Havacılık Tutkunlarının İzlemesi Gereken 10 Film

0
30

Havacılık, sinema için içerisinde çeşit çeşit konular bulunduran ve izleyiciye karşı merak uyandıracak harika bir konu. Günümüze kadar havacılık konusunda içerisinde komedi, dram , romantizm ve trajedi dolu o kadar film çekildi ki..
Sinema tarihine şöyle bir baktığımızda havacılık konulu çekilen ilk filmin, 1902 yılında Fransız yönetmen George Melies yapımı “Le voyage dans la lune (Ay’a Yolculuk) ” olduğunu görebiliriz. Filmin vizyon tarihine bakınca, “o tarihte uçak mı vardı ?” diyebilirsiniz, haklısınızda. Ay’a yolculuk, daha ortada uçaklar yokken çekildi, aynı zamanda sinema tarihindeki ilk Bilim Kurgu filmi oldu.

Bugüne kadar, Pilotlar ,uçaklar, yolcular üzerine yapılan sayısız film var tabi ama en sevilenlerini , en popülerlerini sizler için derledim.
Tabi sizin de havacılık konusunda favorileri filmleriniz olduğuna eminim. Listemde olmayıp, olmazsa olmaz dediğiniz filmler varsa benimle paylaşabilirsiniz, bilgi paylaştıkça çoğalır..

1) Top Gun ( 1986 )
Yönetmen: Tony Scott
Oyucular : Tom Cruise, Tim Robbins, Kelly McGillis

Zevkler görecelidir ama bana göre gelmiş geçmiş en iyi uçuş sahnelerine sahip olan filmdir. Birçok Türk delikanlısının hava harp okuluna başvurmasının sebebi ,Tom Cruise’u ( Maverick ) genç kızların kalbine sokan filmdir. Ray-ban, Hız motorları (500-250 cc), Pilot ceketler (Avirex ) , ve sırılsıklam aşk ve daha neler neler..
Efsane soundtracklarını da dinlemenizi tavsiye ederim.

( Take My Breath Away, Kenny Loggins – Danger Zone )
Dipnot : Top Gun, Amerikan savaş pilotları arasında uzmanlara verilen isimdir.

2) Soul Plane – ( 2004 )
Yönetmen: Jessy Terrero
Oyucular : Dwayne Adway, Snoop Dogg, Tom Arnold

Eğlenerek uçuş keyfi varken neden sıkıcı bir uçak yolcuğu yapılsın? Oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Soul Plane filmi sizi eğlence dolu bir yolculuğa çıkarıyor.Kumarhane ve güzel hosteslerle 30.000 feet üzerindeki en iyi dans kulübüne hazır mısınız. Bu eğlence ve komedi filmini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.
“Siyahlara para ver ve onlar sana nasıl first class uçabileceğini öğretsinler!” Filmin genelinde abartı hakim ama komik filmde bundan doğuyor. Snoop Dogg ve Method Man diyalogları çok iyi. ” Hey! Uçağa 84’lük jant bulmayı kolay mı sanıyorsunuz! ”

3) Pearl Harbor ( 2001 )
Yönetmen: Michael Bay
Oyucular : Ben Affleck, Kate Beckinsale, Josh Hartnett

Çocukluktan beri çok sıkı dost olan ve en büyük idealleri uçmak olan iki arkadaşın Amerikan hava kuvvetlerine kaydolmasıyla pilotluk maceraları başlamış olur.
Soundtracklar : There You’ll Be , Blues in the Night

4) The Terminal ( 2004 )
Yönetmen : Steven Spielberg
Oyucular : Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Chi McBride

Krakhozia’li Viktor Navorsky New York JFK havalimanına indiği sıralarda ülkesinde ihtilal olur ve pasaportu geçersiz duruma gelir. Aylarca havalimanı’ndan dışarı adımını atamayan, ülkesine de geri dönemeyen Navorsky artık JFK havalimanının bir maskotu olmuştur ve Gate 26’da ikamet etmektedir.
Dipnot: Filmin seti La / Palmdale bölgesel havaalanında büyük bir hangarda inşaa edilmiştir.
Çoğu dış çekim ve gerçek uçakların bulunduğu yerler Montréal-Mirabel uluslararası havalimanı‘nda çekilmiştir.

5) Sully ( 2016 )
Oyucular : Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney

Sully, 15 ocak 2009’da arızalanan bir yolcu uçağını Hudson nehri’ne indiren, yani bir nevi imkansızı başarıp kahraman haline gelen pilot Chesley Sullenberger’i konu ediniyor. Filmin başrolünde efsane oyuncu Tom Hanks yer alırken, filmin yönetmenliğini ise oscar ödüllü yönetmen Clint Eastwood üstlenmiştir. Ayrıca filmin hikayesi Sulenberger ve Jeffrey Zaslow’un “Highest Duty” adlı kitabından uyarlanmıştır.

