Anasayfa / Havacılık / Hava Kargo Piyasası Düşüşte

Hava Kargo Piyasası Düşüşte

WorldACD’ye göre, Temmuz ayının ardından Ağustos ayıda hava kargo sektörü  açısında zayıf bir ay oldu.

Ücretli toplam ağırlık Ağustos ayında yıllık bazda% 7,1 azalırken,  ABD doları cinsinden birim fiyat % 9,4 , gelir olarak % 16 oranında düştü.

General kargo %10.3 düşerken özel kargolar yıl bazında %0.7 arttı. Yüksek teknoloji ürünleri ve değerli kargo taşımacılığı %4.4 , ısı kontrollü ürünler %5.2 oranında arttı.

Bozulabilir kargo piyasası %1.3 büyüdü. Bu büyümede balık ve deniz ürünü taşımacılığının gösterdiği %5.4 lük artış etkili oldu. Et taşımacılığı %8 düştü.

2019 yılının ilk 8 ayında dünya hava kargo pazarı %5 düştü. Genel kargo birim fiyatları ilk 8 ayda %7.1 oranında düşerken özel kargoların birim fiyatlarındaki düşüş %3.8 oldu. Özel kargolarda çiçek taşımaları hareketlilik gösterdi.

Asya Pasifik pazarı ABD-Çin anlaşmazlığından en çok etkilenen bölge oldu. Yine de Asya Pasifik bölgesi ihracatı %0.2 oranında büyüdü.

ABD-Çin arasındaki ticari gerginlikten Çin’in komşuları yararlandı. Buna rağmen Çin ABD ihracatı %18 , Asya Pasifik ABD iharactı %16 düştü.

Japonya, Hong Kong ve Güney Kore her biri yaklaşık %25 oranında kayıp yaşadı. Buna rağmen Vietnam ve Tayvan artış yaşadı.

ABD ihracatı Çin’e %18.5 , Hong Kong’a %20%, Güney Koreye %24 , Japonya’ya %7 , Tayvan’a %10,5 oranında düşerken Vietnam’a &9.5 oranında artış gösterdi.

 

Hakkında Mehmet Kali

Bunada Gözatın

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ek sefer izni verilmemesi hakkında açıklama

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistin normal bakım ve tamir işlemleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<