Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

Türkiye’nin ilk kadın akrobasi pilotu Almanya’da gösteri uçuşu yapacak

70 / 100

Türkiye’nin ilk kadın akrobasi pilotu Almanya’da gösteri uçuşu yapacak

Türkiye’nin ilk kadın akrobasi pilotu Semin Öztürk Şener, AirAct sponsorluğunda, Almanya’nın Bautzen kentinde 12-13 Ağustos’ta düzenlenecek olan Flugtage Bautzen adlı hava gösterisine katılacak. Şener, gökyüzünde ay yıldızlı bayrağı dalgalandırarak Türkiye’yi temsil edecek.

Flugtage Bautzen, 2004 yılından beri her yıl düzenlenen ve Sachsen eyaletinin en büyük hava gösterisi olarak bilinen bir etkinliktir. Etkinlikte, tarihi ve modern uçaklar, helikopterler, planörler, paraşütçüler ve model uçaklar gibi çeşitli hava araçları sergilenmektedir1. Etkinlikte ayrıca, antik ve trödel pazarı, panzer sürüşü, çocuk animasyonu gibi çeşitli aktiviteler de sunulmaktadır2.

Semin Öztürk Şener, 1991 yılında havacılıkla ilgili bir ailede doğdu. Babası Ali İsmet Öztürk, Türkiye’nin ilk milli akrobasi pilotu, uçak tasarımcısı ve havacılık iş adamıdır. Şener, 12 yaşında babasıyla birlikte ilk akrobasi uçuşunu yaptı. Daha sonra Amerika ve İngiltere’de eğitim alarak Türkiye’nin ilk kadın akrobasi pilotu ve helikopter pilotu oldu. Şener, bugüne kadar Türkiye ve yurt dışında birçok hava gösterisine katıldı. Şener, akrobasi uçuşları için özel olarak tasarlanmış olan Pitts Special S-2B uçağı ile uçmaktadır.

Şener, Flugtage Bautzen’de Türkiye’den katılacak tek akrobasi pilotu olacak. Şener, etkinliğe AirAct sponsorluğunda katılacak.

Türkiye’nin ilk kadın akrobasi pilotu Almanya’da gösteri uçuşu yapacak 28 Mayıs 2024

Şener’in Flugtage Bautzen’deki gösteri uçuşu programını buradan takip edebilirsiniz.

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu