Anasayfa / Havacılık / Uçak Polisi Uygulaması Geliyor

Uçak Polisi Uygulaması Geliyor

UDH BAKANI AHMET ARSLAN: “UÇAKTA GÜVENLİK İÇİN SİLAHLI POLİS BULUNDURULMASI TÜRKİYE` YE HAS BİR UYGULAMA DEĞİL. BU YÖNTEM, ABD VE İNGİLTERE DAHİL BİRÇOK YERDE VAR.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda geçen hafta kabul edilen torba kanunla “hava polisi” uygulamasının da mevzuata girdiğini bildirdi.

 

Uçak içinde güvenliği sağlayacak silahlı hava polislerinin Chicago Sözleşmesi’nde tanımlandığını anımsatan Bakan  Ahmet Arslan, hava polisi görevlendirilmesinin, uçuşun gerçekleştiği iki ülkenin mutabakatıyla yapılabileceğini söyledi.

 

“ABD başta olmak üzere birçok ülkede kullanıyor”

 

Bakan Arslan, hava polislerinin seçimi, eğitimi ve görevlendirilmelerine ilişkin rehber dokümanların Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının Güvenlik El Kitabı‘nda yer aldığına işaret ederek görevlendirmede yetki ve sorumluluğun İçişleri Bakanlığına verildiğini belirtti.

 

ABD başta olmak üzere, İsrail, Almanya, Birleşik Krallık, İsviçre, Kanada, Mısır, Suudi Arabistan gibi birçok ülkenin hava araçlarında özel eğitimli ve silahlı güvenlik görevlilerinin bulunduğunu ifade eden Arslan, düzenlemeyle hava polisinin ve yolcu bilgilerinin gidilecek ülkeyle paylaşılabileceğini kaydetti.

 

“Hava polisi ’emniyet mensubu’ olacak”

 

Yolcu bilgilerinin toplanarak uçağın gittiği ülkeyle paylaşılması zorunluluğunun yeni düzenlemeyle yasal dayanağa kavuştuğunu vurgulayan Arslan, şunları kaydetti:

 

“Uçakta güvenlik için silahlı polis bulundurulması Türkiye’ye has bir uygulama değil. Bu yöntem, ABD ve İngiltere dahil birçok yerde var. Türkiye, mevzuatını buna uyumlu hale getirdi. Ülkeler zaten silahlı güvenlik görevlisiyle uçağını buraya getirmek istiyordu. Bizim mevzuatımız buna cevap vermediği için sıkıntı yaşanabiliyordu. Dolayısıyla bu düzenlemenin çıkarılması ‘Türk havacılığında sıkıntı var’ diye algılanmamalı. Dünyanın belli başlı ülkelerinde zaten bu uygulama var. Bu çok önemli bir konu.”

 

Arslan, söz konusu uygulamanın her uçuşta olmayacağının altını çizerek “Hava polisi, emniyet mensubu olacak ve bazı durumlarda uçakta bulunacak. İçişleri Bakanlığımız da özellikle Sivil Havacılık Güvenlik Programı kapsamında gerekli çalışmayı yaparak buna göre eğitimini almış, uçağı ve uçaktaki işlemleri bilen, havacılık prosedürlerine hakim kişileri hava polisi olarak görevlendirecek.” diye konuştu.

Hakkında Mehmet Kali

Bunada Gözatın

SpaceX, Crew Dragon adlı uzay aracını iki astronotla birlikte bugün uzaya gönderiyor

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Crew Dragon adlı uzay aracını iki astronotla birlikte bugün uzaya gönderiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<