Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkKöşe YazılarıManşet

Kabin Memurluğu Ortalama Kaç Yıl Yapılır?

83 / 100

Kabin Memurluğu Ortalama Kaç Yıl Yapılır?

Kabin memurluğu kariyeri geçici midir?

Kabin memurluğu kariyer olarak göründüğü kadar kolay değildir ve başka hiçbir işe benzemez. Girmesi oldukça zor bir iş olup, birçok kısıtlaması ve kuralı vardır. Kesinlikle 08:00- 17:00 bir istihdam değildir, ancak bir kabin memuru kariyerini ne kadar sürdürebilir?

Yeni başlayanlar
Pek çok yeni kabin memurunun aslında araştırma yapmadan ve işin gerçekte nasıl olduğunu öğrenmeden başlaması şaşırtıcı bir durum. Üniformayı, makyajı, çekiciliğini ve dünya çapında seyahat imkanını görüyorlar ama jet lag, uzun saatler ve sıkı çalışmanın gerçekliğini göremiyorlar. Adayların yaklaşık dörtte biri eğitim sırasında kendi ayrılır veya geçer notu alamazlar.

Kurallar ve düzenlemeler hemen yürürlüğe girdiğinden, bazı yeni kursiyerler bundan hoşlanmıyor. Diğerleri, bunun düşündükleri iş olmadığını ve aslında hayat kurtarmak için eğitildiğini fark ediyor. Yeni kursiyerler, kanatlarını almak için çok çalışmazlarsa, kabin memuru olarak kariyerleri haftalar içinde sona erebilir. Birçok yeni kabin memuru da işin kendilerine göre olmadığına karar verip, altı ay ya da bir yıl kadar sonra ayrılabiliyor.

kabin memurluğu

Kısıtlamalar
Bazı ülkelerde, özellikle Asya ve Orta Doğu’da, kabin ekibi konusunda çok fazla kısıtlama vardır. Bu kısıtlamalar, katı yaş düzenlemeleri olabilir; bazı havayolları 21 ila 26 yaşları arasında, yalnızca kadın kabin görevlisi isteyecek kadar kısıtlayıcıdır. Bu durumda, bir kabin görevlisinin kariyeri genellikle yalnızca bir kaç yıl olur ve mürettebat sirkülasyonu çok yükselir.

Ayrıca dış görünüşe dayalı kısıtlamalar ve yalnızca bekar mürettebat üyelerinin kabul edildiği de oluyor. Orta Doğu’da, havayolları genellikle 30 yaşın altında kabin görevlisi alıyor ve yalnızca otuzlu yaşlarının sonlarına kadar kalmalarına izin verebiliyor. Bu bölgedeki havayolu mürettebatı, beş ila yedi yıl arasında uçuşta kalıp yer görevine geçebilme eğilimindedir.

Gelişim
Havayolunun büyüklüğü ve kabin ekibinin geliştirilip geliştirilmeyeceğine bağlı olan durumlarda da söz konusudur.  Sektörde kalmak isteyen kabin görevlisi için doğal ilerleme, birkaç yıl uçtuktan sonra ilk önce amir veya kıdemli kabin amiri pozisyonuna geçmek olacaktır. Bu, daha sonraki beş yılda işe alma veya eğitim rolüne dönüştürülebilir. On yıl sonra, yönetim pozisyonları mevcut olabilir.

Daha küçük havayollarında ilerlemek daha kolay olabilir. Binlerce mürettebatı olan daha büyük havayolları, kabin ekibi rolünde gelişmeyi ve büyümeyi çok daha zorlaştırıyor ve daha fazla zaman alıyor. Yine de herkes ilerlemek istemez; bazı insanlar sadece kabin memuru olarak kalmaktan son derece mutlu olabilir.

Emeklilik?
Kabin memurluğu işinde ne kadar kalabileceğiniz, emeklilik yaşı ile ilgili ülke ve havayolu kurallarına da bağlıdır. Amerika’da hala 60’lı, 70’li ve hatta 80’li yaşlarında çalışan kabin görevlileri var. Uçmaya uygun olduklarını kanıtlayan, sağlık kontrolleri ve yenileme eğitimlerini geçebildikleri sürece her şey yolundadır.

Birleşik Krallık ve Avrupa’da emeklilik yaşı altmışlı yılların ortası ile sonu arasındadır. Finnair ve easyJet, güvenlik ve özgüven duygusunu geliştirmek için biraz daha yaşlı kabin ekibinin işe alınmasını teşvik ediyor. Singapur Havayolları da benzer nedenlerle önceden kısıtlayıcı olan yaş aralığını artırdı.

Kontrol edilemez
Bazen kariyerinizdeki şeyler kontrolünüz dışındadır. Sözleşmeler genellikle kısadır ve ülkeden taşınmanız gerekebilir. Havayolları iflas edebilir veya hiç başlamayabilir. Pandemi ile birlikte havacılık sektörü neredeyse tamamen durdu ve binlerce pilot ve kabin görevlisi işini kaybetti. Bazıları geri döndü, bazıları dönmedi ve bazı mürettebat, havayollarının şu anda sunduğu kısa sözleşmeler ve düşük maaşla mücadele ediyor.

Sonuç
Kabin memurluğu kariyeri çok kişisel bir şeydir. Bazıları için çok kısa ömürlü, birçoğu için geçici, kısa vadeli bir kariyer değişikliğidir. Bu arada, kabin görevlileri dilerlerse uzun yıllar uçuşta kalabiliyor, bazıları havayolu endüstrisinde farklı pozisyonlara geçebiliyorlar. Bazıları için, bir çocukluk hayalinin peşinden gitme şansı. Kabin görevlisinin yaşam biçimine alıştıktan sonra ayrılmak oldukça zor da olabilir. Havacılık endüstrisine duyulan tutku da aynı zamanda itici güç olmaktadır.

İçerik:simpleflying

kabin memurluğu
Kabin Memurluğu Ortalama Kaç Yıl Yapılır?

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu