Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Havacılık

Ultraviyole Kabin Temizleme Teknolojisini Kullanan İlk Küresel Taşıyıcı

Qatar Airways, yolcularının yolculukları boyunca en yüksek güvenlik ve hijyen seviyelerini bekleyebilmelerini sağlamaya devam ediyor

DOHA, Qatar  – Qatar Airways, Honeywell’in Ultraviyole (UV) Kabin Sistemini çalıştıran ilk küresel taşıyıcı oldu ve uçak içindeki hijyen önlemlerini daha da ilerletti. Klinik testler, UV ışığının, uygun şekilde uygulandığında çeşitli virüsleri ve bakterileri etkisiz hale getirebildiği gösterdi.

Katar Havacılık Hizmetleri (QAS) tarafından işletilen yaklaşık bir içecek arabası boyutundaki Honeywell UV Kabin Sistemi, temizlik kimyasalları kullanmadan uçak koltuklarını, yüzeylerini ve kabinlerini tedavi eden uzatılabilir UV kollarına sahiptir.

Honeywell UV Kabin Sisteminden altı tane alınan cihazlar, hizmete girmeden önce Qatar Airways uçaklarında kapsamlı testlerden geçirildi. 

Qatar Airways Grup İcra Kurulu Başkanı Ekselansları Sayın Akbar Al Baker şunları söyledi: “Uçağımızda Honeywell UV Kabin Sistemini çalıştıran ilk küresel havayolu olmaktan mutluluk duyuyoruz. Klinik testlerde, UV ışığının, belirli dozlarda uygun şekilde uygulandığında çeşitli virüsleri ve bakterileri inaktive edebildiği gösterilmiştir.

Bu benzeri görülmemiş zamanlarda, mürettebatımızın ve yolcularımızın sağlığı ve güvenliği son derece önemli olmaya devam ediyor. Pandeminin başlangıcından bu yana, sürekli uçma konusundaki benzersiz uzmanlığımıza dayanarak, uçaklarımızda düzenli olarak yeni ve etkili güvenlik ve hijyen önlemleri uygulamaya devam ediyoruz. “

Honeywell Aerospace EMEAI Başkanı Bay James Currier şunları söyledi: “Honeywell, günümüzde hava yolculuğunu daha güvenli hale getirebilecek bir teknolojiye sahip. Yeni bir sıcaklık izleme çözümü olan Honeywell ThermoRebellion gibi yeni ürünler geliştirmek için çalışıyoruz. Havayollarının kabindeki hava akışını izlemesini sağlayan Çevresel Kontrol Sistemi Kontrolü ve bir dizi Kişisel Koruyucu Ekipman. Tüm bunlar daha temiz ve daha güvenli havalimanlarına olanak sağlıyor. “

Qatar Airways’in uçakları, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen temizlik ürünleri kullanılarak düzenli olarak dezenfekte edilmeye devam edecek. Honeywell UV Kabin Sistemi, en yüksek temizlik standartlarını sağlamak için manuel dezenfeksiyondan sonra ek bir adım olarak kullanılacaktır. Havayolunun uçak içi çarşafları ve battaniyeleri yıkanmaya, kurutulmaya ve mikrobiyal ölümcül sıcaklıklarda preslenmeye devam ederken, kulaklıkları her uçuştan sonra titizlikle sterilize edilecek. Bu ürünler daha sonra hijyenik tek kullanımlık eldivenler giyen personel tarafından ayrı ambalajlara kapatılır.

Qatar Airways’in uçağı ayrıca, viral ve bakteriyel kirletici maddelerin% 99,97’sini yeniden sirküle edilen havadan uzaklaştıran ve enfeksiyona karşı en etkili korumayı sağlayan endüstriyel boyutta HEPA filtreleriyle donatılmış en gelişmiş hava filtreleme sistemlerine sahiptir.

Temmuz ayında Qatar Airways, müşteriler ve kabin ekibi için yeni kişisel koruyucu ekipman (PPE) sunarak uçak içi sağlık ve güvenlik önlemlerini daha da artırdı. Havayolunun sağlam önlemleri arasında, güvenlik gözlükleri, eldivenler ve maskeye ek olarak, kabin ekibi için üniformalarının üzerine takılan tek kullanımlık bir koruyucu önlüğün yanı sıra tüm yolculara yüz siperleri sunulması da dahildi.

Uçakta, tüm Qatar Airways yolcularına ücretsiz bir koruyucu kit verilir. Kilitli kese içinde tek kullanımlık yüz maskesi, büyük tek kullanımlık pudrasız eldivenler ve alkol bazlı el dezenfektanı jeli sunulmaktadır. Business Class müşterileri ayrıca ek bir 75 ml dezenfektan jel tüpü alır. Ek olarak, Qsuite, Qatar Airways’in ödüllü iş koltuğu ile donatılmış uçaklar için, Business Class müşterilerine, kayar bölmeler ve tamamen kapanan kapılar ile daha da fazla gizlilik ve aşağıdaki durumlarda bir ‘Rahatsız Etmeyin (DND)’ göstergesi görüntüleme seçeneği sunulur. kabin ekibi ile etkileşimlerini sınırlamak istiyorlar.

COVID-19 krizinin başlamasından bu yana havayolu, uçuşlarında başka ek sağlık ve güvenlik önlemleri de uyguladı. Business Class yemekleri, mürettebat ve yolcular arasındaki teması en aza indirmek amacıyla masa düzeni yerine bir tepsi üzerinde kapalı olarak servis edilir ve yolculara bireysel çatal bıçak servisine alternatif olarak çatal bıçak takımı sunulur. Qatar Airways ayrıca tek kullanımlık menü kartları ve mühürlü ferahlatıcı mendiller de piyasaya sürdü. Ekonomi Sınıfı yemekler ve çatal bıçak takımları her zamanki gibi mühürlenmiş olarak servis edilir ve menü kartları geçici olarak kullanımdan kaldırılmıştır. Uçakta bulunan tüm sosyal alanlar sosyal mesafe önlemlerine bağlı kalarak kapatıldı.

Havayolunun Doha’daki merkezi olan HIA, konsantre UV-C ışığı yayan ve tamamen otonom mobil cihazlar olan ve patojenlerin yayılmasını azaltmak için yüksek yolcu akış alanlarına yerleştirilen UV-C dezenfektan robotlarını da piyasaya sürdü. HIA’daki Oryx Airport Hotel, sık temas noktalarını işaretlemek için yalnızca UV ışığı altında görülebilen bir kalem kullanarak tüm odalarda kapsamlı bir temizlik sürecini izlemek ve sağlamak için UV-C ışığı uyguladı. İşaretli alanlar, kontrol edilmeden ve analiz edilmeden önce en yüksek düzeyde sanitasyondan geçerek otel yönetiminin temizlik tekniklerini ve standartlarını daha da geliştirmesine olanak tanır.

Ek olarak, SED, terminalleri boyunca sıkı temizlik prosedürleri ve sosyal mesafe önlemleri uygulamıştır. Tüm yolcu temas noktaları her 10-15 dakikada bir sterilize edilir ve her biniş kapısı ve otobüs kapısı sayacı her uçuştan sonra temizlenir. El dezenfektanları göçmenlik ve güvenlik tarama noktalarında sağlanmaktadır.

Ultraviyole Kabin Temizleme Teknolojisini Kullanan İlk Küresel Taşıyıcı 4 Haziran 2023

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu