AnadoluJet Çanakkale Sohbetleri Başlıyor

0
128

anadolujet2

AnadoluJet’in yeni projesi ‘AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri’, 15 Ekim Çarşamba günü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde düzenlenecek söyleşi ile başlıyor. Tarihçi, Yazar Talha Uğurluel’in anlatımıyla gerçekleştirilecek proje Çanakkale’nin ardından Ankara, Trabzon, Kayseri, Konya ve Samsun’da da hem yerel halk hem de üniversite öğrencileriyle buluşacak.

Halkın havayolu AnadoluJet’in yepyeni tarih projesi ‘AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri’ 15 Ekim Çarşamba günü başlıyor. Çanakkale 2015 – 100. Yıl Koordinasyon Merkezi desteğiyle gerçekleştirilen, Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı sebebiyle projelendirilen, toplumun tarihsel ve kültürel gerçeklere duyarlılığını arttırmayı ve tarihi bilgilerin gelecek kuşaklara doğru ve sağlıklı biçimde aktarılmasını hedefleyen “AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri” projesi, Çanakkale Savaşı’nın detaylarına ışık tutacak.
Proje kapsamında Anadolu’nun farklı şehirlerini gezecek AnadoluJet, düzenleyeceği söyleşilerle hem üniversite öğrencileri hem de yerel halk ile buluşacak.

Tarihçi, Yazar Talha Uğurluel’in anlatımıyla gerçekleştirilecek projede I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin nerelerde, kimlere karşı savaştığı, Osmanlı askerlerinin nasıl bir müdafaa sergilediği, Çanakkale Boğazı’nda, Morto, Seddülbahir ve Arıburnu’nda neler yaşandığı soruları cevaplanacak ve Seyid Onbaşı, Ezineli Yahya Çavuş, Cevat Paşa ve diğer kahramanların öyküleri anlatılacak. Ayrıca şimdiye kadar hiçbir yerde yayımlanmamış 157 fotoğraf da söyleşi esnasında katılımcılara slaytlar yardımıyla gösterilecek.
Bu özel proje ile Çanakkale Savaşı’nın az bilinen yönlerine ışık tutmayı hedeflediklerini anlatan Tarihçi, Yazar Talha Uğurluel, “Çanakkale Savaşı’nın 100. Yıl dönümü sebebiyle projelendirilen söyleşilerimizle ziyaret ettiğimiz şehirlerde hem halkımız hem de üniversite öğrencilerimizle ücretsiz olarak buluşacağız. Amacımız ulusal tarihimizin en önemli olaylarından biri olan Çanakkale Savaşı’nın 100. Yıl dönümünde halkımızın bu konudaki bilgi birikimini artırmak, unutulan bilgileri tazelemek. Bu proje AnadoluJet’in tarihimize yaptığı değerli bir yatırım” dedi.

İlk durak Çanakkale

Projenin 15 Ekim Çarşamba günü Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’nün desteğiyle gerçekleşecek ilk ayağında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troia Konferans Salonu’nda, saat 15.00’te üniversite öğrencilerine yönelik bir söyleşi düzenlenecek. Ardından saat 19.00’da program Çanakkale halkına açık olarak tekrarlanacak.

Çanakkale’de başlayan proje Ankara, Trabzon, Kayseri, Konya, Samsun gibi pek çok kentte düzenlenecek sohbetlerle devam edecek.

AnadoluJet’in ulusal tarihimize verdiği değerin bir göstergesi niteliğindeki “AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri” projesi, halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

AnadoluJet ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.anadolujet.com resmi internet sitesinden ve 444 2 538 numaralı çağrı merkezinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here