Latest Posts

Maersk, hava taşımacılığı operasyonlarını büyütmek için iki Boeing 777F sipariş etti

85 / 100

Nakliye firması Maersk, hava taşımacılığı operasyonlarını büyütmek için iki Boeing 777F sipariş etti.
Küresel konteyner nakliye grubu AP Moeller-Maersk, hava taşımacılığı faaliyetlerinin genişletilmesi kapsamında iki Boeing 777 kargo uçağı siparişini verdi.

Danimarkalı şirket ayrıca, Alman hava temelli lojistik şirketi Senator International’ı satın aldığını duyurdu ve bu hamlelerin “çoklu lojistik tekliflerini genişletmenin bir sonraki doğal adımı” olduğunu söyledi.

Maersk şu anda Almanya’daki merkezden Star Air aracılığıyla 15 Boeing 767 geniş gövdeli kargo uçağından oluşan bir filo işletiyor. Maersk, iki yeni 777F uçağının yanı sıra Star Air için üç 767 daha kiralamayı ve böylece 2024 yılına kadar filosunu 20 kargo uçağına çıkarmayı planlıyor.

maersk

Maersk CEO’su Søren Skou, Şirketin 2 Kasım 2021 tarihli üçüncü çeyrek kazanç raporu açıklamasında “Hava taşımacılığındaki ayak izimizi güçlendirerek, tedarik zincirlerine daha da fazla esneklik katarak deniz, hava ve kara operasyonları ile gerçek anlamda entegre lojistik ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha fazla destekleyebilen önemli bir oyuncu haline geldik” dedi.

777 Freighter’ın 9.200 kilometre menzili var ve maksimum 102.000 kilogram yük taşıma kapasitesine sahip. Boeing, Star Air’in daha az duraklamayla uzun mesafeli rotalarda iniş ücretlerini azaltabileceği söyledi.

Boeing’in Ticari Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Ihssane Mounir, ayrı bir basın açıklamasında, “777 Freighter’ın pazar lideri verimliliği ve inanılmaz menzili, Maersk’e geniş hava taşımacılığı ağında kârlı bir şekilde işletme esnekliği sağlayacak” dedi.

COVID-19 salgını, birçok şirketi hava taşımacılığını artırmaya zorladı. Dünyadaki hava taşımacılığının yaklaşık %50’si tipik olarak yolcu uçaklarının altında taşınırken, uçaklar yere indirildiğinde şirketlerin tüm kargo seçeneklerini doğaçlama yapması gerekti. Pandeminin neden olduğu zorlu tedarik zincirleri, daha fazla yükü genellikle daha pahalı bir mal taşıma yöntemi olan havaya itti.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, kargo talebinin 2021’de kriz öncesi seviyeleri %8 oranında aşacağını tahmin ediyor. Gelirlerin 175 milyar dolarlık rekor seviyeye yükselmesi ve getirilerin %15 artması bekleniyor.

Örneğin, Fransız Geodis, ilk kez bir A330 kargo uçağı kiraladı , ABD havayolu Eastern Airlines ise bir kargo şirketi de kurdu.

İçerik:www.aerotime.aero

maersk

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.