Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkHavayolu

Avrupa’nın karbon azaltımı, havayolu bağlantısı ve Tek Havacılık Pazarı

71 / 100

ACI Europe Başkanı, Avrupa’nın Rekabetçiliğinde Karbon Azaltımı ve Havayolu Bağlantısının Önemi Üzerinde Durdu

3 Temmuz 2024, İstanbul – ACI Europe Başkanı ve SEA Milan Airports CEO’su Armando Brunini, İstanbul’da düzenlenen 34. ACI Europe Yıllık Kongresi ve Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Avrupa’nın karbon azaltımı, havayolu bağlantısı ve Tek Havacılık Pazarı gibi konuların Avrupa’nın rekabetçiliği ve uyumu açısından önemine dikkat çekti.

Yeşil Anlaşma ve Sosyo-Ekonomik Faydalar

Brunini, Avrupa Birliği Yeşil Anlaşması ve Fit for 55 paketine tam destek verdiklerini belirterek, “Havalimanları için karbon azaltımı en büyük zorluk ve bu nedenle bir önceliktir. Bilim, etkili iklim eylemi olmadan gezegenimizin geleceği konusunda nettir. Dolayısıyla, Yeşil Anlaşma ve Fit for 55 ileriye giden yoldur,” dedi. Ayrıca Brunini, bu anlaşmaların büyüme motoru olması gerektiğine de vurgu yaptı ve Fit for 55’in uygulanmasında esneklik mekanizmalarının gerekliliğini belirtti.

Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları (SAF)

SAF’ın maliyet açısından rekabetçi olmasını sağlamak için Brunini, AB SAF endüstri politikası kapsamında finansal destek teşviklerinin önemine dikkat çekti. Ayrıca, mevcut esneklik mekanizmalarının 2034 sonrasına kadar uzatılmasını ve esnek muhasebe sistemlerinin (book & claim) desteklenmesini önerdi.

Sıfır Emisyonlu Uçaklar

Brunini, sıfır emisyonlu uçakların gelecekteki dağıtımına değinerek, AB Sıfır Emisyonlu Uçaklar Endüstriyel İttifakı‘nın vizyonuna göre, 2050 yılına kadar AB içi uçuşların %36-68’inin hidrojen ve elektrikle çalışan uçaklarla yapılacağını belirtti. Bu uçakların hizmete girmesi için havalimanlarının enerji tedarik ve dağıtım altyapılarının yeniden yapılandırılması gerektiğini vurguladı ve bu konuda koordineli politika ve yatırım gerektiğinin altını çizdi.

Tek Havacılık Pazarı

Brunini, Tek Havacılık Pazarı‘nın korunmasının ve etkinliğinin artırılmasının da öncelikli olduğunu ifade etti. Bunun, özellikle kapasitelerin zorluklarla karşı karşıya olduğu ve havacılık pazarında yapısal değişikliklerin yaşandığı bir dönemde önemli olduğunu belirtti.

Havalimanı Slotları ve Yenilikler

Havalimanı slot kurallarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Brunini, mevcut kuralların daha verimli kullanımı ve yeni girişimcilerin havalimanı slotlarına daha etkili erişimi sağlamak için şeffaflığa ihtiyaç olduğunu söyledi. Ayrıca, SESAR Araştırma ve Dağıtımının bir sonraki AB mali çerçevesinde devam eden mali desteğin gerekliliğine dikkat çekti.

Sonuç

Brunini, Avrupa’nın havacılıkta karbon azaltımına devam ederken, havayolu bağlantısının sosyo-ekonomik faydalarını da koruması gerektiğini vurguladı. Bunun yanı sıra, yenilik ve dirençlilik alanlarında AB düzeyinde daha etkili destek gerektiğini belirtti.

Kaynak: ACI Europe 34. Yıllık Kongresi, İstanbul

Avrupa'nın karbon azaltımı, havayolu bağlantısı ve Tek Havacılık Pazarı 20 Temmuz 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu