Hava Kargo Hakkında Herşey
Kargo

Küresel hava kargo pazarları güçlü yıllık büyüme ortaya koydu

66 / 100

Küresel hava kargo pazarları güçlü yıllık büyüme ortaya koydu

IATANisan 2024 verilerini yayınladı ve küresel hava kargo pazarlarının ikinci çeyreğe (Q2) doğru güçlü yıllık büyüme gösterdiğini ortaya koydu.

Toplam talep, kargo ton-kilometre (CTK) olarak ölçüldüğünde, Nisan 2023 seviyelerine göre %11.1 arttı (uluslararası operasyonlar için %11.6).

Bu, art arda beşinci aydır çift haneli yıllık büyüme anlamına geliyor. Kapasite, mevcut kargo ton-kilometre (ACTK) olarak ölçüldüğünde, Nisan 2023’e göre %7.1 arttı (uluslararası operasyonlar için %10.2).

IATA Genel Direktörü Willie Walsh, “Hava kargo talebi, Q2’ye %11.1 artışla başladı. Birçok ekonomik belirsizlik devam etse de, hava kargonun güçlü performansının köklerinin derinleştiği görünüyor. Son aylarda hava kargo talebi, Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) daralma potansiyelini gösterirken bile büyüdü. PMI şimdi büyümeyi işaret ederken, sürekli güçlü talep beklentileri daha da sağlam” dedi. Operasyon ortamındaki bazı faktörler şunlar: Nisan ayında küresel imalat çıktısı ve yeni ihracat siparişleri için PMI’lar pozitif yönde döndü (sırasıyla 51.5 ve 50.5). Bu, yeni ihracat siparişleri PMI’nın iki yıldır büyüme bölgesinde olduğu ilk kez. Sanayi üretimi, Mart ayında bir önceki yıla göre %1.6 arttı, küresel sınır ötesi ticaret ise %0.8 daraldı. Nisan ayında ABD, AB ve Japonya’da enflasyon nispeten istikrarlı kaldı ve sırasıyla %3.4, %2.6 ve %2.5 oranlarında gerçekleşti. Çin, tüketici fiyatlarında yıllık %0.2 artış rapor etti – bu, Çin’in ekonomik yavaşlama endişeleri arasında olumlu bir sinyal.

Küresel hava kargo pazarları güçlü yıllık büyüme ortaya koydu 22 Haziran 2024

Nisan Bölgesel Performansı
Asya-Pasifik havayolları Nisan ayında hava kargo talebinde yıllık bazda %14,0’lük bir artış kaydederek tüm bölgeler arasında en güçlü büyümeyi gösterdi. Asya pazarındaki talep Nisan 2023’e kıyasla %13,2 oranında artarken, Asya-Avrupa rotası %17,7 oranında büyüdü. Orta Doğu-Asya rotası %10,4 artarak Mart ayında kaydedilen büyümeden 9,5 yüzde puanı (ppt) daha az artış gösterdi. Kapasite yıllık bazda %7,8 oranında arttı.

Kuzey Amerikalı taşıyıcılar Nisan ayında hava kargo talebinde yıllık bazda %7,0’lık bir artış kaydederek tüm bölgeler arasında en zayıf büyümeyi gösterdi. Asya-Kuzey Amerika ticaret hattındaki talep yıllık bazda %7,3 artarken, Kuzey Amerika-Avrupa rotasında %5,6’lık bir artış görüldü ve bu rota için Eylül 2022’den bu yana en büyük talep artışı kaydedildi. Nisan ayı kapasitesi yıllık bazda %4,0 oranında arttı.

Avrupalı taşıyıcılar Nisan ayında hava kargo talebinde yıllık bazda %12,7 artış kaydetti. Avrupa içi hava kargo taşımacılığı Nisan 2023’e kıyasla %34,4 artarak son on yılın en yüksek yıllık büyümesine ulaştı ve bir önceki aya kıyasla 8,1 puanlık bir artış gösterdi. Avrupa-Ortadoğu rotalarında talep %30,1 oranında artarken, bir önceki aya kıyasla 8,5 puanlık bir düşüş yaşandı. Nisan ayı kapasitesi yıllık bazda %10,3 arttı.

Orta Doğulu taşıyıcılar Nisan ayında hava kargo talebinde yıllık bazda %9,4’lük bir artış kaydetti. Orta Doğu-Avrupa pazarı %30,1’lik yıllık büyüme ile yıllık bazda %10,4 büyüyen Orta Doğu-Asya pazarının önünde yer alarak özellikle iyi bir performans sergiledi. Nisan ayı kapasitesi yıllık bazda %5,7 arttı.

Latin Amerikalı taşıyıcılar Nisan ayında hava kargo talebinde yıllık bazda %11,7’lik bir büyüme kaydetti. Kapasite yıllık bazda %9,8 arttı.

Afrikalı havayolu şirketleri Nisan ayında hava kargo talebinde yıllık bazda %10,6 artış kaydetti. Afrika-Asya pazarındaki talep Nisan 2023’e kıyasla %25,8 oranında arttı. Nisan ayı kapasitesi yıllık bazda %18,7 arttı.

 

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu