Bilete zam yok!

0
64

bilete zam yokOcakta 50 doların altına gerileyen petrol fiyatları, şimdilerde 70 dolara dayandı. Bu endişe verici duruma rağmen havayolu şirketlerinden ‘zorunlu da olsa’ müjdeli bir haber geldi.

Petrol ve dolardaki artışın yanı sıra yolcu sayısındaki düşüş nedeniyle kış döneminde zor günler yaşayan havayolu şirketleri, Ramazan Bayramı’na kadar bilet ücretlerine zam yapmama kararı aldı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan’a, ‘309 TL’lik tavan fiyatın üzerine çıkmama sözü verdiklerini’ hatırlatan şirket yöneticileri, Bakan’ın görevden ayrılmasına rağmen bu sözün tutulacağını ve temmuzun ortasına kadar zamlı tarifeye geçilmeyeceğini ifade ediyor.

İç hat bilet fiyatlarının artması üzerine geçen haziranda havayolu şirket yetkilileri ile bir araya gelen eski Bakan Elvan, şirketlerin 309 TL’lik tavan fiyatı kabul edip uyguladıklarını söylemişti. Yılbaşından sonra petrol fiyatlarının düşmesi üzerine yetkililerle yeniden bir araya gelen Elvan, bilet ücretlerinin biraz daha aşağı çekilmesini istemişti. Ancak görüşmelerde, iç hat bilet fiyatının düşük seviyede seyrettiğini dile getiren yöneticiler, 309 TL’nin üzerinde satış yapmayacakları yönünde bir kez daha söz vermişti.

KAMPANYALARI TAKİP EDİN

Bakan Elvan görevden ayrıldı diye sözlerinden dönmeyeceklerini ifade eden Pegasus Havayolları Genel Müdürü Sertaç Haybat, bugüne kadar zam yapmadıklarından bilet ücretlerinde yaklaşık 10 TL’lik gerileme yaşandığını söylüyor. Haybat, bayram sonrası düşük bilet fiyatıyla seyahat yapmak isteyenlere şimdiden bilet almaları tavsiyesinde bulunuyor.

Atlasglobal Havayolları Genel Müdürü Orhan Coşkun da Ramazan’daki yolcu sayısında yüzde 30 oranında düşüş gerçekleştiğine dikkat çekerek, şirketlerin bu dönemdeki kayıplarını karşılamak amacıyla bayram haftasından itibaren bilet fiyatlarını artırdığını belirtiyor. Bu yüzden 13 Temmuz’dan itibaren fiyatlarda artış yaşanacağını dile getiren Coşkun, yüksek fiyatlarla seyahat yapmak istemeyenlerin şimdiden uçuş programını planlayarak biletini almasını tavsiye ediyor.

Havayolu şirketleri, kış sezonunda  düşük fiyattan seyahat imkanı sunsa da, yolcu sayısını artırmak amacıyla yaz-kış demeden kampanyaları ihmal etmiyor. Eğer kampanyaları kaçırmak istemiyorsanız, şirketlerin web sitelerinin yanı sıra sosyal medyadan yapılan duyuruları sıkı takibe alın. Daha sonra da, vakit geçirmeden rezervasyon yaptırın ve biletinizi satın alın. Ayrıca bilet satış acenteleri de, size alternatif uçuşlar sunacaktır.

Emirates’ten ücretsiz Wi-Fi hizmeti

Emirates Havayolları, filosundaki ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunduğu uçak sayısını 106’ya çıkardı. Şubat başındaki yazılım güncelleştirmeleri ile hizmetin kullanımında ise yüzde 25 oranında artış yaşandı. Şirket, Wi-Fi bağlantısı sağlayan sistemleri yüklemek ve işletmek amacıyla her yıl 20 milyon dolardan fazla yatırım gerçekleştiriyor.

Atlasglobal Paris’e uçacak

Atlasglobal Havayolları, 10 Temmuz’dan itibaren Paris uçuşlarına başlıyor. Haftanın her günü Atatürk Havalimanı’ndan Paris Charles de Gaulle Havalimanı’na gerçekleşecek uçuşlar, İstanbul’dan saat 13.25, Paris’ten saat 17.10’da düzenlenecek. Adana, Antalya, Bodrum, İzmir ve Gaziantep’ten de uygun bekleme süreleri ile İstanbul bağlantılı Paris’e rahatça seyahat edebilecek yolcular, uçan şeflerin hazırladığı özel ikramlar eşliğinde seyahatin keyfini çıkaracak.

Sözlü tacize bin lira ceza!

Kabin ekibine sözlü tacizde bulunan bir yolcuya, bin lira para cezası kesildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, uçuşta sözle tacizde bulunan ve talimatları yerine getirmeyen yolcuya, bin lira ceza uygulandığını açıkladı.