Latest Posts

Charter Uçuş nedir? Uygun uçak nasıl bulunur?

Son yıllarda Charter uçak kiralamaları turizm ve hava yoluna olan ilginin artmasıyla birlikte bir hayli rağbet görmekte. Özellikle dünyanın farklı noktalarını görmek isteyen gezginlere ve tatil yapmak isteyen kişilere ayrıcalık sağlamak amacıyla tur operatörleri tarafından düzenlenen seyahat organizasyonları için uçak kiralamaları son zamanlarda artış göstermektedir. Belirtmiş olduğum gibi son zamanlarda artan bu ilgiden ötürü bu yazımızda charter uçak kiralama nedir, uygun uçak nasıl bulunur sorularına ayrıntılı yanıtlar bulacağız.

Charter kelime anlamı olarak “kiralamak” anlamına gelmektedir. Charter, özellikle turizm ve lojistik sektöründe hem zaman hem de konfor konusunda ayrıcalıklar sağlamaktadır. Tur operatörleri rağbet gören turizm noktalarının belirlemesi akabinde sıra uygun uçağı bulmaya geliyor. Aslında sürecin zorlu kısmı bu evrede başlıyor. Tahmin edilen yolcu sayısına göre piyasa da uygun uçaklar araştırılmaya başlamak, uçağı doldurmak için müşterilere ulaşmak vs..Bu noktada tur operatörleri genellikle Charter broker’larıyla kontağa geçip süreci hızlandırmaya çalışıyorlar. Havayollarına tek tek müsaitlik sorup zaman kaybetmemek adına, Broker’lar ile iletişime geçip gerekli planlamaların yapılmasını sağlıyorlar.

giphy

Yaz tatilleriniz için sizlere küçük bir tüyo..

Yukarıda bahsettiğim üzere, tur operatörleri kiraladıkları uçaklar için müşteriler aramakta ve seyahat acenteleriyle sürekli temas halinde olmaktadır. Müşteri bulamadığında ise boş koltuklar için internet üzerinden bilet satışları yapmaktadırlar. ( Charter bilet olarak internet üzerinde arattığınız zaman uygun fiyatta biletler bulmanız mümkün )

Araştırmalarınız neticesinde bulacağınız charter uçak biletiniz ile uçabileceğiniz harika tatil yerleri ve turistik noktalar var, belirli aralıklarla takip ederseniz, sık sık yeni charter uçak biletlerinin eklendiğini de görebilirsiniz.

82167544 avion et femme au coucher du soleil paysage d été avec une fille debout sur la jetée de la mer avec d

Ekonomik fiyatlara bulacağınız uygun uçak bileti ile hangi ülkeleri gezebileceğiniz konusuna gelelim. Son dönemlerde ülkemizde turizmin canlanmasıyla birlikte özellikle Almanya, Rusya ve İngiltere’ye yaz aylarında çok sayıda charter uçuş gerçekleştiğini belirtmeliyiz. Bu ülkelerden sonra C.I.S ülkeleri ve Orta doğu ülkeleri geliyor. Charter uçak biletlerini bulabileceğiniz diğer ülkeler Romanya, İtalya, İspanya ve Fransa olarak öne çıkıyor. Bu ülkelere gerçekleştireceğiniz seyahatler ve planlayacağınız tatiller için sıklıkla ucuz uçak bileti bulabilirsiniz.

Charter uçuşlar sayesinde alacağınız ucuz uçak biletleriyle dünya üzerinde çok önemli olaylara tanıklık eden ve tarih kokan merkezlere ve turizm cennetlerine seyahat etmeniz mümkün.

Lojistik sektöründe Charter ihtiyaçları,

Lojistik sektöründe ise durum biraz farklı, sektör içinde faaliyet gösteren Freight Forwarder’lar, hızlı ve efektif çözüm üretmek, hacimli/tonajlı gönderilerini tek seferde sevk etmek, tarifeli uçulmayan noktalara direkt uçuş ile teslimatı sağlamak, uçağın tüm kapasitesini etkin bir şekilde kullanmak, özel izin gerektiren uçuş noktalarına ve pazarlara gönderi yapmak adına Charter uçak kiralama yoluna gitmektedir.

Ağır ve büyük kargoların taşınması, ciddi beceri ve uzmanlık gerektiren zorlu bir prosedürdür. Kargo uçaklarının hacimleri ve yükleme yetenekleri hakkında gerekli bilgilere sahip olmak yüksek önem arz etmektedir. Dünya üzerinde,

HeavyHeaderImageNew

  • İnsani yardım gönderileri
  • Petrol ve gaz donanımları
  • İnşaat malzemeleri
  • Otomotiv kargoları
  • Değerli mal ve evraklar
  • Barış gücü operasyonları
  • Ağır ve büyük ebatlı parçalar
  • Tehlikeli malzemeler (DGR)
  • AOG durumları (Aircraft On Ground)
  • Tekne, helikopter ve uçak da dahil olmak üzere ulaşım aracı taşımacılığı gibi kargo türlerinde Charter operasyonları düzenlenmektedir.

