Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkTurizm

Suudi Arabistan’ın havacılık ve turizm sektöründe güçlenmesi

62 / 100

Suudi Arabistan’ın havacılık ve turizm sektöründe güçlenmesi

Suudi Arabistan, yeni havayolu şirketi ve mevcut olan havayolu şirketi Saudia Airlines için Boeing’den 121 adet 787 model uçak siparişi vererek küresel havacılık sektöründe adından söz ettiriyor.

Bu gelişme, bölgedeki diğer havayolu şirketlerinin de etkileneceği bir durum yaratabilir. Körfez havayollarının en yoğun olduğu bölge Hindistan. Bu durumun Hindistan’daki havacılık sektörü üzerinde de etkisi de olacaktır.

Önceden Körfez havayolları olarak anılan şirketlerin arasına Suudi Arabistan havayolu şirketleri de eklenerek, havacılık dünyasında yeni bir tablo ortaya çıkabilir.

Suudi Arabistan’ın havacılık sektöründe güçlenmesi, turizm için yaptığı yatırımlar ve uluslararası şirketlere sunduğu cazip teklifler nedeniyle bölgedeki diğer ülkelerde ryaratacağı etkiyi bekleyip göreceğiz. Bu nedenle, Suudi Arabistan’ın bu hamlesi havacılık sektöründe rekabeti artırabilir ve diğer ülkelerin de yatırımlarını artırmasına neden olacaktır. Körfez bölgesinde Katar Hava Yolları, Airbus ile arasını düzeltti. Etihad, yeni uçak siparişleri veriyor. Emirates A380’leri yeniden etkinleştiriyor. Kuveyt Havayolları, Oman Air gibi Körfezin daha küçük oyuncuları da filolarını genişletme ve turizme odaklanıyor.

Tabi ki hiç birisi Suudi Arabistan kadar yatırım yapmıyor. Muhtemeşem yeni şehir ve şehir meydanı projeleri aktif hale getirildi.

Bu gelişmelerin sektördeki diğer havayolu şirketleri ve tedarikçileri üzerinde de etkisi olacaktır. Suudi Arabistan’ın havacılık sektöründeki yükselişi sektördeki rekabeti artıracak ve bölgedeki diğer havayolu şirketlerinin de yatırımlarını artırmasına neden olacaktır.

Suudi Arabistan'ın havacılık ve turizm sektöründe güçlenmesi 20 Nisan 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu