Hava Kargo Hakkında Herşey
TeknolojiulaşımUzay

SpaceX’in roket geliştirme ve test merkezine ufuk açıcı yolculuk

Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelen Elon Musk‘ın uzay şirket SpaceX, kısa süre önce roket geliştirme ve test merkezini tanıtan güzel bir tanıtım videosu yayınladı.

Elon Musk’ın insanoğlunu Mars‘a götürmek istediği uzay şirketi SpaceX, Texas McGregor’da bulunan roket geliştirme ve test merkezini tanıtan video ile kapalı kapılarını araladı. Son teknoloji tesisin çalışma ortamını ve farklı bölümlerini gözler önüne seren şirket, video ile elde edilen başarıların arkasındaki kahramanların çalışma ortamına derinlemesine bakış atmamıza imkan tanıyor. Video içerisinde Falcon 9 roketler ile onlara güç veren Merlin motorlar yanında Dragon uzay kapsülünün test süreci de görünüyor. Bilim meraklıların hayran kalacağı video, uzay geleceğinin nerede kuruluğunu da detaylı şekilde göstermiş oluyor.

SpaceX bu tesis içerisinde birçok kötü olay yaşadı

Daha geçtiğimiz pazar tesiste yapılan ateşleme denemeleri sırasında yeni nesil Merlin motoru patlamış ancak neyse ki kimseye zarar gelmemişti. 2018’de havalanacak Falcon 9‘lara güç verecek yeni nesil Merlin motorunun neden patladığı henüz bilinmiyor. Mevcut Merlin motorlu Falcon 9 modelleriyle 2017’de tam 16 başarılı kalkış gerçekleştiren şirket, bunu buradaki denemelere borçlu. Sıfırdan girdiği alanda gelişmeye devam eden uzay devi, her zaman hayranlık uyandırıyor.

Kaynak:https://www.log.com.tr/

 

SpaceX’in roket geliştirme ve test merkezine ufuk açıcı yolculuk 21 Temmuz 2024

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu