Latest Posts

Suudi Arabistan Ambargo Kalktı

64 / 100

Suudi Arabistan Ambargo Kalktı

Suudi Arabistan, 2020 senesinden bu yana Türkiye’ye karşı uyguladığı örtülü ambargoyu kaldırma kararı almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaret sonrası boykot konusunda gelişmeler yaşanacağı öğrenildi; buna göre Suudi Arabistan, Türkiye ile ilişkileri düzeltmek için yeni kararlar alacak.

Birkaç yıldır süren gerilim, iki ülke arasında en büyük kriz sebebi Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili davanın Suudi Arabistan’a devredilmesinin ardından büyük oranda aşılmıştı. Ziyaret, davanın devredilmesinden üç hafta sonra gerçekleşiyor.

İhracatçılar, bu gelişmenin ardından kısa sürede ticarette eski seviyeye ulaşacaklarını dile getiriyor.

Saudi Arabian Airlines ( Suudi Arabistan Havayolları ) Saudia 7 Mayıs iyibariyle İstanbul Havalimanı uçuşlarına başlıyor. Riyad , Medine ve Cidde’den tarifeli uçuşlar yoğun bir şekilde başlıyor.

Türk Hava Yolları (THY) da bu kapsamda sefer planlarını oluşturdu. Edinilen bilgilere göre, THY, Suudi Arabistan şehirlerine olan sefer sayılarını mayıs ayı başı itibariyle artıracak.

Türkiye – Suudi Arabistan ilişkilerinde yeni dönem Nasıl Gelişti?

Suudi Arabistan, Türkiye’den Cemal Kaşıkçı davasını kendi yargısına devretmesini talep etti.

Talep, 7 Nisan’da Türkiye Adalet Bakanlığı’nın da onayıyla kabul edildi. Dava Suudi Arabistan’a devredildi. Suudi Arabistan’da yargılama halihazırda bitmiş olduğu için yeniden açılıp açılmayacağı belirsiz ancak pek olası görünmüyor.

İki ülke arasında büyük krize yol açan Kaşıkçı davasının devredilmesinin hemen ardından Suudi Arabistan, Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı ve Hac için Türkiye’den 37 bin 770 hacı adayının kabul edileceğini açıkladı.

Erdoğan’ın ilk olarak Ocak ayında, Şubat’ta gerçekleştireceğini açıkladığı ziyaret de bu tarihten sonra kesinleşti.

Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye uyguladığı

Latest Posts

POPULER