Özel Jet Charter etmek,

Yolcu uçakları ve kargo uçakları için charter etmek hakkında bir takım bilgilendirmeler sundum. Son olarak ise Private Jet charter işlemlerinden bahsetmek istiyorum. Bahsedecek olduğum özel jetler genellikle 4 ana kategoriye ayrılıyor: hafif jet, orta jet, ağır jet ve vip havayolu uçakları. Bu kategoriler aynı zamanda süper hafif, süper orta, ve çok uzun menzilli uçaklar gibi alt kategorilere sahiptir. Genelde bu sınıflandırmalar uçağın kabin ölçülerine dayanır. Çok uzun menzilli uçaklar ise taşıdıkları ek yakıt tankları sayesinde daha uzun süre, daha uzağa uçarlar ve bu sınıfa bu sayede dahil olurlar. Özel uçaklar aynı zamanda motor tiplerine göre de, tek motor, turboprop, turbojet ( Havacılık sektöründe kullanılan jet motorlu uçaklar ) olarak sınıflandırılabilirler.

hvqbu5

Seyahat planlamasını özel uçak ile sağlamak isteyen kişi, süreci basit bir telefon aramasıyla veya online uçuş talebiyle başlatabilir. Jet içersinde seyahat edecek yolcu ve bagaj sayısına göre uygun uçak seçilir, gidilecek destinasyona bağlı olarak havayolu şirketi o ülkenin iniş izni, havalimanı PPR, slot izinleri, üzerinden geçilecek ülkelerin üst geçiş müsaadeleri ve havalimanı yer hizmetleri gibi bazı ayarlamalar yapar. Havayolu firmasının müşteriye en rahat imanları sunması için, yukarıda belirtmiş olduğum izinleri zamanında almalı ve Handling firmalarıyla koordineyi seri bir şekilde sağlamalıdır.

Uçak içi hizmetler de yolcuların konforu için çeşitlilik göstermektedir. Bu hizmetlerden bazıları uçuş esnasında internet erişimi, duş odaları, yatak odaları, konferans salonları, ayrılmış kabinle vs. Arada ekstrem taleplerle de karşılaşılmıyor değil tabi ki, mesela bir yöneticimin başına gelen ilginç talebi sizlerle paylaşmak istiyorum,  Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir Şeyh, uçağına PlayStation koydurmak için talepte bulunuyor, hatta bu talebinin gerçekleşmesi için de 3 gün bekliyor. Maliyetinin çok yüksek olması caydırıcı olmamış olacak ki yolculuğuna PlayStation’lı uçak ile devam ediyor. Aslında bir hayli eğlenceli olmuştur , bir yanda dev ekranda Playstation keyfi bir yanda da dünya turunda görmüş olduğu farklı farklı kültürler..

Gelelim özel jetlerin fiyatlamasına. Bu özel uçuşların fiyatları genelde müşteriye paket teklif halinde, her şey dahil olarak sunuluyor. Uçuşların fiyatı, uçağın saatlik ücreti ve gideceği route üzerinden hesaplanır. Dolayısıyla uçuş süresi ücret konusunda en belirleyici noktadır. Müşterilerden gelen taleplere göre gidilecek/inilecek noktalarda VIP salon kullanma isteği, bazı özel yemek istekleri, internet kullanımı gibi ek masraflar da oluşabilir. Bu masraflar kullanıcıya ayrı olarak fatura edilir.

private jet charter reservation italy

Charter uçuş kuralları,

Söz konusu kurallar, Paris hava hukuku konferansı, Madrid ve Havana sözleşmeleri, Varşova sözleşmesi ve Şikago sözleşmelerinde belirlenmiştir. ( Kurallar bir hayli kapsamlı olduğundan ötürü, sonraki yazılarımda detaylı bilgiler vereceğim )

**

Bireysel, aile veya arkadaşlarınızla ya da şirket içi grup seyahatlerinizde kişi sayınıza, tercihlerinize ve bütçenize göre uygun uçak bulmak mümkün. Ülkemizde özel jet, yolcu uçağı ve kargo uçağı sağlama , charter etme konusunda uzman ekibi ile hizmetler sunan Air Partner Havacılık bu konuda çeşitli alternatifler sunmaktadır.

Ayrıca uygun bilet bulma konusu ile ilgili bir tüyo daha, https://www.kayak.it sitesinden, gideceğiniz yer ve zamanı seçip süper uygun biletler bulmanız mümkün. Yakın bir arkadaşım Mayıs ayında IST-VIE ( Viyana ) için 7€’ya bilet satın alıp 4 günlük seyahat gerçekleştirmişti.

Sizlere de bu konuda iyi şanslar diliyorum

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.