Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

TATCA Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği’nden CNN Türk Açıklamasına Tepki

64 / 100

TATCA Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği’nden CNN Türk Açıklamasına Tepki

26 Haziran 2024 – TATCA  Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği (TATCA), CNN Türk’te hava trafik kontrolörleriyle ilgili yapılan açıklamalara yanıt verdi. TATCA, hava trafik kontrolörlerinin “inisiyatif almadan çalışma” yaklaşımıyla uluslararası ve ulusal havacılık kurallarına sadık kalarak görevlerini en yüksek standartlarda yürüttüğünü belirtti.

TATCA’nın açıklamasında, hava sahası ve havalimanlarının trafik yoğunluğunun arttığı bu dönemde, kontrolörlerin işlerinin önemini ve mesleklerine olan bağlılıklarını göstermeye çalıştıkları vurgulandı. Dernek, havacılık paydaşlarının kontrolörlerin çabalarını görmezden gelmesi yerine, haklı mücadelelerine destek vermesi gerektiğini belirtti.

TATCA şu ifadelere yer verdi:

“Hava trafik kontrolörleri olarak, görevimizi uluslararası ve ulusal havacılık kurallarına uygun bir şekilde, mesleğimizin gerektirdiği yüksek standartlarda yerine getirmekteyiz. Havalimanlarımızın ve hava sahamızın etkinliği ve yoğunluğu açısından sürekli rekorlar kırdığı bu günlerde, mesleğimizin değerini göstermek ve özlük haklarımızı kazanmak için büyük çaba sarf ediyoruz.”

TATCA, hava trafik kontrol hizmetlerinin güvenliğini ve operasyonel etkinliğini korumanın önemine dikkat çekerek, mesleklerinin sürekli denetim altında olduğunu ve hukuki alanda kendilerini savunmaya hazır olduklarını belirtti. Ayrıca, “Fatigue Risk Management” (Yorgunluk Risk Yönetimi) kapsamında, kontrolörlerin görevlerini etkili bir şekilde yerine getirebilmesi için aşırı yorgunluk, stres veya duygusal zorlukların olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Dernek, havacılık otoritelerinin, hava trafik kontrol hizmetlerinin güvenliğini ve kalitesini koruma çabalarını desteklemesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği (TATCA), kontrolörlerin görevlerini yerine getirirken karşılaştıkları zorlukları ve sorumluluklarını kamuoyuna bir kez daha hatırlatarak, desteğin önemine vurgu yaptı.

TATCA Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği’nden CNN Türk Açıklamasına Tepki 20 Temmuz 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu