ABONE OLARAK GÜNCEL KALABILIRSINIZ

Latest Posts

Dünyanın kanat açıklığı en uzun uçağı “Roc”

Roket fırlatma şirketi Stratolaunch tarafından geliştirilen 117 metre kanat açıklığına sahip 226 tonluk “Roc” isimli uçak 2019 yılında Kaliforniya’daki Mojave Havalimanı’nda ilk test uçuşunu gerçekleştirmişti. Yaklaşık iki yıllık aranın ardından tekrar gökyüzünde süzülmeye başlayan Roc’un önümüzdeki yıl itibarıyla resmi görevlerine başlaması bekleniyor.

Dünyanın kanat açıklığı en uzun uçağı Roc ikinci test uçuşunu geçtiğimiz haftalarda ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Mojave Çölü’nde gerçekleştirdi. Dev uçak test boyunca tam 3 saat 14 dakika havada kaldı ve maksimum 4267 metre irtifaya ulaştı. Uçağın maksimum hızı ise saatte 320 kilometre olarak ölçüldü.

Roc
Dünyanın kanat açıklığı en uzun uçağı “Roc” 2

 Hipersonik araçların taşınması için tasarlanan Roc, çift gövdeli ve 6 jet motora sahip. Aynı zamanda 35 bin fit yüksekliğe kadar tırmanabiliyor. Yaklaşık 250 tonluk yük taşıma kapasitesine sahip ve sesten 5 kat hızlı uçabiliyor. Kanatları bir futbol sahasının büyüklüğünden bile uzun olan dev uçak, yaklaşık 250 tonluk taşıma kapasitesiyle uzay araştırmalarında aktif bir şekilde rol alacak.

Stratolaunch şu anda Roc ile birlikte Talon-A isimli hipersonik aracını da geliştirme sürecinde bulunuyor. 3,4 metrelik kanat genişliğine ve 28 metrelik uzunluğa sahip olacağı belirtilen Talon-A’nın Mach 5-Mach 7 hızlarına (6,125–8,575 km/saat) ulaşabileceği söyleniyor. Stratolaunch’un hedefi ise 2022’de Talon-A’yı Roc üzerinden fırlatmak olacak.

Latest Posts

POPULER