Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

Korean Air-Asiana Birleşmesinde Son Durum

Korean Air-Asiana Birleşmesinde Son Durum

61 / 100

Korean Air-Asiana Birleşmesinde Son Durum

Kore Havayolları ve Asiana Havayolları arasındaki birleşme teklifi ile ilgili Avrupa Komisyonu’nun (AK) endişeleri nedeniyle detaylı bir incelemenin yapılacağı doğrulanıyor. İki havayolu da Avrupa’ya uçuş gerçekleştirdiğinden, Kore Havayolları bu birleşme teklifi için AK’dan onay almak zorunda kaldı. Dünya genelinde diğer düzenleyici kurumlardan da onay almak üzere başvuru yapıldı.

AK, teklifin onaylanıp onaylanmayacağına karar vermek için bir süre sınırı vardı. İlk incelemeyi yapmak yerine detaylı bir incelemeye başlama kararı aldı ve şimdi 5 Temmuz’a kadar kararını açıklamakla yükümlü. İnceleme, “rekabet kaygılarının doğrulanıp doğrulanmadığını belirlemek için işlemin etkilerini değerlendirecek”

Özellikle, bu birleşmenin gerçekleşmesi durumunda dört rotada rekabet azalabilir. Bu rotalar Reuters tarafından daha önce Güney Kore ile Barselona, Frankfurt, Paris ve Roma arasında olduğu belirtilmiştir. Kore Havayolları ve Asiana Havayolları bu dört rotada doğrudan rakiptir ve ikisi de doğrudan yolcu hizmeti sunan iki taşıyıcıdır. Diğer havayollarının birleşmiş şirkete yeterli rekabet baskısı uygulaması “olası değildir” diye belirtilmiştir.

Bu birleşme, Güney Kore ile Avrupa arasındaki kargo hizmetleri için de rekabeti azaltabilir.

AK, bu birleşmenin mantığını sorgularken, COVID-19 pandemisinin etkilerine rağmen, Kore Havayolları ve Asiana Havayolları’nın birleşme gerçekleşmezse birbirleriyle rekabet etmeye devam edeceğini düşündüğünü belirtti.

Haberde ayrıca, İngiltere düzenleyicilerinin de birleşme önerisini değerlendirdiği ve Kore Havayolları’nın Virgin Atlantic ile birlikte SkyTeam’e katılacakları için, Londra-Seul rotasına Virgin Atlantic veya başka bir rakibin girebilmesi için slot ayırmayı kabul ettiği belirtiliyor. İngiltere Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), bu çözümün kaygılarını gidermek için yeterli olacağını belirtti, ancak daha fazla ayrıntı istediği için henüz kesin kararını açıklamadı. Güney Kore’nin Rekabet Kurulu ise birleşmeyi zaten onaylamıştı. Birçok diğer yabancı yargı da onay verirken, , ABD ve Japonya henüz onay vermeyen ülkeler arasında yer alıyor.

Korean Air-Asiana Birleşmesinde Son Durum 3 Mart 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu