Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

Hava Trafiği Nasıl Çalışır?

FAA güvenle gökyüzünde her saat boyunca ortalama hareketli üzerinde 5.000 uçaklar tutar. Bu nasıl mümkün olabilir? Uzmanlarımızdan dinleyin.

Bu bölümde, yapboz parçalarının bir kros uçuşunda – kalkıştan seyir irtifasına ve aşağı inişe kadar – nasıl birbirine uyduğunu ve pilotlar ve havaalanı personeli ile birlikte 14.000’den fazla hava trafik kontrolöründen oluşan bir orkestranın nasıl yaratıldığını öğreneceksiniz. Hava durumu, askeri bölge ve yoğun trafik alanları gibi çeşitli kısıtlamalarla karşı karşıya kalırken, ülke genelinde güvenli ve verimli bir şekilde hareket eden bir uçuş senfonisi. Ayrıca , bu karmaşık dansta kullanmak üzere kontrolörler ve pilotlar için binlerce kritik FAA ekipmanını ayarlanmış durumda tutan havayolu taşımacılığı uzmanlarının, Tech Ops personelimizin kritik rolünü de duyacaksınız 

Hava Trafiği Nasıl Çalışır? 20 Temmuz 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu