Hava Kargo Hakkında Herşey
Kargo

Turkish Cargo Yükselişini Sürdürüyor: 2024’te Daha Yüksek Hedefler!

74 / 100

Turkish Cargo Yükselişini Sürdürüyor: 2024’te Daha Yüksek Hedefler!

Turkish Cargo, 2023 yılının Ağustos ayında dünya çapında hava kargo taşıyıcıları arasında 3. sırada yer aldı ve 2024’te büyüme ivmesini sürdürüyor. Türkiye’nin Cumhuriyet’in ilanı ile başlayan tarihi, 2023’te 100 yılı geride bırakırken, aynı yıl Türk Hava Yolları’nın (THY) 90. kuruluş yıldönümünü de kutladı. Bu başarılarla Türkiye, gelecekteki ulusal, ekonomik ve sivil havacılık hedeflerine vurgu yapmaya devam ediyor.

Turkish Airlines, 2023 yılı boyunca gösterdiği olağanüstü performansla geçen yıl dünya çapında %5.2 pazar payı ile 4. sırada yer aldı. Turkish Cargo, 2024’ün ilk dört ayında global pazar payını (FTK-Freight Tonne Kilometers) %5.8’e yükseltti ve Nisan 2024’te %6’ya çıkararak tarihindeki en yüksek pazar payına ulaştı.

Turkish Airlines ayrıca, 2024’te dünya çapında birçok ödül ve takdir kazandı. Turkish Cargo, 2024 Air Cargo India Awards’ta “Yılın En Hızlı Büyüyen Uluslararası Hava Kargo” ödülüne, Changi Airline Awards’ta ise “Mutlak Kargo Büyümesinde İlk 5 Havayolu” ödülüne layık görüldü. Ayrıca, 2023 Air Cargo News Awards‘ta “Avrupa’nın En İyi Kargo Havayolu” seçildi.

Turkish Cargo Yükselişini Sürdürüyor: 2024’te Daha Yüksek Hedefler! 21 Temmuz 2024

Global Supply Chain, bu başarıların arkasındaki dinamikleri anlamak için Turkish Airlines Chief Cargo Officer Ali Türk ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Ali Türk’ten Açıklamalar:

  • Turkish Cargo, Covid-19 ve küresel çatışmalar gibi krizlere rağmen üstün bir performans sergiledi. Güçlü uçuş ağı, dinamik kapasite yönetimi, alan satış ekibinin proaktif yaklaşımı ve etkili gelir yönetimi bu başarının anahtar faktörleri arasında.
  • Dış faktörler olarak pazar dinamiklerindeki değişiklikler ve Uzak Doğu’dan gelen e-ticaret hacmindeki artış da önemli rol oynadı. Türkiye’nin stratejik coğrafi konumu da önemli bir avantaj sağladı.

Gelecek Planları:

  • 2028’e kadar hacim, gelir ve hizmet kalitesi açısından dünyanın en büyük üç hava kargo markasından biri olmayı hedefliyoruz.
  • SMARTIST 2.0, İstanbul’da yer alan ve en son teknolojiyle donatılmış yeni kargo merkezi, Avrupa, Asya ve Afrika’yı birbirine bağlayarak önemli bir transit merkez olarak işlev görecek.
  • 2023’te başlattığımız stratejik yatırımlarla, 2024’te kargo taşıma kapasitemizi 2.2 milyon tondan 4.5 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz, bunun 2,5 milyon tonu özel kargo ürün ve hizmetlerine ayrılacak.
  • 2033’e kadar, taşınan toplam kargo miktarını 3.9 milyon tona çıkararak toplam gelirde 9.6 milyar USD hedefliyoruz.

Turkish Cargo, geniş küresel ağı ve hızlı büyüme stratejisi ile hava kargo sektöründe liderlik için emin adımlarla ilerliyor.

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu