Boeing 737 Max onayı aldı

0
1369
Updated to Q6 version from Q5 Dec. 2014

Federal Havacılık İdaresi Çarşamba günü, Boeing 737 Max’in yolcu taşımasının önünü açan ve 20 aydır yerde yatan jetlerin esaretine son veren bir karar açıkladı.

Boeing’in filosundaki en çok satan jet olan uçak, 346 kişinin hayatını kaybettiği iki ölümcül kazanın ardından Mart 2019’da yere indirildi . Uçağın çok hızlı tırmanmasını ve durmasını engelleyen bir güvenlik özelliğinin uçağın burnunu uygunsuz bir şekilde aşağıya doğru zorlayarak kazalara neden olduğu keşfedildi.

Şirkete göre, uçağın yolcu taşımasını onaylama süreci, başlangıçta beklenenden çok daha uzun sürdü ve Boeing’e 20 milyar dolardan fazlaya mal oldu. Bu süre zarfında jet için kaybedilen siparişler, onu bir şirketin şimdiye kadar yaptığı en pahalı hatalar arasına sokabilir.

Bu hafta onay beklenmesine rağmen, Boeing hisseleri yine de Çarşamba günü piyasa öncesi işlemlerde % 5 yükseldi.
FAA kararı, yere indrilen 387 uçağa sahip olan 59 havayolunun programlarının bir parçası olarak onları uçurmasına izin veren yalnızca ilk adımdır.

FAA yaptığı açıklamada, uçaklardan herhangi biri tekrar yolcularla uçulmadan önce, onay sürecinde belirlenen 737 Max için gerekli değişikliklerin kurulması, FAA’nın uçakları tek tek denetlemesi gerekiyor. Pilotlar da ayrıca ek eğitimi tamamlayacaklar.

Bu sürecin, havayoluna bağlı olarak birkaç hafta ile birkaç ay arasında sürmesi bekleniyor. Şimdiye kadar sadece American Airlines ( AAL ) , Aralık sonu ve Ocak başında Miami ile New York arasında bir kaç uçuş için uçağı programına ekledi . Diğer havayolları erteliyor. Diğer havayollarından 34 jete sahip Southwest’in ( LUV ) 2021 baharına kadar 737 Max ile yolcu uçurması beklenmiyor.

Kazada hayatını kaybedenlerin bazı aile fertleri, uçağın hizmete dönmesine itiraz etti.

Uçağın nasıl tamir edileceğine dair soruşturmanın başlangıçta 2019 sonbaharında bitirilmesi bekleniyordu, ancak uçakla ilgili yeni sorular ortaya çıktıkça uzatıldı. Arızalı güvenlik sistemi için bir yazılım güncellemesi bulmanın yanı sıra, uçağın kablolarının güvenliğiyle ilgili sorunlar keşfedildi. Orijinal 737’den, uçak için bir satış noktası olan 737 Max’e geçen pilotlar için eğitim eksikliği ile ilgili sorular da vardı.

Updated to Q6 version from Q5 Dec. 2014