Hava Kargo Hakkında Herşey
AkademiBilim-TeknikGüncel HaberlerHavacılıkVideo Galeri

Türk Mühendisler , NASA’nın düzenlediği yarışmada dünya 2’ncisi oldu

Orçun Bulat ve Olcay Sarı’nın savaş uçağı motoru dünya ikincisi oldu

Orçun Bulat ve Olcay Sarı.. Henüz 23 yaşında iki uçak mühendisi… 1 yıl boyunca üzerinde çalıştıkları T-38 savaş uçağı motoru tasarımı, Amerika’da NASA’nın düzenlediği yarışmada dünya 2’ncisi oldu. “İstikbal göklerdedir” diyen genç mühendislerini hayali ise bir gün Türkiye’de milli uçak ve milli motor üretebilmek.

Orçun Bulat ve Olcay Sarı… İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Uçak Mühendisliği bölümünden bu yıl mezun olan 23 yaşındaki iki  genç, Türkiye’nin göğsünü kabartacak bir başarıya imza attı.

İki kişilik dev takım, Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü NASA’nın düzenlediği Lisanslar arası Uçak Motor Tasarımı yarışmasında dünya 2’ncisi oldu.

1 yıl boyunca, gece gündüz hiç saate bakmadan çalışan Orçun Bulat ve arkadaşı yeni nesil bir uçak motoru tasarladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve dünya ordularının kulandığı T-38 savaş eğitim uçakları için tasarladıkları motoru, 2025’ten 2040’a kadar kullanılabilecek şekilde tasarladılar. Motor, ses hızının yaklaşık 1,5 katına çıkabiliyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA), Hava Solunum İtki Sistemleri Entegrasyon Teknik Komitesi (ABPSI), Yüksek Hızlı Hava Solunum İtkisi (HSABP) ve Gaz Türbin İtkisi (GTE) komiteleri tarafından organize edilen “Uçak Motoru Tasarım Yarışması’nda İTÜ BeEngine takımı şampiyonluğu çok az bir farkla kaçırarak dünya ikincisi oldu.

itu-ucak-1_1Yarışmada İ.T.Ü Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesini, danışmanlığını Uçak Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Onur Tunçer’in üstlendiği ve 2015/2016 Eğitim öğretim yılında Fakültenin Uçak Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan İTÜ BeEngine takımı üyeleri Olcay Sarı ile Orçun Bulat temsil etti.

itu-ucak-1_3Yıl içinde hazırladıkları teknik raporun değerlendirilmesi sonucu, tüm dünyadan gelen onlarca rapor arasından seçilerek üç finalistten biri olan ekip, Amerika’nın Salt Lake şehrinde düzenlenen 52. Joint Propulsion Conference etkinliğine davet edildi. Bu saygın konferansa katılan takım, jüri üyelerinin karşısında tasarımlarını sundu ve ikinci oldu.

itu-ucak-1_4ABD’de her yıl düzenlenen yarışmanın bu seneki konusu ise ülkemiz de dahil birçok ülkenin askeri pilot yetiştirmek için kullandığı T-38 ses üstü eğitim uçağına alternatif motor tasarımı oluşturmaktı. NASA’nın astronot eğitimlerinde de yararlanılan bu uçak için AIAA tarafından düzenlenen yarışma kapsamında kabiliyeti artırılmış, aynı zamanda yakıt tüketimi de düşürülmüş bir art yakıcılı (jet motorlarında egzoz gazları üzerine yeniden yakıt püskürterek yanmamış egsoz gazlarını tekrar yakarak itme sağlayan sistem) turbofan motorun kavramsal tasarımı gerçekleştirildi.

itu_beengine_-1Uluslararası arenada ülkemizi ,üniversitemizi ve  Fakültemizi temsil eden  öğretim üyesi Doç.Dr.Onur Tuncer’in şahsında öğrencilerimizi yürekten kutlar, başarılarının devamını dileriz. Ayrıca takımımıza maddi destek sağlayan sponsorlarımız GE Türkiye ile Türk Hava Yollarına da en derin şükranlarımızı sunarız.

Böyle bir yarışmada Türkiye’yi temsil ederek, 2’inci oldukları için sevinçliler. Tek üzüntüleri kendi ülkelerinde bu projeyi hayata geçirebilecek imkanlarının olmaması.

Ama yine de “İstikbal Göklerdedir” diyerek umutlarını kaybetmiyorlar.

Haber: Deniz Çağlayan – Kamera: Bülent Ünal
ulusalkanal.com.tr

 

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu