Hava Kargo Hakkında Herşey
Güncel HaberlerKöşe YazılarıManşet

Uçak Teknisyeni Olmak İsteyenler Mutlaka Okusun

14 / 100

 

uçak teknisyeni olmak isteyenlerUçaklarda çalışan teknisyenler,lisanslı teknisyenler,lisanssız teknisyenler,yardımcı teknisyenler olarak sınıflandırılabilir.

Lisanslı teknisyenler B1-B2 olarak havacılık sektöründe hangar ve hat ortamları için yeterlidir.

B1 teknisyeni uçakta mekanik,gövde,yapısal hasarlar üzerinde yetkilidir çalışabilir. Uçakta arızalı veya gereğinde her türlü komponent, box değişimlerini ve testlerini yapar. B1 teknisyeni Daily bakımları yapabilir, bu cok önemlidir uçak hergün veya 48 saat içinde yetkili bir B1 teknisyeni tarafından daily bakım yapılmak zorundadır. Daily yapılmaması uçağın uçuşunun beklemesine sebep olur.Bakım sonunda işi yaptığına dair mühür imza flight log’a atmak zorundadır. B1 teknisyen yetkisi özellikle hatlarda çalışan şirketlerce en cok aranan yetkidir.

B2 yetkisine sahip lisanslı teknisyenler ise uçaklarda avionic(aviation elektronik),elektrik arızalarında çalışan teknisyenlerdir. B2 teknisyeni uçağın lastiğini değiştiremez, cam değişimi, arızalı bir valve değişibi vb yapamaz, B1 yetkisi de aranır. Uçaktaki elektronik cihazların derinlemesine testleri, arızaları B2 teknisyeninin sorumluluğu ve yetkisindedir.

Günümüz şartlarında B1 ve B2 teknisyeni olmak özellikle özel şirketlerde en gözde durumdur. Sadece B1 yetkisi olmasıda öncelikle tercih sebebi fakat sadece B2 yetkili teknisyen özel sektörde günümüz şartlarında yeterli değildir.

Türk Sivil Havacılığı’nın son 10 yıldır sıkı uygulamaları,regülasyonları ile herhangi bir okul mezunu direk lisanslı olarak mezun olamıyor artık. Lisans alma süreçleri 5-10yıl arasında değişiyor. Bir cok ilave sınav, pratik eğitim ve sonucunda pratik ciddi tecrübelerin sivil havacılığın uygun gördüğü kayıt şartları ile ispat edilmesi mecburiyeti aranmaktadır.

Herhangi bir sivil havacılık eğitim kurumundan mezun olan bir öğrenci ortalama 12-13 modülden sınava tabi tutulur bu sınavlar kesinlikle katı bir şekilde uygulanan zorlu sınavlardır. Bu sınavları geçen adaylar bu sefer her modulden belli işleri bir supervisor veya ekip içerisinde yapmaları ve bunları kayıtlı,imzalı-mühürlü göstermeleri süreci başlar.Bu süreç tabiki bir bakım kuruluşundan lisanssız olarak çalıştığı süreçte olur. 2-5 yıl arasında süreç tamamlanabilir. Sivil havacılığın onaylaması ile süreç tamamlanır ve lisans verilir.

Lisans alan kişi bir şirkette çalışabilmesi için bu seferde o şirketteki uçak tipleri ile ilgili bir eğitime tabi tutulur yaklaşık tip başına 1-2ay arası.

Lisans alma uzun,ciddi ders çalışma,kayıt,tecrübe edinme sürecidir. 2014 yılı içerisinde 3 kişiye lisans verildiği söyleniyor. Şirketler özellikle bakım yapan büyük şirketler hangarlarında okuldan yeni mezun teknisyenleri uzun yıllar düşük ücretlere,kötü şartlarda çalıştırabilmekte. Özel sektör lisansı olmayan teknisyenlere cok az şans verir. Teknisyenlik sürecine bu şekilde giren arkadaşların maddi imkanları yerinde olan arkadaşların pilot lisansına sahip olmaları daha kolay bir süreçtir 🙂

Son Merak edilen konu maaşlar. Başlangıçta 600-700 eur arasında alınıyor. Lisans sahibi olunması sürecinde maaş artışı 10-15 yılda 2000-2500 eur ları buluyor. Deneyimli Teknisyenler 3500 eur ve üzeri maaş alıyor.

 

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu