Latest Posts

88 / 100

UÇAKLARIN KORNASI NEDEN VAR?

Uçakların Kornası Neden Var?

Birçok insan bunu bilmez, ancak uçakların tıpkı arabalar gibi kornaları vardır. Örneğin, Boeing 737 ailesinin üst panelinde bir korna anahtarı bulunur. Ancak, arabaların aksine, pilotlar kornayı diğer araçların yollarından çekilmeleri için kullanmazlar. Peki, uçakların neden kornaları var ve ne sıklıkla kullanılıyor? Hadi görelim.

Bip bip


Her şeyden önce, uçakların kornası geleneksel araba kornalarına hiç benzemiyor. Buna daha çok bir alarm denebilir ve sesi biraz sinir bozucu. Mayıs 2019’da KLM Royal Dutch Airlines, uçağın kornasının sesini yayınlayan bir video yükledi. Havayolu tarafından açıklandığı gibi, bu düğmeye basıldığında “uçağın altından üç vapur geçiyormuş gibi geliyor.

Tüm uçaklarda, birkaç yıl önce KLM tarafından açıklandığı gibi, kornaya benzeyen bir çağrı düğmesi bulunur. Pilotların kabin görevlileriyle iletişim kurmak için kullandığı interkom anahtarın yanında, tavan panelinde bulunan küçük bir anahtar.

Uçak kornaları nasıl kullanılır?


Üst paneldeki küçük anahtarda uçak modeline bağlı olarak “GRD CALL” ya da “GND” yazıyor. KLM tarafından açıklandığı gibi, pilotlar bu anahtarı yalnızca platformdaki birinin dikkatini çekmek istediklerinde kullanırlar.

kokpit, uçakların kornası

Uçakların kornası yalnızca belirli acil durumlarda kullanılır. Ve kornaları en çok kullananlar pilotlar değil; yer görevlileri, yerdeki meslektaşlarının dikkatini bu şekilde çekebildikleri için, en çok kokpitte bakım yaparken bu düğmeyi kullanırlar.

KLM, “Otomobillerde kornalar esas olarak bir uyarı sistemi olarak kullanılırken, bir uçaktaki korna, öncelikle, uçak hangarda bakım yaparken vazgeçilmez olan bir işlevsel teknolojidir” dedi.

Uçak kornaları neden kullanılmaz?


Pilotlar neredeyse hiç korna kullanmazlar çünkü buna gerek duymazlar. Ayrıca, bazı pilotların bildirdiği gibi, kalkışa hazırlanırken kornaları kullanmaya çalışırlarsa, büyük olasılıkla uçağın gürültüsünden ve çevresindeki havalimanı aktivitelerinden duyulamayacaklardır.

Aslında, sinyalizasyon sistemi kapalı olduğu için uçak uçuş halindeyken korna çalışmaz, diye açıkladı KLM.

uçakların kornası

Modern uçaklar, bir sistem bozulduğunda, yangın veya başka tür bir arıza olduğunda mühendisleri uyarmak için siren gibi ses çıkaran bir sinyal yayar. Ayrıca, sinyaller farklı farklıdır, böylece mühendisler ve mekanikçiler hangi sistemin tehdit altında olduğunu tam olarak bilirler.

İçerik:simpleflying.com

Latest Posts

POPULER