2015 Kayıp Bir Yıl Olacak mı?

0
210

utikad beykoz

2015 Kayıp Bir Yıl Olacak mı?

Lojistik Sektöründe Eğilimler Araştırması’nın 2014 yılı 4. çeyrek sonuçlarına göre, lojistik sektörü yöneticilerinin hem büyüme hem de yabancı sermaye beklentilerinde belirgin bir düşüş göze çarpıyor. Araştırmada dikkati çeken bir diğer nokta ise sektörün, önümüzdeki 3 ay için yatırım planının olmaması.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, Lojistik Uygulamaları ve Araştırma Merkezi (BLUARM) ve Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin, 2013 yılından bu yana ortak gerçekleştirdikleri, “Lojistik Sektöründe Eğilimler Araştırması”nın “2014 Yılı 4. Çeyrek Sonuçları” düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. UTİKAD üyesi 400 lojistik şirketinin yöneticisi ile yapılan araştırmada sektörün 2014 yılı Ekim, Kasım Aralık aylarındaki gerçekleşmeleri ile 2015 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarındaki beklentileri soruldu ve çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.

“FİYAT REKABETİ SEKTÖRÜ SIKINTIYA SOKUYOR”
BLUARM Müdürü Prof. Dr. Okan Tuna, araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de lojistik sektöründe rekabetin fiyat üzerinden yapıldığını belirtti. Tuna, “Lojistik yöneticilerinden Türkiye’de lojistik sektöründe rekabet seviyesini tanımlamalarını istediğimizde, yüksek seviyede fiyat, orta seviyede servis hızı ve hizmet kalitesi rekabeti yanıtını alıyoruz. Fiyat odaklı rekabet araştırmada temel bir sorun olarak da yöneticiler tarafından ifade edildi. Fiyat rekabeti sektörü sıkıntıya sokuyor, özellikle küçük ve orta boylu işletmeleri zorluyor ve şirketlerin faaliyetlerine son veriyor” dedi. “Lojistik yöneticilerine kamu ve kamuoyunun sektör algısını sorduğumuzda ise eksik bilindiği sonucuna ulaşıyoruz” diyen Prof. Dr. Tuna, “Sektör son 10 yıl içindeki değişimini ne devlet-hükümet düzeyine ne de sokaktaki vatandaşa anlatamadığını düşünüyor. Biz artık sadece taşımacı, kamyoncu değil, lojistik hizmet sağlayıcısıyız deseler de algıyı düzeltemediklerine inanıyorlar” dedi.

“SEKTÖRÜN EN ÖNEMLİ BEKLENTİSİ MEVZUAT DÜZENLEMESİ”
Sektörün bu anlamda kamudan en önemli beklentisinin halen mevzuat düzenlemesi olduğunu ifade eden, 2004 yılında yayınlanan mevzuatın sektörde halen yüzde 75,7 oranında değişiklik beklentisi yarattığını belirtti. Sektördeki işbirliği düzeyinin yüksekliğine değinen Prof. Dr. Tuna, işletmeler arası bilgi alışverişi oranının yüzde 87,8 ve işbirliğinin yüzde 70,3 olduğunu belirterek şöyle devam etti, “Lojistik elbette doğası gereği birlikte iş yapma kültürünü de beraberinde getiriyor ve firmaların hemen hemen hepsinin rekabet öncesi işbirliği yaptığı meslektaş firmaları var, bu birçok sektörde yakalanamayan bir işbirliği oranıdır.”

“ÖNÜMÜZDEKİ ÜÇ AY YATIRIM PLANI YOK”
Sektörün 2015 yılının ilk üç aydaki beklentilerine de değinen Prof. Dr. Tuna, “Yabancı sermaye yatırım beklentisi yüzde 54 düzeyindeyken, sektörün büyüyeceğine dair yönetici beklentisi her çeyrekte biraz daha düşüyor, bu yılın ilk üç ayı için bu oran yüzde 28,4 oldu. Lojistik sektörü yöneticileri kendi yatırımları konusunda da umutsuz, ilk 3 ay içerisinde sektörde yatırım planına hayır diyenlerin oranı yüzde 55,4” dedi. Prof. Dr. Tuna, araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 44,6’lık bir oranın önümüzdeki 3 aylık dönemde firmaları bünyesinde yeni çalışan istihdam edeceklerini ifade ettiklerini de belirtti.

“UTİKAD, SEKTÖRÜN NABZINI ÖLÇEN ARAŞTIRMALARA İMZA ATIYOR”
UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin de toplantıda, son yıllarda taşımacılık ve lojistik sektöründe yaşanılan değişimlere değinerek, Türkiye taşımacılık sektörünün misyon, vizyon, strateji ve hedeflerinin yeniden tanımlanmasının bir zorunluluk haline geldiğini belirtti. Bu süreçte bütünsel bir yaklaşım ile yepyeni bir lojistik kültürü oluşturulmasına ihtiyaç olunduğunu ifade eden Turgut Erkeskin, şöyle konuştu: “Türk Lojistik sektörünün strateji ve hedeflerini gerçekleştirmesi sürecinde, bu lojistik kültürünün 3 ana unsuru olan kalite kültürü, güvenlik ve inovasyon kültürünü oluşturmada ana aktörlerden biri hiç kuşkusuz UTİKAD olacaktır. Bu noktada Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek sektörün nabzını ölçen bir araştırmaya imza attık. Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ile gerçekleştirdiğimiz bu araştırmada sektördeki firmalarımızın beklentilerini ortaya çıkarırken, yüzdelik rakamlarla sektörün bir nebze de olsa ölçümlenebilmesini gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde sektör firmalarımız bugün lojistikte neler olduğunun tespitine rakamlarla ulaşabiliyorken, ilerisi için ise sürdürülebilir politikalarını oluşturmaları konusunda da yardımcı bir kaynak görevi üstlenmiş oluyoruz. UTİKAD üyelerinin ve bütün sektör firmalarının desteğiyle, araştırmacı, yenilikçi ve katma değer yaratan yöntemlerle, güvenli, sürdürülebilir lojistik sistemlerinin geliştirilmesine ve ülkemizde lojistik kültürünün oluşturulmasına öncülük edecektir.”

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ile bugüne kadar yakın işbirliği içerisinde çalıştıklarını belirten Turgut Erkeskin, bundan sonraki süreçlerde de sektöre katkı sağlayacak yeni araştırma projelerini birlikte hayata geçireceklerini belirtti.

Basın toplantısına Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu BLUARM Müdürü Prof. Dr. Okan Tuna, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin, Danışman Bülent Tanla, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Özal, Ekin Tırman ve UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur katıldı.

Burak GÜNER – LOJİPORT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here