Eskişehir Teknik Üniversitesi, 7 Aralık Dünya Havacılık Günü’nü kutladı

0
10

Eskişehir Teknik Üniversitesi, 7 Aralık Dünya Havacılık Günü’nü kutladı. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrenci kulübü olan Sivil Havacılık Kulübü’nin düzenlediği etkinlik kapsamında Sivil Havacılık alanında Türkiye genelinde sektörün önemli isimleri Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. 7 Aralık 2019 Cumartesi günü Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Doç. Dr. Mustafa Öç Konferans Salonu’nda Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürsoy Arslan ve Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Yönetimi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Bewell Technology Genel Müdür Taşkın Kızıl, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Havacılık Güvenliği Daire Başkanı Serdar Karabulut, SHGM Sektörel Düzenleme ve Eğitim Daire Başkanı Özgü Sarıünal, ICAO ve Eeurocontrol’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın’ın yanı sıra havacılık sektörü temsilcileri, STK temsilcileri, Eskişehir Teknik Üniversitesi birim yöneticileri, öğretim elemanları ile idari personeli ve öğrencileri katıldı.

Etkinlik öncesinde sivil havacılık sektör temsilcileri, Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu’nu makamında ziyaret etti. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Şenyel ve Prof. Dr. Gürsoy Arslan’ın da yer aldığı, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda gerçekleşen görüşmede, kurumlar arasında gerçekleştirilebilecek iş birliği ve ortaklıklar üzerine istişarede bulunuldu.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semra Kurama Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu ICAO (International Civil Aviation Organisation) faaliyet ve hedeflerinden bahsederek söze başladı. 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü nedeniyle sivil havacılık sektörünün ileri gelenlerini Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencileri ile bir araya getirmekten büyük mutluluk duyduklarını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Kurama, “Sizlerin tavsiyeleri ile genç havacılarımızın gelecekleri şekillenecek. 30 yılı aşkın bir süredir ülkemizin havacılık sektörüne değer katan bir eğitim kurumunun mensupları olarak Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde böyle güçlü bir ekibi ağırlamaktan memnuniyet ve mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Hepimizin Uluslararası Sivil Havacılık Günü kutlu olsun; göklerdeki imzanız hiç silinmesin.” dedi.

Konuşmasında Dünya Sivil Havacılık Günü’nün ülkemiz ve Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi için önemine değinen Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, bu etkinliğin Eskişehir Teknik Üniversitesi açısından da önem arz ettiğini sözlerine ekledi. Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, “Düzenlemiş olduğunuz bu güçlü etkinlik sayesinde sivil havacılık sektörünün ileri gelenleri ile değerli ve önemli konular üzerinde fikir alışverişi yapma fırsatı bulduk. Bu değerli paylaşımları dikkate alarak ihtiyaç ve talepler doğrultusunda Eskişehir Teknik Üniversitesi 2021 – 2025 Stratejik Plan Çalışmaları hazırlık sürecindeki yol haritamızı belirlemek adına önemli bir adım attık.” dedi.

Ardından söz alan SHGM – ICAO ve Eeurocontrol’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın, “Geçmişten Günümüze Türk Sivil Havacılığı’nın Uğradığı Değişimler ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütlerinde Bugün Türkiye Nerede? temalı bir konuşma gerçekleştirdi. “Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde aldığınız SHGM onaylı, güçlü ve donanımlı eğitim sayesinde mezun olduktan sonra başarılı birer havacı olacaksınız. Eğitime önem vermemiz sivil havacılık sektörünün büyümesi ve bu büyümenin sürdürülebilir olması için oldukça önemli.” dedi. Sivil Havacılık sektöründe staj yapma ve istihdam edilme konusundaki fırsatlar hakkında öğrencilere bilgi aktarımında bulunan Yalçın, “Havacılığa vermiş olduğunuz önemden dolayı mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Uluslararası alanda da bizleri ve ülkemizi her anlamda en iyi biçimde temsil edeceğinizden şüphe duymuyorum.” şeklinde konuştu.

Soru cevap kısmının ardından Rektör Prof. Tuncay Döğeroğlu, SHGM – ICAO ve Eeurocontrol’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın’a plaket takdim etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here