Hava Kargo Hakkında Herşey
Güncel HaberlerHavacılık

İran Pazarı İştah Açıyor

İran Havacılığı Geleceğini Planlıyor

24-25 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “Yaptırımlar sonrası İran Sivil Havacılığı Yedek Parça ve Bakım Kongresi” İran havacılık sektöründeki fırsatların değerlendirildiği ve analiz edildiği bir platformu oluşturdu.

iran havacılık kongresi 2016Kongrenin ilk gününde, İran Sivil Havacılık Organizasyonu Başkan Yardımcısı Mohammad Khodakarami  yaptığı konuşmada, İran’ın 263 kayıtlı uçağından 162’sinin aktif olarak operasyonlar gerçekleştirdiğini, 101 uçağın ise teknik destek ve yedek parça sorunu nedeniyle atıl durumda olduğunu açıkladı.Operasyonda olan İran uçaklarının yaş ortalamasının 23 olduğunu da sözlerine ekleyen Khodakarami, 5 yıl içinde 300, 10 yıl içerisinde ise toplamda 500 uçağa ihtiyaç duyacaklarını açıkladı.

ICAO tarafından denetimleri yapılan İran Sivil Havacılığının %90 ICAO standartlarına uygun bulunduğunu da sözlerine ekleyen Khodakarami, yeni havalimanlarına duydukları ihtiyacın yanı sıra öncelikli olarak İmam Humeyni Havalimanı(İKA) ‘nın genişletilmesini hedeflediklerini söyledi.

İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılmasıyla yaşanan değişiklikler ve hala geçerli olan kısıtlamalarla ilgili olarak, yatırım yapmayı düşünenler için yasal konularla ilgili tavsiyelerde bulunan Julia Pfeil ve Atrak Airlines yasal danışmanı Ebrahim Firouzbakht, konunun kanuni değerlendirmesini yaptı. İran pazarında rol almak Amerika’lılar ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler için halâ çok kolay değil. Özellikle Amerika’nın yaptırımları, Başkan Barack Obama’nın desteğine karşı senatodan henüz çok olumlu sonuçlar alınamadığı için, neredeyse tamamen devam etmekte. Boeing’in İran pazarında Airbus’a göre daha az şansı var gibi görünüyor.

İran’lı havayolu temsilcileri hali hazırda kendi uçaklarının bakımlarını yapabildiklerini ancak yedek parça sorununu yaşadıklarını dile getirdiler.

İran havacılık endüstrisinin geleceğini değerlendiren Asist.Prof. Pourya Darnihamedani, Mahan Air,Caspian Air Lines gibi havayollarına uygulamaya devam edilen Amerika yaptırımlarının, İran’da hizmet ve mal sağlamak isteyen Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlarının lisans alma sorunlarının, bölgedeki Türk Hava Yolları, Emirates gibi güçlü havayollarıyla rekabetin, uluslararası arenada tanınır olmamalarının ya da olumsuz bilinirliklerinin, online pazarlama platformlarında (kayak, skyscanner,tripadvisor gibi arama motorları) ulaşılabilir olamamaları gibi zorluklara rağmen başarılı olmayı umduklarını söyledi.

Kongrenin ilk gününde çeşitli ülkelerden yedek parça tedarikçileri, bakım merkezleri yetkilileri, havacılık kuruluşları, danışmanlar katılım gösterdiler. Oldukça yoğun ve kalabalık geçen ilk günün ardından kongre yarın da devam edecek.

 

iran havacılık kongresi 2016iran havacılık kongresi 2016_1iran havacılık kongresi 2016_2iran havacılık kongresi 2016_3iran havacılık kongresi 2016_4iran havacılık kongresi 2016_5iran havacılık kongresi 2016_6iran havacılık kongresi 2016_7iran havacılık kongresi 2016_8iran havacılık kongresi 2016_9iran havacılık kongresi 2016_10iran havacılık kongresi 2016_11iran havacılık kongresi 2016_12iran havacılık kongresi 2016_13iran havacılık kongresi 2016_14iran havacılık kongresi 2016_15

 

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu