Latest Posts

Uçak teknisyenleri, “Uçak Bakımı Mühendisi” ünvanı istiyor

UTED Başkanı Necdet Aksaç, 4 senelik üniversite okuyan Uçak Elektrik-Elektronik ve Uçak Gövde Motor bölümü mezunlarının Uçak Bakım Elemanı olarak YÖK’te belirtilmesinin yanlış olduğunu kaydederek bunun Uçak Bakım Mühendisi olarak düzeltilmesi gerektiğini açıkladı.

Biz ürettiğimiz işin niteliğini biliyoruz. Bizim ürettiğimiz işin niteliğinden bizim dışımızda faydalanan kamu ve kuruluşlar biliyor. Bizim uçağın bakımının ne olduğunu, ürettiğimiz hizmetin ne olduğunu sektördeki paydaşlar biliyor. Bilmeyenler olabilir. Mesela bürokratik yapıdaki kuruluşlar YÖK gibi. Orada da arkadaşlarımızın haklı serzenişi var. “Uçak Bakım Mühendisi” talebi var. Bu yurt dışında ‘Ground Engineer Aircraft Maintenance’ diye geçiyor. Bizde maalesef “Uçak Bakım Elemanı” olarak geçiyor. YÖK’ün sisteminde bir usulsüzlük bulunuyor. Dört yıllık okullardan mezun olan kişiler tarafından yapılan başvuruya bilirkişi iki yıllık standart kişi muamelesi yapıyor. Bilirkişinin raporunda da bir usulsüzlük var. Bu aslında bir suç. Düzeltilmesi gereken bir husus.

Türk Hava Yolları Eğitim Başkanlığı o dönemde istihdam edilen personelin bilgi seviyeleriyle ilgili olan kısımda dönemin Eğitim Başkanı Prof. Dr. Şahin Karasar şu an Maltepe Üniversitesi Rektörü, bir heyetle SHGM’ye gidiyorlar. O zaman da Bilal Ekşi SHGM Genel Müdürü. “Biz bu okullardan gelen arkadaşları istihdam ediyoruz. Ama istihdam edildikten sonraki süreçte bilgi seviyeleri bizim ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. Bu yüzden biz bu kişilere tekrardan eğitim veriyoruz. Bunlar da bizim iş gücündeki maliyetlerimizi artırıyor. Şirket olarak kaybımız büyük” diyorlar ve bununla ilgili SHGM’den çözüm talebinde bulunuyorlar. SHGM’de bu talebi haklı buluyor. Sonrasında YÖK’e gidiyorlar. SHGM ve YÖK arasında anlaşma sağlanıyor. Daha sonrasında da toplantılar başlıyor.

“Okullarda YÖK, lisansta SHGM patron”

Biz 2015’te yönetime geldik. Geldikten sonra da bu toplantılara ağırlık verdik. Bizim yaptığımız çalışmada aldığımız bir netice var. 2018 yılı kasım ayında yapılan toplantıda uçak teknolojileri bölümlerinden mezun ve mezun olma aşamasındaki okuyan öğrencilerin sorunlarını paylaştık. Karar aldırdık. Bu okullarda patron YÖK, lisans bölümünde patron SHGM. Lisansı SHGM veriyor. 2018 verileriyle söyleyeyim 2 bin 700 tane kontenjan var. 2 bin 200’ü dolu. Bu 2 bin 200 kişiden yalnızca 235 kişi faydalanabiliyor. Bu okulların sivil havacılık tanınırlığı yoksa kontenjan açılmasını talep ettik. Haklı bulundu. Süre verildi. O dönemde Gelişim Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi sivil havacılığın tanınan okul statüsü oldular. Bugün sivil havacılıkta tanınan okul listeleri var, ama çok fazla değil. Bu sebepten öğrenciler gidecekleri okulların sivil havacılıkta tanınırlığına baksınlar. Sonrasında üzülmesinler. Bu sivil havacılık tanınırlığını SHGM yapıyor.

haberin devamı için tıkla

uted44 e1545342328289

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.