Latest Posts

VSR700 prototipi, ilk otonom serbest uçuşunu gerçekleştirdi

VSR700 prototipi, ilk otonom serbest uçuşunu gerçekleştirdi

@AirbusHeli @DGA @MarineNationale @navalgroup #WeMakeItFly

Airbus Helicopters’ın VSR700 insansız hava sistemi (UAS) prototipi ilk uçuşunu gerçekleştirdi. VSR700, Fransa’nın güneyindeki Aix-en-Provence yakınlarında bulunan drone test merkezinde on dakikalık uçuşunu başarıyla tamamladı.

Bu uçuş, Kasım 2019’da prototipin yasal düzenlemelere uyacak şekilde gerçekleştirdiği ilk uçuşun ardından programda önemli bir adımdır. Airbus Helicopters, bu uçuşu gerçekleştirmek için ilgli otoriteler tarafından uçuşa elverişlilik onayının sağlandığı sanal bir çevre kullandı ve uçuş testi programı artık uçuş süresini aşamalı olarak geliştirmeye hazır hale geldi.

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even, “VSR700 ile gerçekleştirilen serbest uçuş, Fransız Donanması’nın gelecekteki insansız uçakları için risk azaltma çalışmalarının bir parçası olarak 2021’in sonunda yapılacak deneme seferlerine giden önemli bir adımdır. Fransız PlanAero sayesinde program, bir denizcilik ortamında başarılı UAS operasyonları için teknik ve operasyonel yönlerini geliştirmek ve olgunlaştırmak için iki göstericiden ve isteğe bağlı pilotlu bir araçtan tam olarak faydalanabilecek” dedi.

Hélicoptères Guimbal’ın Cabri G2’sinden yola çıkılarak üretilen VSR700, 500-1000 kg maksimum kalkış ağırlığı aralığında insansız bir hava sistemidir. Yük kapasitesi, dayanıklılık ve operasyonel maliyet arasındaki en iyi dengeyi sunmaktadır. Uzun süre boyunca birden fazla tam boyutlu deniz sensörünü taşıyabilir ve helikopterle birlikte mevcut gemilerden düşük lojistik ayak iziyle çalıştırılabilmektedir.

Bu VSR700 prototipi, ilk uçuşundan bu yana geçen dokuz ay içinde gelişmiştir. Program, coğrafi sınırlama işlevinin yanı sıra gerektiğinde görevin sona ermesini sağlayan Uçuş Sonlandırma Sistemini de uygulamaktadır. Hava aracında, otopilot yazılım gelişmeleri ve güncellemelerinin yanı sıra yapısal modifikasyonlar ve takviyeler ile eşit şekilde değişiklikler yapılmıştır.

VSR700

Latest Posts

POPULER