümet gelirlerinin hafifletilmesi de dahil olmak üzere derhal vergi indirimi çağrısında bulundu. Ayrıca havacılık ekosisteminde finansal likiditeyi korumak için kredi, kredi garantisi veya doğrudan destek çağrısında bulundular.

ACI-Iata ortak bildirisinde “Havacılık endüstrisi, havaalanlarında ve havayollarında istihdam edilen 10,5 milyon kişi dahil olmak üzere dünya çapında 65,5 milyon iş sağlıyor ve dünya ekonomik faaliyetlerinde 2,7 trilyon doları destekliyor. Covid-19 salgını sebebiyle dünyadaki havaalanları ve havayolları temel operasyonları sürdürme ve işleri koruma savaşında “dedi.

Iata, küresel havayollarının bu yıl 2019’a göre yüzde 55 düşüşle 314 milyar dolar kaybedeceğini tahmin etti. Havacılıkta ve turizm sektörü de dahil olmak üzere ilgili değer zincirlerinde yaklaşık 25 milyon işin mevcut krizde risk altında olduğunu tahmin ediyor. Havayolları sadece ikinci çeyrekte yaklaşık 61 milyar dolar likidite ihtiyacı olacak ve talep yüzde 80 oranında düşerken çeyrek bazda 39 milyar dolarlık zarar kaydedecek.

Orta Doğu taşıyıcıları bu yıl 19 milyar dolar gelir kaybıyla karşı karşıya kalırken, Iata 23,8 milyon yolcuda bir düşüş ve 5,36 milyar dolar gelir kaybı olacağını tahmin ediyor. Ayrıca havayolu endüstrisinin ülke ekonomisinden 287,863 iş ve 17,7 milyar Dh riske edeceğini belirtiyor.

ACI Dünya Direktörü Angela Gittens, “Mevcut krizin mali etkisi, şimdiye kadar gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor ve hükümetler tarafından havacılık endüstrisini korumak, gerekli operasyonları sağlamak ve iyileşmeyi planlamak için acil eylem gerektiriyor.” Dedi. “Milyonlarca işin korunmasına, temel operasyonların korunmasına ve dengeli bir iyileşmenin sağlanmasına yardımcı olmak için tüm havacılık ekosisteminin yararına olan acil vergi indirimi ve doğrudan finansal yardım gereklidir. Havaalanları ve havayolları için operasyonların sürekliliğinin korunması ve havacılık işlerinin korunması bugün yarın daha hızlı bir ekonomik toparlanma ile sonuçlanacak. “

Iata Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac durumun daha kötü olamayacağını söyledi. De Juniac, “Hükümetler, bu salgın süresince havacılığın arkasında durmalı ” Dedi. “Hükümetler şimdi içinde bulunulan bu olağanüstü zamanlarda havayollarına ve havaalanlarına destek olmalılar. Havayolları ve havaalanları bu işte birlikte. Havacılık sektöründeki finansal istikrar , global ekonominin iyileşmesini sağlamak. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here