Hava Kargo Hakkında Herşey
Güncel HaberlerHavacılıkManşet

“Yerli uçakta ilerleme devam ediyor”

1443595604_TRJ_628__1_ (1)

 

ANKARA (30 Eylül 2015) – ABD merkezli uzay ve havacılık sistemleri şirketi Sierra Nevada Corporation‘ın (SNC) CEO’su Fatih Özmen, Türkiye’nin Bölgesel Uçak Projesi konusundaki işbirliğinin ayrıntılarını paylaştı. Fatih Özmen,”TRJet, STM, ve SSM birlikte Proje’nin kontratı ile ilgili iyi ilerlemeler kaydediyorlar” dedi.

Üretilecek uçağın Türkiye’de ulaşımın çehresini değiştirmesini beklediklerini ifade eden Özmen, “TRJet özünde bir ustalık, uzmanlık ve eğitim transferidir. TRJet, teknoloji ve inovasyon alanında sağlam bir temel sunuyor; Türk halkı bu sağlam temel üzerine, gelecek nesillerin meyvelerini toplayacağı yeni çalışmalar inşa edebilecek,” dedi. Tarihi proje için nihai onay süreci devam ederken, bir sonraki adım olarak, Ankara’da kurulacak olan TRJet tesisinin yapım çalışmalarına başlanacak.

İlerleme devam ediyor

TurkofAmerica dergisi tarafından “Amerika’da En Etkili 10 Türk” arasında gösterilen Özmen, Ankara’da kurulacak olan TRJet firmasının Dornier 328 uçaklarının modernize edilmiş bir versiyonunu kullanarak, birkaç yıl gibi kısa bir süre içerisinde üreteceği TRJ328™ adlı uçağın 2019 yılı itibariyle ilk uçuşunu gerçekleştireceğini anlattı. TRJet, STM, ve SSM birlikte Proje’nin kontratı ile ilgili iyi ilerlemeler kaydediyorlar. TRJet, uçağı planlanan ilk uçuş tarihine yetiştirebilmek için, hâlihazırda Türkiye’deki havacılık sektöründe mevcut olan parçalardan ve kaynaklardan mümkün olan en iyi şekilde faydalanmayı amaçlıyor.

Havacılık sanayi büyüyecek

TRJ328 uçakları, Türkiye Cumhuriyeti‘nin ilk yerli tasarım yolcu uçağı TRJ628™’nin üretimi yolunda atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Tamamen Türk mühendisler tarafından tasarlanacak ve üretilecek olan TRJ628‘e parça tedarik etme ihtiyacı sonucu, Türkiye’deki tedarikçilerin sayısında ciddi bir artış yaşanması bekleniyor. TR628’nin ilk uçuşunu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yıl dönümü şerefine 2023 yılında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Proje, ülkede hâlihazırda büyük uçakların pratik bir şekilde hizmet veremediği küçük şehirler arasında doğrudan ve sık sefer gerçekleştirme imkânı sunarak pazarda önemli bir boşluğu dolduruyor. TRJet’in kurulmasının, Türkiye’de mevcut sivil havacılık sektöründeki büyümeyi desteklemesi ve ülkeye uçak orijinal ekipman üreticisi (OEM) olarak küresel havacılık pazarının kapılarını açması amaçlanıyor.

TRJet, Türkiye’de havacılık sektörü için yeni ufuklar açmanın yanı sıra ülkenin yeni nesil mühendisleri ve liderleri için de bir yatırım niteliği taşıyor. Özmen, bu proje sayesinde Türkiye’de uçak mühendisliği ve imalatı alanlarında binlerce yeni ve dolaylı iş imkânının açılacağından da bahsetti.

SNC Başkanı Eren Özmen ise, “Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli sermayesi beşeri sermayedir. Türkiye, kaliteli üniversitelere ve çok sayıda zeki ve azimli genç öğrenciye sahip olduğu için şanslı. Bizim arzumuz, bu potansiyeli en üst seviyeye çıkaracak, etkisi yüksek küresel iş imkânları yaratarak, gerek yeni nesil için gerekse Türkiye için olanakların daha da fazla olduğu bir gelecek şekillendirmek” şeklinde konuştu.

1443595605_TRJ_328__2_ 

Sierra Nevada Corporation Hakkında

Genel merkezi Sparks, Nevada’da bulunan Sierra Nevada Corporation (SNC), “Uzay Alanında Dünyanın En Yenilikçi 10 Şirketi” arasında yer almaktadır. SNC, son 30 yılda Şirket Başkanı Eren Özmen ve CEO Fatih Özmen’in yönetiminde, Amerika’nın en hızlı büyüyen özel şirketlerinden biri ve ABD’de Sahibi Kadın Olan En Başarılı Federal Hükümet Yüklenicisi konumuna gelmiştir. 3000’i aşkın personeli bulunan SNC, günümüzde 18 eyalette yer alan 33 merkezde ve Avrupa’da yer alan üç ayrı merkezde hizmet vermektedir. Elektronik, havacılık ve uzay, aviyonik, uzay, tahrik sistemleri, mikro uydu, hava aracı, haberleşme sistemleri alanlarında hızlı, yenilikçi ve çevik teknoloji çözümleriyle tanınan

SNC, altı benzersiz iş koluyla, dinamik müşteri tabanına öncü çözümler sunmak için özveriyle çalışmaktadır. Alanında elli yılı aşkın başarılı bir geçmişe sahip olan SNC, müşterilerine çeşitli teknolojilerin en iyisini sunmaya odaklanmış olup, aynı zamanda da çift kullanımlı uygulamalarda şirket içi ilerlemeler ve dış alımlar vasıtasıyla, teletıp, Siber, ağ merkezli operasyonlar ve ticari havayolları gibi gelişmekte olan pazarlar da dahil olmak üzere, ticari sektörde büyüme odaklı çalışmalarını sürdürmektedir.

TRJet Hakkında

 

Genel Merkezi Ankara, Türkiye’de bulunan TRJet, SNC firmasının yüzde yüz iştiraki olup, Türkiye’nin Bölgesel Uçak Projesine (Proje) ve sivil havacılık sektörüne hizmet vermektedir. Türkiye’nin ilk bölgesel uçak hayalini gerçeğe dönüştüren Proje, ülkede hâlihazırda büyük uçakların pratik bir şekilde hizmet veremediği küçük şehirler arasında doğrudan ve sık sefer gerçekleştirme imkânı sunarak pazarda önemli bir boşluğu doldurmaktadır. TRJet ayrıca Türkiye’deki mevcut sivil havacılık sektörünün büyümesini destekleyerek ve ülkenin, köklü bir uçak orijinal ekipman üreticisi (OEM) olarak küresel havacılık sektörüne girmesine yardımcı olarak, Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu