Hava Kargo Hakkında Herşey
KargoTHY

Turkish Cargo, hedef büyüttü

HAVA kargoda son 6 yılda yüzde 260 büyüyen Türk Hava Yolları (THY) Kargo, Eylül 2016 bazında bir önceki aya göre %29 büyüdü , ilk 9 ayda da %20 oranında büyüdü.

Aynı dönemlerde ise Airfrance %7 küçüldü , British ve İberia Group %3 , Lufthansa ise %0.04 büyüdü.

Turkish Cargo yapacağı yatırımlarla gelecek yıl ‘devler ligi’ olarak adlandırılan dünyanın kargo taşıyan ilk 10 firması arasına adını yazdırmayı hedefliyor.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Akdeniz İhracatçı Birlikleri ve THY işbirliğinde THY Kargo Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. MTSO Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya THY Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Maya ile sektör temsilcileri katıldı. Toplantıda hizmetleri hakkında bilgi veren THY Kargo Adana Bölge Müdürü Muhammed Kadri Günay, teknik imkânları ve yeni yatırımları hakkında bilgi verdi. “Siz ne tür bir operasyon yapmak istiyorsanız kanunlar çerçevesinde her türlü esnek operasyonu, çözümleri sunabiliriz” diyen Günay, en uygun fiyatla en kaliteli hizmeti verme yönünde çalıştıklarını söyledi.

THY olarak 323 yolcu ve 11 de kargo uçağı olmak üzere 334 adet uçak filosu ile hizmet verdiklerini bildiren Günay, “115 ülkede 289 havalimanına direk uçuş yapıyoruz, 58 noktaya kargo seferleri düzenliyoruz ve tek seferde 110 ton taşıma kapasitesine sahibiz” dedi.

Kargo hizmetinde 2010- 2016 yılları arasında yüzde 260 büyüdüklerini bildiren Günay, gelecek yıl dünyanın kargo taşıyan ilk 10 firması arasına girmek istediklerini ve yatırımlarını da bu doğrultuda sürdürdüklerini belirtti.

Adana çıkışlı ürün gamında taşımaların büyük bölümünü ısı hassasiyeti isteyen ürünlerin oluşturduğuna değinen Günay, sebze, meyve taze balık gibi ısı hassasiyeti isteyen bozulabilir ürünlerin taşıma oranının yüzde 58 olduğunu anlattı.

Editörün Notu: Bildiğiniz gibi THY, ACT’den B747 tipi kargo uçağı kiraladı. MNG’nin de A330 kargo uçakları müsait. Bence MNG den A330 da kiralasın. Kargo yolcudan daha iyi kazandırıyor. THY kriz ortamını avantaja çevirebilir.

september16-cargo

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu