Anasayfa / Havacılık / TÜRKİYE’DE YAŞANAN OLUMSUZ HAVA KOŞULLARININ UÇUŞLARA ETKİSİ

TÜRKİYE’DE YAŞANAN OLUMSUZ HAVA KOŞULLARININ UÇUŞLARA ETKİSİ

ahl kış 4

KAR GELİYOR

UÇUŞLARIN İPTALİNE NASIL KARAR VERİLİYOR?

Öncelikle Meteoroloji Genel Müdürlüğü duyuru yayınlıyor… Kar geliyor, şu kadar santim olacak bu kadar eksi derece sıcaklığı göreceğiz; akabinde de AKOM, DHMI gibi kuruluşlar ikazlarda bulunuyor. Zorunlu olmadıkça vatandaşlar arabaları ile çıkmasın; olumsuz hava koşulları sebebi ile “Meydan kapasitesi” kısıtlanacak…

Hele sömestre tatilin başladığı bu dönemde olması , memleketine yada tatile gidecek olan insanlarımızın tatil planlarını olumsuz etkilemektedir. Aylar öncesinden kampanyalı biletleri takip edip , ucuza alınan uçak biletleri bu “olumsuz hava koşulları”ndan etkilenmektedir. Yolcuların ya uçuşları iptal edilmekte yada planlamış olduğu takvim değişmek zorunda kalmakta. Havayolu açısından da  “DEĞİŞİKLİK yada İADE”  yapılamayan bilete de değişiklik yada iptal hakkı söz konusu oluyor.

Peki bu kar sadece İstanbul’da yada Türkiye’de mi yağıyor ?… Tabi ki hayır… Diğer ülkelerde böyle bir durum söz konusu mu? Yok denecek kadar az… bizde eksik yada yanlış olan ne ?…“ALTYAPI”

Gelişmiş kuzey ülkelerinde bu tür hava şartlarında kapasiteyi kısıtlamak yerine altyapı ve ekipmanları güçlendirme seçeneği; doğru  kriz yönetim planlarını , doğru zamanda devreye sokarak, minimum mağduriyet ile bu “olumsuz hava koşulları” bertaraf edilmektedir.

Bizde ise meydan otoritesi , öncelikle havayolu şirketlerini toplayarak , kapasite kısıtlamasına gidileceğini bildirip önlem alınmasını talep etmektedir. Havayolu da zorunlu olarak iptal seçeneğini kullanmak durumunda kalmaktadır. Burada iptal edilecek sefer seçilirken en zayıf halkadan , yani doluluğu en düşük uçuştan başlamak takdir edersiniz ki en doğru ve mantıklı hareket olmaktadır. Sonraki etken ise gidilecek meydandaki hava şartlarıdır…

Sefer iptalinden sonra ise asıl filmin koptuğu yere gelmekteyiz.

Havayolları tarafından bu durumda en çok karşılaşılan sorun, bilet alırken HAVAYOLU ile paylaşılan iletişim bilgilerindeki yanlışlıklardır. Havayolu bilet rezervasyonu esnasında , kendisine iletilen iletişim bilgilerinden yolcuya ulaşmaya çalışmaktadır.  Yolcu bu bilgileri ne denli doğru girdi yada bilgileri verdiği acente ne kadar doğru iletti? Bilgilendirilme yapılmaması yönünde gelen şikayetlerde en çok karşılaşılan hata bu bilgilerin yanlış olmasıdır.

 

Hakkında Mehmet Kali

Bunada Gözatın

DHL Supply Chain’in Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Berna Tuncel oldu

Alman lojistik devi DHL Supply Chain’in Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Berna Tuncel oldu Lojistik sektörünün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<