Anasayfa / Güncel Havacılık Haberleri / Uçak Pencereleri Ne Kadar Sağlam?

Uçak Pencereleri Ne Kadar Sağlam?

Uçak Pencereleri Ne Kadar Sağlam?

Southwest Havayollarına ait bir Boeing 737 uçağı, çatlak pencereden dolayı Çarşamba günü planlanmamış bir iniş yaptıktan sonra, bazı yolcular paniğe kapıldı. Nasıl olduğunu, neden olduğunu merak ettiler ? İki hafta önce bir Southwest uçağının motorun parçalanması ve bir parçanın pencereye gelmesi sebebiyle bir yolcunun öldüğü olaydaki gibi tehlikeli miydi?

Neyse ki çarşamba günü meydana gelen olay, havayolu şirketi yolcularının korku duyduğu türde değildi. Ticari uçakların pencereleri oldukça dayanıklıdır ve her biri, Çarşamba günü olduğu gibi, uçuşu etkilemeyecek şekilde yapılandırılmıştır. Yolcular hiçbir zaman tehlikede değiller, çünkü uçaktaki pek çok şey gibi uçak pencereleri de oldukça dayanıklı olarak üretilmiştir.

Teal Group Corp.’un analizden sorumlu başkan yardımcısı Richard Aboulafia, “Uçak pencereleri çok güçlü” diyor ve ekliyor: “Bugünkü olay da neredeyse tamamen önemsiz ve istatistiksel olarak pek gerçekleşmiyor” dedi.

Uçak Pencereleri Nasıl Yapılır?

Aboulafia, ticari uçak pencerelerinin büyük çoğunluğunun sadece birkaç tedarikçi tarafından üretildiğini söyledi. Boeing, Airbus, Bombardier ve Embraer için pencereler yapan bir İngiltere şirketi olan GKN Aerospace bunlardan biri.  Southwest sözcüsü, GKN’nin Çarşamba günü sorun yaratan pencerelerin de üreticisi olduğunu söyledi.

Şirket, web sitesinde, çoğu uçak penceresinin aralarında bir hava boşluğu bulunan iki pleksiglas panelden ve yolcuya bakan bir “çizik paneli”nden oluştuğunu kaydediyor.

GKN Şirketi; Dış bölme, “birincil yapısal penceredir” ve uçuş sırasında kabin basıncını taşıyor.  İç panel  – dış bölmede kırık oluşur ise -sadece kabin basıncı tutmak için mevcut. Bu da  “çok nadir bir olay” dır.

Şirket, “İki tasarımın da arıza güvenliği etkinliği, pencere kalifikasyonu sırasında titizlikle test edildi” dedi. GKS, en yeni dış pencere bölmelerinin başlangıçta “100’den fazla uçuş saatinde, 24 hava yolu ile yapılan beş yıllık testlerde, 11 uçak türünde” değerlendirildiğini söyledi.

Bir FAA yetkilisi ayrıca, pencere arızalarının son derece sıra dışı olduğunu ve taşıyıcıların düzenli bakım planlarının bir parçası olarak denetimlerinin gerçekleştirildiğini belirtti.

İçerik:skift.com

Hakkında Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Bunada Gözatın

KULE PİLOTU ÜÇ KEZ UYARDI

Pakistan Uluslararası Havayolları’na (PIA) ait Karaçi’de düşen Airbus A320 tipi yolcu uçağıyla ilgili yeni bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<