Atatürk Havalimanı’ndan Kar Manzaraları

0
432

ahl kış 7

İstanbul’da 3 gün boyunca etkili olan yoğun kar yağışı hava ulaşımını olumsuz etkiledi. Türk Hava Yolları (THY) bu süre içinde 529 seferini olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal etmek zorunda kaldı. THY, üç gün boyunca 9 bin 700 yolcuya otel hizmeti verirken, 28 bin 900 yolcuya da  yemek ikramında bulundu.

ahl kış 2

Yoğun kar yağışı nedeniyle Türk Hava Yolları nın yanı sıra , Onur Air, Pegasus ve Anadolujet de bazı seferlerini iptal etmişti. Atlasglobal’de ise herhangi bir iptal söz konusu olmadı.

ahl kış 5

Yoğun kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda ciddi gecikmelere yol açtı.

ahl kış 1

 

Ciddi gecikmeler de-icing kullanımını arttırdı.

DE-ICING Nedir?

Kar yağışının çok yoğun olduğu  günlerde gecikmelerin ana nedeni olan  de-icing / anti-icing  prosedürleri hakkında bilgi verelim.

Yoğun kış şartları diğer ulaşım kanalları gibi uçak yolculuğunu da olumsuz yönde etkilemekte olmasına rağmen, hava ulaşımı halen en emniyetli olanıdır. Günümüzde kullanılan uçaklar  her türlü hava koşullarında uçabilecek şekilde tasarlanmış olmakla birlikte, uçak kanatlarının aerodinamik yapısı, uçağın kalkışı sırasında her türlü don, buz, sulu kar ve kar’dan tamamen arınmış ve temizlenmiş olmasını gerektirmektedir.

Uçak havada iken kanat ve motorların buzlanması, motorlardan alınan sıcak hava veya elektrikli ısıtıcılar tarafından önlenir. Ancak bu sistemler uçağın yerde olduğu zamanlarda kanat ve kuyruk yüzeylerinde toplanmış kar veya buzların temizlenmesinde veya çözülmesinde kullanılamaz. Bu nedenle uçak yerde iken  yapılan de-/anti-icing işlemleri, uçağın kalkış sırasında hassas (kanat ve kuyruk) yüzeylerinin her türlü buzlanmadan veya kar birikiminden arındırılmış olmasına yönelik çalışmalardır.