Hava Kargo Hakkında Herşey
Kargo

WorldACD Haftalık Hava Kargo Trendleri (21. hafta)

67 / 100

WorldACD Haftalık Hava Kargo Trendleri (21. hafta)

Küresel fiyatlar geçen yılki seviyelerin üzerinde dengelendi

Küresel hava kargo fiyatları, geçen yılki seviyelerinin %10’dan fazla altında olduğu Mart 2024’ün başından bu yana kademeli olarak artıyor. Bu ayın başında ortalama fiyatlar bu yıl ilk kez 2023 seviyelerini aşarak +%2 artış gösterdi. O zamandan bu yana fiyatlar sabitlenmiş ve 21. haftada (20-26 Mayıs) hafif bir artışla yıllık bazda +%4’e yükselmiştir.

 

Daha detaylı analizler, dünya çapındaki ortalama kurdaki bu artışın kısmen, kurların nispeten yüksek olduğu Asya Pasifik’ten uzun mesafeli pazarlardaki artan hacimlerle açıklandığını göstermektedir. Hacim etkilerinden arındırıldığında, 20. ve 21. haftalarda dünya genelindeki ortalama ücret geçen yılki seviyenin %2 altında kalmaktadır.

WorldACD Market Data’nın en son haftalık rakamlarına ve analizine göre, dünya çapındaki tonajlar 19. ve 20. haftalarda (6-19 Mayıs) toplam +%5’lik bir toparlanmanın ardından 21. haftada bir önceki haftaya kıyasla %-2 oranında hafif bir düşüş gösterdi. Bu toparlanma, Mayıs ayının başında İşçi Bayramı tatilleri sırasında yaşanan -%8’lik düşüşün ardından gerçekleşti. Tonajlar son iki haftada küresel olarak yıllık bazda +%9 artarken, bu rakam Asya Pasifik (+%16) ve Orta Doğu ve Güney Asya (+%14) menşelerinden gelen güçlü talep nedeniyle şişirilmiş durumda.

 

Ortalama küresel fiyatlar aşağı yukarı sabit kalarak 21. haftada sadece üç sent artışla kilo başına 2,50 ABD dolarına yükseldi – bu rakam yıllık bazda yaklaşık +%4 artış ve Covid öncesi seviyelerin önemli ölçüde üzerinde (Mayıs 2019’a kıyasla +%41). Ayrıca iki haftadan iki haftaya (2Wo2W) bazında, ortalama küresel ve bölgesel fiyatlar nispeten sabittir. Ancak 2023 ile karşılaştırıldığında, Orta Doğu ve Güney Asya’dan (MESA) gelen ortalama fiyatlar oldukça yüksektir (+%48). Ve Avrupa’daki varış noktalarına yönelik olarak, WorldACD’nin verilerinin kapsadığı 450.000’den fazla haftalık işlem baz alındığında, MESA menşeli ortalama fiyatlar, son iki aydır olduğu gibi, geçen yıl bu zamanki seviyelerinin iki katından fazla (+%120) olmaya devam ediyor.

 

Kapasite Mayıs ayı boyunca küresel düzeyde sabit kalırken, son iki haftada geçen yılın aynı dönemine kıyasla önemli ölçüde (+%7) artış gösterdi. Orta ve Güney Amerika (CSA), taşıyıcıların Anneler Günü (12 Mayıs) çiçek sevkiyatlarını taşımak için ekledikleri alanı geri çekmeleri nedeniyle kapasitede önemli bir düşüş (-%17) gördü.

WorldACD tarafından yapılan yeni analiz, son iki haftada (20. ve 21. haftalar, 13-26 Mayıs) MESA’dan Avrupa’ya tonajların yıllık bazda +%26 arttığını ve Dubai’nin menşe büyüme noktaları açısından listenin başında yer aldığını (+%97) gösteriyor – ancak Dubai-Avrupa rotalarındaki tonajlar artık Mart ayının ilk yarısında görülen aşırı seviyelerde (+%228) değil. Dubai’den Avrupa’ya giden tonajlar, Kızıldeniz’de konteyner taşımacılığında yaşanan aksaklıkların yol açtığı güçlü deniz-hava kargo talebi nedeniyle şişirilmeye devam ediyor. Ancak Hindistan (+%16) ve Sri Lanka’dan (+%30) gelen tonajlar da son iki haftanın toplamında yıllık bazda önemli ölçüde arttı.

 

İşçi Bayramı ve Altın Hafta sonrası toparlanma

 

Önceki iki haftaya kıyasla son iki haftanın performansına bakıldığında (2Wo2W), küresel tonajların +%3 oranında arttığı görülmektedir. Menşe bölgeleri arasında büyük farklılıklar göze çarpmaktadır. Asya Pasifik’e bakıldığında (+%8), artışın yarısı Mayıs ayının başında Japonya’da Altın Hafta’nın gerçekleşmesiyle açıklanabilir, bu da Asya Pasifik dışı ve Asya Pasifik içi tüm akışları artırmıştır. CSA için ise bu dönemdeki -%12’lik 2Wo2W düşüşü neredeyse tamamen (%90) Anneler Günü ile ilgili çiçek talebindeki düşüşle açıklanabilir, bu da esas olarak Kuzey Amerika’ya CSA dışı akışı etkilemiştir (tonajlarda -%19, ortalama fiyatlarda -%9).

Asya Pasifik ve diğer menşe bölgeler (CSA ve Kuzey Amerika hariç) için tonajlarda devam eden olumlu eğilim, büyük ölçüde Mayıs ayının başındaki İşçi Bayramı’ndan sonraki toparlanma ile açıklanmaktadır. Bu durum özellikle, 18-19 Mayıs’taki Pentekost tatiline bağlı olarak bir önceki yıla göre -%6’lık bir düşüş göstermesine rağmen tonajların +%4 (bir önceki yıla göre 2W) arttığı Avrupa menşei için geçerlidir.

 

Asya Pasifik ve MESA’da yıllık çift haneli büyüme devam ediyor

 

Daha önce de vurgulandığı üzere, bir önceki yıla kıyasla son iki haftada en güçlü yıllık büyüme Asya Pasifik (+%16) ve MESA (+%14) dışında gerçekleşmiştir. Daha yakından bakıldığında, Asya Pasifik’ten tüm varış bölgeleri geçen yılın aynı iki haftasına kıyasla çift haneli büyüme rakamları gösteriyor, en önemlisi MESA’ya +%30, onu Afrika (+%26), CSA (+%24), Avrupa (+%18), Kuzey Amerika (+%16) ve Asya Pasifik içi (+%11) takip ediyor. Çıkış noktası MESA için en önemli büyüme Avrupa (+%26) ve Kuzey Amerika (+%16) rotalarındadır.

WorldACD Haftalık Hava Kargo Trendleri (21. hafta) 22 Haziran 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu