Latest Posts

Hangi Havayolları Uçakta İbadet Alanı Sunuyor?

83 / 100

Hangi Havayolları Uçakta İbadet Alanı Sunuyor?

Bazı havayolları, dindar yolcuları uçakta seyahat ederken ibadetlerini kaçırmasınlar diye uçak içinde ibadet alanları sağlıyor.

Düzenli ibadet edenler için, kısıtlı alan olduğundan uzun mesafeli uçuşlar zor olabiliyor. Birçok Orta Doğu havayolu şirketi, yolcularının uçarken bile namazlarını tamamlamalarını sağlamak için özel uçakta ibadet alanları oluşturmaya başladı. Hangi operatörlerin bu seçeneği sunduğuna ve nasıl uyguladıklarına bir göz atın.

Suudi Arabistan’ın bayrak taşıyıcısı Saudia


İbadet alanına sahip önde gelen havayolu, Suudi Arabistan’ın bayrak taşıyıcısı Saudia‘dır. Yolcu tabanının çoğu ülkenin yerel Müslüman nüfusu olduğundan, uçakta ibadet yeri bulunması yolcular için çekici bir özellik. Saudia tüm geniş gövdeli uçaklarının arkasına bir ibadet yeri yerleştirdi.

saudia, uçakta ibadet

Alan, orta bölümde son galley önündeki ekonomik koltukların bir bölümü kaldırılarak oluşturuluyor. Bazı uçaklarda ayrıca, o andaki namaz yönü olan Kıble‘yi gösteren bir ekran da bulunuyor. Daha büyük uçaklarda, halı kaplı zeminde 10 yolcu kadar ağırlanıyor ve mahremiyet için perdeleri bulunuyor.
Saudia, A330, 777 ve 787’lerinde mevcut alanı kullanma açısından en dikkate değer havayolu olsa da, uçakta alan sunan başka Orta Doğu taşıyıcıları da var.

İbadet alanı oluşturmak en az 6-9 koltuğun kaldırılması gerektiğinden, çoğu havayolu gelirini kaybetme konusunda çok da istekli değil. Bu, Emirates ve Qatar Airways’in yolcularının daha küresel olmasıyla, en büyük A380’lerinde bile neden ibadet alanlarına sahip olmadığını da açıklıyor.

Ancak BAE bayrak taşıyıcısı Etihad, 787’lerinde ve A380’lerinde ibadet için bir bölüm oluşturuyor. Yolculara bir seccade ve kapının yanında, uçakta namaz kılmak için perdeyle kapatılabilecek bir alan veriyor. Ayrıca Saudia’daki gibi Mekke yönünü gösteren bir ekran da bulunuyor.

etihad, uçakta ibadet


2019’da Boeing, Orta Doğulu havayollarından tekrarlanan taleplerden sonra, uçakları için bir ibadet alanı tasarladı. Kapıların yanındaki iki alanı kullanarak ve bu bölüme bir perde ekleyerek oluşturulan alana, yolcuların uçuş sırasında ibadet etmeleri için özel aydınlatma eklenecek. Bu, Etihad’ın uçaklarında sunduğuna benzer alan, önümüzdeki yıllarda havayolları tarafından daha geniş çapta benimsenebilir.

İçerik:simpleflying.com

Latest Posts

POPULER