ELEKTRONİK SİGARA DA YASAK!

0
242

Çarşamba günü yayınlanan son kanunla Amerika Birleşik Devletleri içinde ve dışına uçan herhangi bir yerli ya da yabancı havayolunda, elektronik sigara kullanımı yasaklandı. Bildirim yayınlandıktan sonra 4 Nisan’dan itibaren  geçerli olacak.

Geleneksel sigara, puro ve tütün ürünlerinin 30 yıldır uçaklarda kullanılması  yasak. Ulaştırma Bakanlığı, elektronik-sigarayı da  geleneksel tütün ürünleri üzerindeki yasağa dahil etti.

e-sigara

Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx bir açıklamasında ” Bu son kural, uçak içerisinde elektronik sigara kullanıldığında oluşan aerosol dumana maruz kalan havayolu yolcularını korumak adına çok önemlidir,” “Böylece gerçek sigara ve  e-sigaraya aynı kısıtlama uygulanarak, ikisi arasındaki herhangi bir karışıklığı da ortadan kaldırmak mümkün oldu.” dedi.

E-sigara üzerinde yapılan çalışmalar aerosol dumanının da zararlı kimyasallar içerebildiğini gösterdi. E-sigaralar tütün yerine nikotin çözümünü kullanmak için üretilen akülü cihazlardır.

Yolculara uçak içinde e-sigaralarını üzerlerinde taşımak için izin veriliyor, ancak uçuş sırasında pillerini şarj etmek için izin verilmiyor. ABD Yangın İdaresi ve İç Güvenlik Federal Acil Durum Yönetim Departmanının  2014 yılında yaptığı çalışmada ,e-sigara ile ilgili patlama ve yangınların yüzde 80’inin e-sigara cihazlarının pilleri şarj edilirken meydana geldiği  görüldü.

ABD Federal Havacılık İdaresi ve  Tehlikeli Madde Güvenliği İdaresi, geçen yıl kabul edilen geçici bir  yönetmelik altında, check-in bagajında e-sigara bulundurmayı havayolu yolcularına yasaklamıştı.Bu düzenleme bavullarda e-sigara sebebiyle oluşan yangınlardan sonra yapılmıştı.

Bu yılın başlarında, Hawaiian Airlines uçağın yangın söndürme sistemini aktive etmek zorunda kalan uçuşun kaptanı, bavullardan birinde bulunan elektronik sigaranın bu olaya sebebiyet verdiğini ve acil iniş yapmaya mecbur kaldıklarını söyledi.

Lityum pille çalışan e-sigaralar, pil hasarlı ise, üretim hatası varsa ya da aşırı sıcağa maruz kaldığında kendi kendine alev alabiliyor.

E-sigaranın insan sağlığı üzerindeki etkilerinin araştırılmasına halen devam ediliyor. Daha fazla çalışma yapılmasını  beklemek yerine, Ulaştırma Bakanlığı ihtiyati bir yaklaşım seçti.

Uçaklarda geleneksel tütün ürünlerinin kullanımı ile ilgili onyıllardır uygulanan yasak göz önüne alındığında, bu yasağın  e-sigara içenler için çok büyük bir sıkıntı teşkil etmeyeceği ve olumlu sağlık etkilerinin olabileceği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here