Latest Posts

DHL Global Bağlılık Endeksi: Küreselleşme, Covid-19 krizinde dirençli olduğunu kanıtladı

90 / 100

DHL Global Bağlılık Endeksi: Küreselleşme, Covid-19 krizinde dirençli olduğunu kanıtladı 

  • DHL Global Bağlılık Endeksi 2021’de yükselişte
  • Mal ticareti pandemi öncesi seviyelerin üzerine çıktı 
  • Küreselleşme, bölgesel daralmaya geçit vermedi 
  • Düşük gelirli ülkeler küreselleşme bakımından toparlanma sıralamasında geride kaldı 
  • 10. yıl özel raporu, global bağlılık ve ekonomik refah arasındaki pozitif ilişkiye dikkat çekiyor ve bağlılığın nasıl artırılacağına dair önemli dersler ortaya koyuyor 

Bonn/Londra/New York: DHL ve NYU Stern İşletme Fakültesi, 2021 yılı  DHL Global Bağlılık Endeksi’ni bugün yayınladı. 10’uncu yıl özel raporu, uluslararası ticaret, sermaye, bilgi ve insan akışlarını analiz ederek pandeminin küreselleşme üzerindeki etkisi hakkında yeni bir perspektif sunuyor. Akış türüne göre değişen farklı eğilimler olsa da DHL Global Bağlılık Endeksi toplamda 2020’de çok mütevazı ölçüde azaldı ve 2021’de de yükseliş yolunda. Bununla beraber, Covid-19 ‘stres testi’, yola devam ederken dikkat edilmesi gereken uzun vadeli zafiyetleri de ortaya çıkardı.

dhl

DHL Express CEO’su John Pearson raporu şöyle değerlendirdi:

“Pek çokları global krizin küreselleşmenin ilerleyişini tehlikeye atacağından korkuyordu. Biz yıllardır dünya çapındaki çok çeşitli uluslararası akışları analiz ediyoruz ve 1,5 yıllık pandemi sürecinin ardından artık şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Pandemi, küreselleşmenin çökmesine yol açmadı. 2020’de ilk etapta yaşanan düşüşlerden sonra DHL Global Bağlılık Endeksi bu yıl yeniden yükselişe geçti bile. Ticaret, dünyanın dört bir yanında ülkeler açısından bir can simidi oldu ve DHL Express de aşı dağıtımından e-ticarete kadar çeşitli alanlarda kilit rol oynadı.” 

Uluslararası ticaret, sermaye, bilgi ve insan akışları pandemiden farklı şekillerde etkilendi 

Pandeminin başlarında ciddi bir düşüş yaşadıktan sonra mal ticareti, 2020’nin sonuna gelinmeden pandemi öncesi seviyesinin üzerine çıktı. Küresel mal ticareti, 2021’de yeni rekorlar kırdı. Doğrudan yabancı yatırım akışları 2020’de ticaretten bile daha fazla küçüldü ancak 2021’de tam anlamıyla toparlanma yolundalar. Uluslararası veri akışları, 2020’de kişiler arası etkileşim çevrimiçi dünyaya taşınınca hızla arttı ama bu, bilgi akışlarının küreselleşmesinde daha uzun vadeli bir yavaşlamaya neden olmadı. Son olarak uluslararası insan akışları pandemiden en ağır şekilde etkilendi ve yavaş bir toparlanma sürecinde. Uluslararası seyahatler 2020’de %73 düştü ancak 2021’in ortalarından itibaren başlayan bir toparlanma hissediliyor. 

dhl

NYU Stern İşletme Fakültesi Kıdemli Araştırma Görevlisi ve DHL Küreselleşme İnisiyatifi Direktörü Steven A. Altman konuya ilişkin şunları söyledi: 

 “Küresel akışların direnç göstermiş olması iyi haber çünkü bağlantılı bir dünya, Covid-19 pandemisinin güçlü ve sürdürülebilir şekilde atlatılabilmesi için en iyi olasılıkları sunar. Bir kriz patlak verdiğinde çoğumuz doğal olarak sınırların arkasına saklanma yönünde güçlü bir dürtü hissederiz. Ama karşı karşıya kalınan zorluk ne kadar ekstrem olursa, yurt içinden ve dışından en iyi fikir ve kaynaklara yönelmek o kadar önemli hale gelir.” 

2020’nin ortalarından bu yana uluslararası ticaretteki artış, işlem gören mal kapsamı normalden daha fazla değişkenlik göstermiş olmakla beraber, başlangıçtaki tahminlerin çok ötesine geçti. Salgınla mücadelede kullanılan ürünlerin ticareti tırmanırken pek çok diğer üründe düşüş yaşandı. Bu arada, pandeminin daha bölgesel sınırlar içinde ticarete kaymaya neden olacağı yönündeki beklentilerin aksine, 2020’de mal ticareti ortalamaya bakıldığında daha uzun mesafelerde gerçekleşti. Sermaye, bilgi ve insan akışlarına ilişkin veriler de küreselleşmeden bölgeselleşmeye kaymanın devam ettiğine dair net bir kanıt ortaya koymuyor. 

Diğer taraftan, dünyanın en yoksul ülkeleri, küreselleşme bakımından toparlanma sıralamasında hâlâ gerideler. Küresel ticaret 2021 başlarında yeni rekorlar kırarken bile, kişi başına düşen gelirin en düşük olduğu ülkeler 2019’da yaptıklarına kıyasla daha az ticari işlem yapabiliyorlardı. Aynı şekilde, orta ve yüksek gelirli ülkelerde güçlü bir biçimde büyüyen doğrudan yabancı yatırımlar da bu süreçte düşük gelirli ülkelerde düşüş gösterdi. Dünyanın en yoksul ülkeleri hâlâ dünyanın geri kalanından tehlikeli derecede kopuk; dünyanın daha büyük bir kısmıyla daha güçlü bağlantılar kurabilmeleri Covid-19 pandemisinin etkileri karşısında toparlanabilme hızlarını artırmaya yardımcı olabilir. 