6) Up in the Air – Aklı Havada ( 2009 )

Yönetmen : Jason Reitman
Oyucular : George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick

Ryan Bingham neredeyse bütün iş yaşamı şehirden şehire iş yolculuklarından ibaret olan düşük maaşlı bir şirket çalışanıdır. Şirketinin seyahat bütçesini düşürmesi üzerine Ryan Bingham kendini hiç beklenmediği bir mücadelenin içerisinde bulacaktır. Senelerdir ulaşmaya çalıştığı 5 milyon uçuş mili hedefine ulaşmak üzereyken. Üstelik rüyalarını süsleyen seyahat tutkunu kadınla daha yeni tanışmışken, çalışmakta olduğu şirket tasarruf önlemlerini gerekçe gösterip, bundan sonra daha az seyahat etmesini uygun bulmaktadır.
Yalnızlık bir tercih midir yoksa hayatın tehciri midir? Sizin sırt çantanızın ağırlığı ve yükü ne kadar? Para sizin sırtınızı ısıtabilir peki ya ama kalbinizin içini kim ısıtabilir? İşte Up in the air ve George Clooney tüm bu soruları izleyiciye soruyor ve cevabı yine izleyicinin kendi yorumuna bırakıyor.

 

7) Göklerin Hakimi ( The Aviator ) ( 2005 )
Yönetmen : Martin Scorsese
Oyucular : Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale

62. Altın Küre Ödülleri’nden En İyi Drama Filmi, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Beste ödülleriyle dönen “The Aviator”, 20. yüzyılın en hırslı kişiliklerinden biri olan Howard Hughes‘u beyazperdeye taşıyor.

Başarılı bir işadamı, büyük risklere girmekte çok cesur bir havacı Howard Hughes… Filmde, Hughes’un en verimli dönemi olan 1920’lerin ortasından 1940’lı yıllara kadar olan dönemi ele alınıyor.

Ergenlikten yeni çıkmış Hughes, babasının matkap ucu fabrikasından kalan serveti, I. Dünya Savaşı’nda savaşan uçakları konu alan “Cehennem Melekleri” adında bir film çekmek için kullanmak gibi çılgın bir karar alan Hughes, benzeri olmayan bir film yapmak üzere yola çıkar ve bu yol ona büyük bir şöhreti de beraberinde getirir.

8) Non-Stop (2014)
Yönetmen : Jaume Collet-Serra
Oyucular : Liam Neeson, Julianne Moore, Scoot McNairy

Bill Marks, bir polis olarak uçak yolculuğuna çıkar ve uçaktakilerin güvenliği onun elindedir. Yolculuğunu sürdüren Bill Marks’a yolculuk sırasında bir mesaj gelir ve bu mesajda ona bir görev verilir. Bu görev ise kısıtlı bir zaman içindedir. Bill Marks gelen mesajdakileri talimatları yerine getirmezse, uçaktaki yolcuların hepsi ölecektir.

9) Kritik Karar – Executive Decision ( 1996 )
Yönetmen : Stuart Baird
Oyucular : Kurt Russell, Halle Berry, Steven Seagal

Hava korsanlarının ele geçirdiği Boeng 727 nin yolcularının, korsanlar amaçlarına ulaşmadan kurtarılması gerekmektedir. Zamana karşı yarışı Dr. Phil. David Grant ve ekibi kazanabilecek mi ? Dr. Phil. David Grant (Kurt Russell), Dr. Phil. David Grant (Steven Seagal), Jean, Flight Attendant (Halle Berry), Captain Rat (John Leguizamo) ve diğerleri kahramanca bir görevle karşı karşıyalar. Görev: hava korsanlarının ele geçirdiği bir 727’ye farkedilmeden gidip yerleşerek tüm Amerika’yı haritadan silebilecek bombayı etkisiz hale getirmek, teröristleri ani bir atakla ele geçirerek yolcuları kurtarmak ve bu görevi, telsiz bağlantısı olmadan ve Amerikan ordusu, uçağı havada infilak ettirmeden önce tamamlamak gerekiyor. Dakikalar ilerledikçe muhteşem bir filmle karşılaşıyoruz..

10) Con Air ( 1997 )
Yönetmen : Simon West
Oyucular : Nicolas Cage, John Malkovich, John Cusack

Ürkütücü suçluları nakleden bir uçak, katilleri yüksek güvenlikli bir hapishaneye taşımaktadır. Takma adı ‘Virüs’ olan kontrol edilemez katil Cyrus Grissom ise alınan tüm önlemlere rağmen serbest kalmayı başarır. Uçağı ele geçirerek rotasını değiştiren Cyrus, özgürlüğüne ulaşmak yolunda ant içer. Uçaktaki tüm mahkûmlar ise durumdan memnun değildir. Zira aralarında yakın zamanda serbest bırakılacak olanlar da vardır; işlediği suçu kabul edip cezasını çekmek isteyenler de…

Emre Sanisoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here