ETIHAD AIRWAYS 2015’TE GÜÇLÜ BİR BÜYÜME SAĞLADI

0
165

etihad+eşsiz+hizmetETIHAD AIRWAYS 2015’TE GÜÇLÜ BİR BÜYÜME SAĞLADI

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu şirketi Etihad Airways, yolcu ve kargo operasyonlarında büyümeye devam ederek 2015 yılında da yüksek bir performans gösterdi.

Havayolu, 2014 yılına oranla yüzde 17’lik bir artışla 17,4 milyon yolcu taşıdı ve 467 milyon kilometrelik mesafe kat ederek 97.400 uçuş gerçekleştirdi. 2015 yılında Abu Dabi Uluslararası Havalimanı üzerinden seyahat eden yolcuların yüzde 75’i Etihad Airways ile uçtu. Şirkete bağlı diğer havayolları ile seyahat eden yolcular da hesaba katıldığında bu oran yüzde 84 olarak gerçekleşti.

Etihad Airways Başkanı ve CEO’su James Hogan şirketin performansıyla ilgili şunları söyledi: “2015 yılında milyonlarca yolcuya, ödüllü servislerimiz ve iş ortaklarımızın büyüyen ağı ile yine rekabetçi seçenekler sunduk. Hiçbir havayolu, havacılık sektöründeki rekabeti teşvik etmek adına daha fazlasını yapmıyor.”

Etihad Airways 2015 yılında; Kalküta, Madrid, Edinburgh, Entebbe, Hong Kong ve Darüsselam‘ı kapsayan altı yeni destinasyona uçuş başlattı. Ayrıca İstanbul’un da aralarında yer aldığı 16 destinasyona uçuş sayısını arttırdı.

Geçtiğimiz yıl Washington DC, Zürih, Singapur ve Brisbane destinasyonlarında hizmet veren Boeing 787-9 Dreamliner’ı filosuna katan şirketin Airbus A380 uçuş ağı da Sidney ve New York destinasyonlarının eklenmesinin yanı sıra London Heathrow’a gerçekleştirdiği iki uçuş ile genişledi.

Havayolu bu yıl ise, Londra Heathrow’a A380 ile gerçekleştirdiği sefer sayısını üçe yükseltecek. Ayrıca A380, Bombay ve Melbourne’e, Boeing 787 ise İstanbul’un yanı sıra Düsseldorf, Perth, Şangay, ve Johannesburg destinasyonlarına uçuş gerçekleştirecek.

Havayolu, 2015 yılında organik büyümesini tamamlamak adına ortak uçuş anlaşmalarını ve iş ortaklıklarını da arttırdı. Bu ortaklıkların katkısı, 2014 yılındaki 3,5 milyon yolcuya oranla yüzde 43 artış göstererek 5 milyondan fazla ek yolcu sağladı.

Air Serbia, American Airlines, flynas, Jet Airways, Korean Air, NIKI ve S7 Airlines ile ortak uçuş anlaşmaları genişletilirken, Pakistan International Airlines (PIA) ile yeni bir ortak uçuş anlaşması imzalandı.

Etihad Regional tarafından işletilen Darwin Airline, Etihad Airways’in airberlin, Air Serbia, Air Seychelles, Alitalia, Jet Airways ve Virgin Australia’nın da bulunduğu sermaye yatırımı ağına geçtiğimiz haziran ayında eklendi. Etihad Airways’in sermaye ortaklıkları grubu,100 milyondan fazla yolcu taşıyan yedinci büyük küresel havayolu grubu konumuna ulaştı.

Etihad Airways, 2015 yılında kargo taşımacılığında da güçlü bir büyüme sağladı ve yıllık bazda yüzde 4 artış ile 592.090 ton kargo taşıdı. Şirket böylece geçen yıl içinde Abu Dabi üzerinde gerçekleşen kargo ithal, ihraç ve transferinin yüzde 88’ini gerçekleştirmiş oldu.

2015 sonu itibarıyla filosunda 5,8 yaş ortalamasına sahip 121 uçak bulunan Etihad Airways, geçen yıl 11 Airbus (dört A380, altı A321 ve bir A320) ve dört 787-9 Dreamliner teslim aldı. Şirket küresel ağ genişlemesinin bir sonraki aşamasını desteklemek için bu yıl beş Boeing 787-9, üç A380 ve iki Boeing 777-200 Freighters dahil olmak üzere toplam 10 uçak teslim alacak.

Etihad Airways Hakkında

2003 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu şirketi olarak kurulan Etihad Airways, 2015 yılında 17,4 milyon yolcu taşıdı. Orta Doğu, Avrupa, Amerika, Afrika, Avustralya ve Asya’da hâlihazırdaki uçtuğu veya başlayacağını duyurduğu toplam 116 uçuş noktası bulunan şirketin filosu yaklaşık 120 Boeing ve Airbus uçaktan oluşuyor. Etihad Airways’in ayrıca 66’sı Boeing 787, 25 Boeing 777-X, 62 Airbus A350 ve beş Airbus A380, ve olmak üzere 200’ün üzerinde kesin uçak siparişi bulunuyor.

Etihad Airways’in; Etihad Regional tarafından işletilen, airberlin, Air Serbia, Air Seychelles, Alitalia, Jet Airways, Virgin Australia ve İsviçre merkezli Darwin Airline’da sermaye yatırımları bulunuyor. Airberlin, Air Serbia, Air Seychelles, Alitalia, Etihad Regional, Jet Airways ve NIKI, gibi benzer anlayıştaki havayolu şirketleriyle birlikte oluşturduğu Etihad Airways Partners, yolculara daha gelişmiş bir uçuş ağı ve tarifesi ile daha kapsamlı sadakat programı kazanımları sunuyor. Daha detaylı bilgiye şirketin www.etihad.com adresindeki web sitesinden ulaşılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 2 =