Özel rapor, 10 yıllık DHL Global Bağlılık Endeksi analizlerinden alınan dersleri ortaya koyuyor 

DHL Global Bağlılık Endeksi’nin 10. yıldönümünde hazırlanan bu özel raporda DHL ve NYU Stern İşletme Fakültesi, küresel bağlılık ve refah arasındaki güçlü ilişkinin altını çiziyor. Rapor, politika belirleyicilerin kendi ülkelerindeki bağlılık düzeyini nasıl aktif olarak etkileyebileceğini gösteriyor. Bir ülkenin bağlılık seviyesini artırmak için kilit önem taşıyan beş alan şöyle sıralanıyor: Barış ve güvenlik, cazip bir yurt içi ticaret ortamı, uluslararası akışlara açık olmak, bölgesel entegrasyon ve toplumsal destek. Dikkat çekici bir nokta da şu: Cazip bir yurt içi ticaret ortamı, bir ülkede global bağlılığı geleneksel küreselleşme destekçisi politikalardan bile daha çok artırabiliyor.  

Raporda ayrıca son yirmi yılda güçlü veya artan bağlılık seviyeleriyle öne çıkan beş ülke (Meksika, Hollanda, Sierra Leone, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam) mercek altına alınıyor. Bu ülkelerin daha fazla bağlılık seviyesine ulaşmak için izledikleri yolların çeşitliliği, herkes için geçerli tek bir reçete olmadığını, bunun yerine her ülkenin kendi yerel bağlamında en mantıklı olan uluslararası fırsatları yakalamaya çalışabileceğini gösteriyor. 

dhl

Kullanılmamış büyük fırsatlar 

Her iki rapor da dünyanın, türlü aksiliklere rağmen, küreselleşmede rekor seviyelere yakın olduğuna dikkat çekiyor. Aynı zamanda bu raporlar, halihazırda ülkeler ve şirketler açısından kullanılmamış büyük fırsatlar barındıran küreselleşmenin hala sınırlı seviyelerde olduğunu ortaya koyuyor. Çoğu ticari faaliyet halen ulusal sınırlar içerisinde gerçekleşiyor ve ulusal sınırları aşan akışlar da büyük ölçüde komşu ülkeler arasında oluyor. Hâkim trendler, daha geniş bir dünya ile güçlü bağlantılar kurarak elde edilecek büyük fırsatlar olduğuna işaret ediyor. 

DHL Global Bağlılık Endeksi Hakkında 

DHL Global Bağlılık Endeksi, küreselleşmeyi uluslararası ticaret, sermaye, bilgi ve insan akışlarına dayalı olarak ölçümler. Ülkelerin uluslararası akışlarını hem yurt içi faaliyetlerine (“derinlik”) hem de dünyadaki coğrafi erişimlerine (“genişlik”) göre izlemesi bakımından benzersizdir. DHL Global Bağlılık Endeksi, 2001’den 2021’ye kadar olan dönemde ülkeden ülkeye akışlar hakkında 3,5 milyonu aşkın veri noktasını kapsamaktadır. 

DHL – Dünyanın lojistik şirketi 

DHL, lojistik sektörünün lider global markasıdır. DHL bünyesinde yer alan birimlerimiz, ulusal ve uluslararası koli teslimatından e-ticaret gönderi ve taşımacılık çözümlerine, uluslararası ekspres kara, hava ve deniz yolu taşımacılığından endüstriyel tedarik zinciri yönetimine uzanan benzersiz bir lojistik hizmetler portföyü sunar. Dünya çapında 220’yi aşkın ülke ve bölgede 400 bin civarı çalışanıyla DHL, insanları ve firmaları emniyetli ve güvenilir biçimde birbirleriyle bağlantılandırarak global ticaret akışlarının sürdürülebilir olmasını sağlar. Teknoloji, yaşam bilimleri, sağlık, mühendislik, üretim & enerji, perakende ve otomotivin de aralarında bulunduğu pek çok büyümekte olan pazar ve sektöre özel çözümleriyle DHL, büyük bir kararlılıkla “Dünyanın lojistik şirketi” olarak konumlanmıştır. 

DHL, Deutsche Post DHL Group’un bir parçasıdır. Grup, 2020 yılında 66 milyar Euro’nun üzerinde gelir elde etmiştir. Gerek sürdürülebilir ticaret uygulamaları gerekse topluma ve çevreye karşı duyduğu sorumlulukla Grup, dünyaya pozitif katkı sağlar. Deutsche Post DHL Group, 2050 itibarıyla sıfır emisyon hedefine ulaşmayı amaçlamaktadır. 

New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi

Greenwich Village’in kalbinde yer alan New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi, ismini aldığı kentle derin bağlara sahiptir. Fakülte, ülkenin en önde gelen işletme eğitimi okullarından ve araştırma merkezlerinden biridir. NYU Stern, hepsi de dünyanın ticaret başkentlerinden birinin dinamizmi ve derin kaynakları ile zenginleştirilmiş olan geniş bir lisans, lisans üstü ve yönetim düzeyi dönüşüm programları portföyü sunar. NYU Stern, kapsayıcılığı, aidiyeti, çeşitliliği ve eşitliği teşvik eden bir topluluktur ve üyelerine, hızla değişen dünyada değişimi kucaklamaları ve ona liderlik etmeleri için ilham verir. Ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.stern.nyu.edu.

Latest Posts

POPULER