Hava Kargo Hakkında Herşey
Kargo

Hava Kargo Talebi Eylül’de Zayıfladı

67 / 100

Hava Kargo Talebi Eylül’de Zayıfladı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Eylül 2022 küresel hava kargo pazarları için hava kargo talebinin zayıfladığını gösteren verileri yayınladı.

Hava Kargo Talebi Eylül'de Zayıfladı 8 Aralık 2023
Hava Kargo Talebi

Kargo ton-kilometresi (CTK*) olarak ölçülen küresel talep, Eylül 2021’e kıyasla %10,6 düştü (uluslararası operasyonlar için de -%10,6), ancak pandemi öncesi seviyelere (-%3,6) yakın devam etti.

Hava Kargo Talebi Eylül'de Zayıfladı 8 Aralık 2023

Kapasite, Eylül 2021’in %2,4 üzerinde (uluslararası operasyonlar için +%5,0) ancak yine de Eylül 2019 seviyelerinin %7,4 altında (uluslararası operasyonlar için %-8,1) kaldı.

  • Büyük ekonomilerdeki daralmaların ardından, yeni ihracat siparişleri için küresel Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) da (üst üste üçüncü ay) daralarak iki yılın en düşük seviyesine geriledi.
  • En son küresel mal ticareti rakamları, Ağustos ayında küresel ekonomi için olumlu bir işaret olan %5,2’lik bir genişleme gösterdi. Bunun, hava kargoda da hafif bir artış ama öncelikle deniz kargosuna fayda sağlaması bekleniyor.
  • Petrol fiyatları Eylül’de sabit kaldı ve jet yakıtı Haziran’da gördüğü zirveden geriledi.
  • Tüketici Fiyat Endeksi Eylül ayında G7 ülkelerinde istikrar kazandı, ancak son 10 yılın en yüksek seviyesi olan %7,7’de kaldı. Üretici (girdi) fiyatları enflasyonu Ağustos ayında %13,7’ye geriledi.

“Hava kargo faaliyetleri 2019 seviyelerine yakın seyretmeye devam ederken, sektör bazı ters rüzgarlarla karşı karşıya olduğu için hacimler 2021’in olağanüstü performansının altında kalıyor. Tüketici düzeyinde, pandemi sonrası seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte, insanlar muhtemelen tatil seyahatlerine daha fazla ve e-ticarete daha az harcama yapacaktır. Ve makro düzeyde, artan durgunluk uyarılarının, petrol fiyatlarındaki istikrarla hafifçe dengelenen küresel mal ve hizmet akışları üzerinde olumsuz bir etkisi olması muhtemeldir. Bu arka plana karşı, hava kargo iyi gidiyor. IATA Genel Müdürü Willie Walsh, kapasite artışının Ağustos’ta %6,3 Eylül’de %2,4’e stratejik yavaşlaması, endüstrinin ekonomik gelişmelere uyum sağlamadaki esnekliğini gösteriyor” dedi.

Hava Kargo Talebi Eylül'de Zayıfladı 8 Aralık 2023

Eylül Bölgesel Performansı


Asya-Pasifik havayolları  , Eylül 2022’de hava kargo hacimlerinin 2021’in aynı ayına göre %10,7 azaldığını gördü. Bu, Ağustos ayına göre performansta bir düşüş oldu (%-8,3). Bölgedeki havayolları, Ukrayna’daki çatışma, işgücü kıtlığı ve Çin’deki Omicron ile ilgili kısıtlamalar nedeniyle düşük ticaret ve üretim faaliyetlerinden etkilenmeye devam ediyor. Bölgedeki mevcut kapasite 2021 yılına göre %2,8 arttı.

Kuzey Amerika taşıyıcıları  , 2021 yılının aynı ayına kıyasla Eylül 2022’de kargo hacimlerinde %6,0’lık bir düşüş bildirdi. Bu, Ağustos ayına kıyasla (%3,4) bir performans düşüşüydü. Kapasite, Eylül 2021’e göre %4,6 arttı.

Avrupalı ​​taşıyıcılar , 2021 yılının aynı ayına kıyasla Eylül 2022’de kargo hacimlerinde %15,6’lık bir düşüş gördü. Bu, Ağustos’un performansıyla (-15,1%) eşitti. Bu Ukrayna’daki savaşa atfedilebilir. Özellikle Türkiye’deki işgücü sıkıntısı ve yüksek enflasyon seviyeleri de hacimleri etkiledi. Kapasite Eylül 2022’de Eylül 2021’e göre %0,2 arttı. 

Orta Doğulu taşıyıcılar  , Eylül 2022’de kargo hacimlerinde yıllık %15,8 düşüş yaşadı. Bu, tüm bölgelerin en kötü performansıydı ve bir önceki aya göre önemli bir düşüş (-11,3). Avrupa’ya/Avrupa’dan gelen durgun kargo hacimleri bölgenin performansını etkiledi. Kapasite, Eylül 2021’e göre %2,8 azaldı.

Latin Amerika taşıyıcıları  , Eylül 2022’de Eylül 2021’e kıyasla kargo hacimlerinde %10,8’lik bir artış bildirdi. Bu, tüm bölgelerin en güçlü performansıydı. Bu bölgedeki havayolları, yeni hizmetler ve kapasiteler sunarak ve bazı durumlarda önümüzdeki aylarda hava kargo için ek uçaklara yatırım yaparak iyimserlik gösterdi. Eylül ayında kapasite, 2021’deki aynı aya göre %18,4 arttı. 

Afrika havayolları  , Eylül 2022’de kargo hacimlerinin Eylül 2021’e kıyasla %0,1 arttığını gördü. Bu, bir önceki ay kaydedilen büyümede (%1,0) hafif bir düşüş oldu. Kapasite, Eylül 2021 seviyelerinin %4.1 altındaydı.

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu